Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Торгова марка vs добре відомий знак: як зробити бренд відомим?

10.10, 23 липня 2015
4480
6

Юрист роз'яснює, чому визнання торгової марки добре відомою в Україні звільняє від зайвих проблем, пов'язаних із захистом прав інтелектуальної власності

Виробники товарів постійно вкладають колосальні кошти в розвиток, рекламу та удосконалення іміджу власного бренду. За звичайними, на перший погляд, логотипами та слоганами, ховаються сотні годин кропіткої роботи та титанічні зусилля зі створення та виведення бренду на ринок задля отримання його визнання серед споживачів. Саме тому, одна із важливих ролей у цьому життєвому циклі відводиться охороні та захисту бренду.

Шкірного дня люди споглядають з екранів телевізорів та полиць супермаркетів неймовірну кількість різноманітних позначень. Саме смороду допомагають впізнати товар, ідентифікувати його виробника або просто привертають увагу до собі, тим самим змушуючи споживача покласти такий товар у свій кошик.

Як тільки позначення стає популярним, кількість його недобросовісних користувачів пропорційно збільшується. Часто відомий бренд з' являється на товарах, які його власник ніколи не випускав у світ, але у споживачів, які про це не здогадуються, такий товар викликає чітку асоціацію із власником бренду.

Виникає питання, що ще для захисту відомого позначення може вигадати його власник, у якого є зареєстровані торговельні марки та промислові зразки, і скоріш за не усе тільки в Україні, а й за кордоном?

У цьому випадку в пригоді може статі добрі відомий знак, який не тільки надасть надійну охорону, а й підвищить імідж його власника.

Добрі відомий знак: що за звір такий?

Якщо говорити звичайними словами, то добрі відомий знак - позначення, яку інтенсивно і протягом тривалого годині використовується на території конкретної країни, внаслідок чого воно набуло широку популярність серед споживачів щодо товарів та/або послуг певної особини.

Так, добрі відомі знаки можна віднести до окремої категорії позначень, які введені ст. 6 bis Паризької конвенції про охорону промислової власності, відповідно до якої охорона для таких знаків або позначень може виникати без стандартної реєстрації.

Відповідно до українського законодавства, а саме ст. 25 Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг"добрі відомими в Україні можуть бути визнані:

- позначення, які отримали правову охорону на території України у якості знаків для товарів та послуг;
- позначення, які мають правову охорону на основі міжнародної реєстрації на території України;
- не зареєстровані позначення (далі - добрі відомі знаки).

Олена Шумдиректор ЮК "Бренд Груп"

Отже, позначення може бути визнано добрі відомим незалежно від його реєстрації в Україні.

На сьогодні в Україні добрі відомими визнано більш ніж 100 різних торговельних марок та позначень, серед яких: МТС, GOOGLE, Nemiroff, ЗАЗ, УкрАвто, McDONALD‘S та інші. Для прикладу, кількість зареєстрованих торговельних марок в Україні перевищує позначку у 200 тисяч!

Отже, добрі відомі знаки складають 0,0005 % відсотків від загальної кількості зареєстрованих торговельних марок в Україні, що робить їх власників унікальними.

Добрі відомі знаки існують у різних країнах світу. Так, у Російській Федерації більш ніж 120 знаків визнано добрі відомими, а Республіці Білорусь - 16.

Менша кількість добрі відомих знаків у Республіці Білорусь, може бути пов'язана із тим, що такими можуть визнаватись лише зареєстровані торговельні марки. Тобто, наше законодавство, яку дозволяє взнавати незареєстровані позначення добрі відомими є більш лояльним із цього приводу.

Як визнати бренд добрі відомим в Україні?

Згідно із ст. 25 Законом України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг", добрі відомість знаку може бути визнана в судновому порядку або за рішенням Апеляційної палати Державного департаменту інтелектуальної власності України (прим. Державної служби інтелектуальної власності України).

Власнику, який вирішив отримати особливий статус для свого бренду, необхідно детально ознайомитись із вимогами українського законодавства, які містяться у Законі України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг" № 3689 - XII від 15.12.1993, Порядку визнання знаку добрі відомим в Україні Апеляційною палатою Державного департаменту інтелектуальної власності (наказ МОН № 228 від 15.04.2005) та у Регламенті Апеляційної палати Державного департаменту інтелектуальної власності (наказ МОН № 622 від 15.09.2003).

З метою визнання бренду добрі відомим на території України, заявник має податі на розгляд наступний пакет документів :

- заяву із детальним обгрунтуванням добрі відомості знаку та долученими до неї доказами
- підтвердження сплати офіційного збору, розмір якого становить 4000 грн.
- зображення знаку та дату на якові вимагається визнання його добрі відомим.

Власнику необхідно бути готуємо ретельно обробити та надати значний обсяг інформації та доказів, на основі яких державний орган зможе визнати його бренд добрі відомим на території України. На практиці це далеко не один том матеріалів справи та не одна сторінка заяви з обгрунтуванням.

Українським законодавством закріплені фактори, які беруться до уваги при визнанні знаку або позначення добрі відомим на території України, а саме:

- ступінь відомості чи визнання знаку у відповідному секторі суспільства;
- тривалість, обсяг та географічний район будь-якого використання знаку;
- тривалість, обсяг та географічний район будь-якого просування знаку, включаючи рекламування чи оприлюднення та представлення на ярмарках чи виставках товарів та/або послуг, щодо яких знак застосовується;
- тривалість та географічний район будь-яких реєстрацій та/або заявок на реєстрацію знаку за умови, що знак використовується чи є визнаним;
- свідчення успішного відстоювання прав на знак, зокрема територія, на якій знак визнано добрі відомим компетентними органами;
- цінність, що асоціюється зі знаком.

Вищевказані фактори можуть розглядатися, у тому випадку, якщо сморід є доречними і їх перелік не є виключним, адже кожен добрі відомий знак має свої особливості, які прямо впливають на доказову базу.

Навіщо потрібна відомість?

Добрі відомі знаки мають ряд переваг, у тому числі, над зареєстрованими торговельними марками, а саме:

1. Правова охорона добрі відомого знаку поширюється також на товари та послуги, неоднорідні з тими, для яких знак визнано добрі відомим. Наприклад, якщо Ваш бренд визнано добрі відомим для мобільних телефонів, Ви маєте право забороняти його використання для маркування одягу, посуд і т.п.

2. Знак, визнаний добрі відомим, отримує охорону, починаючи не з дати винесення рішення, а з тієї дати, на якові Заявник запрошував його правову охорону. Іншими словами знак може бути визнаний добрі відомим "заднім числом".

3. Для добрі відомого знаку не встановлений термін дії на відміну від звичайних реєстрацій торговельних марок.

4. Статус добрі відомого знаку підвищує його вартість як нематеріального активу та є показником високого рівня відомості суспільства.

5. Власник добрі відомого знаку вправі вимагати боронуй використання позначення, складова частина якого відтворює добрі відомий знак.


ВИСНОВОК:


Отже, визнання торговельної марки добрі відомою в Україні звільняє її власника від зайвих проблем, пов'язаних із захистом прав інтелектуальної власності, і створює комфортну атмосферу для розвитку бізнесу.



Олена Шумдиректор Юридичної компанії "Бренд Груп"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему