Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Крим-2015. Реалії (Частина II) : Автомобільне повідомлення і торгівля

12.30, 9 липня 2015
2474
3

СЭЗ "Крим" просто не існує, запевняє юрист, - відповідно, усі постачання в Крим є відкритою контрабандою

Пройшло більше року, як півострів Крим фактично перестав контролюватися органами влади України внаслідок його окупації Росією і наступній анексії. Здавалося б, часу пройшло більш ніж достатньо, щоб ухвалити відповідні закони, а де необхідно, і акти уряду, щоб чітко і однозначно врегулювати статус і порядок взаємин з анексованою територією. Проте, на наш великий жаль, такої роботи проведено не було, і грамотних якісних рішень немає.

Українські політики часто спекулювали на цьому хворобливому питанні, але тверда позиція по ньому так і не викристалізувалася. Замість цього триває хаотичне метання між практично взаємовиключними концепціями, починаючи від надання повної свободи і "вільного плавання" з одного боку, і до економічної блокади з іншою. А сувора реальність і дійсність, на жаль, не відповідає жодному з цих підходів.

Наші очікування і надії на чітке реагування державою Україна на абсолютно чітку проблему і ухвалення відповідних адекватних рішень, все ще залишаються надіями… Виявляється, що мало заявляти, що Крим це Україна, треба працювати і проводити чітку політику, як внутрішню, так і зовнішню. Відносно цього також є питання.

В результаті анексований Крим поступово перетворюється на "сіру зону" з невизначеним статусом з точки зору саме українського законодавства. Через це виникають питання і з перетином "адміністративного кордону", і з так званим "експортом" з України, і з розрахунками за поставлену продукцію, і із захистом економічних інтересів наших громадян і юридичних осіб в тепер уже окупованому і анексованому Росією Криму.

Незважаючи на усе вищевикладене, "проблемність" і "неврегульованість", пункти пропуску через "адміністративний кордон" між півостровом і материковою частиною України зовсім не порожні. Пасажиропотік, із зрозумілих причин, скоротився, а вантажопотік у бік півострова залишається істотним, і навіть зростає.

Злі язики стверджують що Україна, після усього, що сталося у взаєминах між Україною і Росією, "незважаючи" і "всупереч" продовжує годувати не лише кримчан (це ж наші люди?!), але і окупаційну російську армію, розташовану в окупованому і анексованому Криму (це точно не наші люди), а надлишки української продукції, продовжують стверджувати ті ж злі язики, йдуть транзитом прямо до Росії.

Україна продовжує поставляти в Крим не лише продукти харчування, але і будівельні матеріали, які використовуються в т.ч. для будівництва оборонних пристроїв окупаційною армією, а також для "підйому економіки" і "народного господарства федерального округу Крим", і навіть, можливо, будівництва керченського моста…. Так! Ситуація, треба прямо сказати … (…).!

Спробуємо проаналізувати мізерну законодавчу базу, а також розібратися, чи існує транспортне сполучення з півостровом, які умови і режим експорту/імпорту, які існують проблеми, яке застосовується законодавство, і що ж, насправді, відбувається в питанні економічних стосунків між Україною і анексованим Кримом.

Автомобільні пасажирські перевезення

26 грудня 2014 в ЗМІ була обнародувана інформація, згідно якої Державна інспекція України по безпеці на наземному транспорті (Укртрансинспекция) зобов'язала власників автомобільних і автобусних станцій припинити продаж квитків в Крим.

Як і у випадку з "Укрзалізницею", а раніше з Госавиаслужбой України, це рішення не було оформлені у вигляді нормативно-правового акту. Принаймні, такого наказу Укртрансинспекции від 26.12.2014 р. немає ні на сайті державного органу, ні в загальнодоступних базах нормативних актів.

Не дивлячись на те, що припинення залізничного і автобусного сполучення були, безумовно, скоординированы, не існує жодного юридичного акту Президента, Верховної Ради, Кабінету Міністрів або Міністерства інфраструктури України, у виконання якого були прийняті відповідні внутрішні документи Укртрансинспекции і "Укрзалізниці".

Нині регулярні пасажирські перевезення автомобільним транспортом на територію анексованого Криму формально припинені, хоча злі язики стверджують, що так звані "чорні перевізники" успішно продовжують працювати. Наскільки нам відомо, їх особливо ніхто не конролирует.

Таким чином, ситуація залишена на самоплив, звернення з цього питання в Укртрансинспекцию показали, що вона відноситься до цього питання дуже формально, посилаючись на те, що ліцензовані перевізники не здійснюють перевезень, а на неліцензованих Інспекція вплинути не може. Така позиція, м'яко кажучи, дивує.

Автомобільні вантажні перевезення

Що стосується послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом, то нині, за відсутності прямої заборони, вони надаються багатьма суб'єктами господарювання.

