На форумі ЛІГАБізнесІнформ було поставлено питання, пов'язане за участю нотаріуса в укладенні договору дарування нерухомості між родичами першого ступеня спорідненості. Один з форумчан цікавиться тим, яким чином у такому разі визначається 1% суми угоди як сума, на яку може претендувати нотаріус в якості оплати своїх послуг згідно з Декретом Кабміну "Про державне мито" (далі - Декрет)? Адже, на думку автора теми, в даному випадку оцінка майна не повинна робитися (але нотаріус вимагає її проведення).
Роблячи такий висновок автор теми виходить з положень ст. 7 Закону "Про оцінку майна, майнових прав і професійної оцінної діяльності в Україні", де визначено, що проведення оцінки майна є обов'язковим при оподаткуванні майна згідно із законом (разом з іншими обумовленими в цій правовій нормі випадками). При цьому автор теми звертається до Порядку проведення оцінки для цілей оподаткування і нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства (який, до речі, вже втратив силу). В порядку визначався механізм проведення оцінки майна для цілей оподаткування і нарахування і оплати інших обов'язкових платежів окрім випадків того, що його успадкувало і дарування.
Це питання зацікавило форумчан не лише в контексті дарування, але і для випадків того, що успадкувало майна, де також передбачена нульова ставка оподаткування згідно п. "а" ст. 174.2.1. Податкового кодексу. У зв'язку з цим висловлені в ході обговорення думки можна узагальнити в дві позиції.
Позиція 1. У таких випадках оцінка майна не є обов'язковою і досить орієнтуватися на вартість майна, яка вказана, приміром, в довідці БТИ.
Позиція 2. При численні суми державного мита за посвідчення договорів відчуження фізичними особами об'єктів нерухомості вартість таких договорів приймається виходячи з суми договору, але не нижче за оцінну вартість такого майна. Згідно п. 3 гл. 16. Разд. 1 Порядку здійснення нотаріальних дій нотаріусами України, приватні нотаріуси за здійснення нотаріальних дій стягують плату, розмір якої визначається за домовленістю між приватним нотаріусом і фізичною або юридичною особою, але не меншу розміру ставок державного мита, що стягується державними нотаріусами за аналогічні нотаріальні дії. Тому при посвідченні договору дарування оцінка потрібна (вартість послуг має бути не менше 1% вартості майна).
Думка експерта :
Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Тетяна Михнич
Тетяна Михнич |
При посвідченні договорів дарування нерухомого майна згідно п.3 підпункту "а" Декрету встановлено державне мито у розмірі 1%. Інструкція про порядок числення і стягування державного мита, затверджена Наказом Мінфіну від 07.07.2012 № 811 встановлює порядок сплати такого мита. А саме, п. 5 ч. 1 гл. V : "При численні суми державного мита за посвідчення договорів відчуження фізичними особами житлових будинків, квартир або їх частин, кімнат, садових (дачних) будинків, інших об'єктів нерухомості вартість таких договорів приймається виходячи з суми договору, але не нижче за оцінну вартість такого майна, а за посвідчення договорів відчуження юридичними особами вказаних в цьому пункті об'єктів нерухомості - не нижче за балансову вартість з урахуванням коефіцієнтів індексації вартості цих об'єктів і зносу на момент відчуження". Пункт 6 ч. 1 гл. V : "державне мито за посвідчення договорів відчуження земельних ділянок фізичною особою обчислюється і стягується з суми договору, але не нижче за оцінну вартість земельної ділянки".
Виходячи з цього, при посвідченні договорів дарування нерухомого майна, навіть там, де не виникає оподаткування прибутків фізичних осіб, існує сплата державного мита. І саме для нарахування державного мита нотаріусові потрібна експертна оцінка нерухомого майна.