Вантажні перевезення між Україною і Кримом не класифікуються як "міжнародне перевезення" (про що говориться, зокрема, в листі ГФС від 09.04.2015 р. № 7556/6/99-99-19-03-02-15). Іншими словами, такі перевезення прирівнюються до внутрішніх, а це призводить до оподаткування послуг перевізників ПДВ по ставці 20%.

Одночасно це означає відсутність необхідності в отриманні документів дозвільного характеру, які потрібні для міжнародних перевезень. Тобто, в цьому питанні також повна відсутність контролю.

В той же час, фактично перевезення вантажів між материковою частиною України і анексованим Кримом мають усі ознаки міжнародних, в т.ч. супроводжуються пограничним контролем і митними формальностями як з боку України, так і з боку РФ. Це зумовлює необхідність підготовки відповідного пакету документів, практично ідентичного як для міжнародного постачання товарів. Таким чином, ми повільно переходимо від питань транспорту до питань постачань і торгівлі.

Постачання товарів. Режим і оподаткування

Задамося простим питанням: яким чином Україна торгує з анексованим Кримом? І чи може взагалі торгувати? Адже відношення насправді непрості. Чи існують санкції? Чи існують законодавчі заборони або обмеження? А якщо торгувати Україна, все-таки, може, то з ким і на яких умовах?

З точки зору Закону № 1636 - VII (підпункт 5 пункту 12.4 статей 12) вивезення товарів з території України на територію вільної економічної зони "Крим" прирівнюється до вивезення товарів за межі митної території України і вважається експортом, а ввезення товару з території СЭЗ "Крим" на іншу територію України прирівнюється до ввезення товару із-за меж митної території України на митну територію України і вважається імпортом.

Нині митні формальності, пов'язані з переміщенням товарів між материковою частиною України і СЭЗ "Крим" виконуються відповідними митними постами Херсонської і Запорізької митниць.

Окремі нюанси пропуску товарів через адміністративний кордон СЭЗ "Крим" сталі предметом багатьох роз'яснень з боку контролюючих органів. Зокрема, варто відмітити листи ГФС : від 26.09.2014 р. № 5626/7/99-99-24-01-06-17від 28.10.2014 р. № 8651/7/99-99-24-01-04-17від 03.12.2014 № 13311/7/99-99-19-03-02-17від 09.12.2014 р. № 14385/7/99-99-24-03-01-17 і інші. У них говориться, що поставляти можна, і навіть наказує, що це експорт, а також звертається увага на право експортерів на відшкодування ПДВ.

Не дивлячись на те, що ч. 2 ст. 9 Закону № 1207 - VII встановлює недійсність і відсутність правових наслідків в правовому полі України будь-якого акту (рішення, документу), прийнятого органами або особами, створеною або призначеною окупаційною владою, фактичний контроль над територією Криму здійснює РФ.

Таким чином, з боку Криму (читай РФ) з 1 січня 2015 р. потрібно митне декларування з використанням митної декларації і сплатою митних платежів до федерального бюджету РФ!!!

Маленьке питаннячко виникає. А з ким ми, власне, торгуємо? Як з ким, - запитаєте ви, - з суб'єктами СЭЗ "Крим", що ж тут незрозумілого. Так пише Закон. Помилочка трапилася. Повірте мені на слово, немає в Криму ні єдиного суб'єкта СЭЗ "Крим", більше того, компанії, що навіть управляє, немає. Про що це говорить? Про багато що говорить!

Але передусім, це означає, що СЭЗ "Крим" просто не існує. Відповідно, усі постачання в Крим є відкритою контрабандою, тобто постачанням порушуючи закон. Так, ви усі правильно прочитали, і не сумнівайтеся, довгі черги вантажного транспорту - це і є незаконний експорт. Ось так ось.

А якщо хоч би коротко згадати про те, що європейські держави і США, діючи на підтримку України, практично повністю припинили торгівлю з РФ, і особливо з Кримом, згортають і виводять свої інвестиції... те ситуація в торгівлі України з анексованим Кримом як мінімум несе відтінок легкого абсурду.

Замість підсумків

Доводиться констатувати відсутність системної державної політики в цьому питанні. Більш ніж за рік українські політики так і не змогли піти далі за декларативне твердження "Крим - це Україна" і розробити ефективні механізми взаємодії з анексованою територією. Так, гірко. Так, боляче, але факт - державу Україна більше не поширює свій суверенітет на Крим. І не можна цього не помічати, треба діяти відповідно до обставин.

Представляється необхідним виробити чіткішу і зрозумілішу офіційну позицію держави Україна. У експертному співтоваристві є адекватне розуміння ситуації, але, як нам здається, ніхто особливо не бажає прислухатися до думки і рекомендацій фахівців. А шкода, адже питання непросте. Помилки дорого коштують. А бездіяльність прирівнюється до програшу.


Володимир Ратушняк
, ЮФ "Альянс Ратушняк і Партнери"


Читайте також: Крим-2015. Реалії (Частина I)



21 липня в Києві відбудеться практикум "Транспортна експедиція, перевезення, складське зберігання - 2015"який проведе Володимир Ратушняк.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему