Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Допит. Що нового в тортурних?

11.48, 5 травня 2015
9400
22

Стаття Дениса Овчарова, адвоката, партнера практики правової безпеки бізнесу АТ "Юскутум"

Про тактику поведінки на допиті не писав вже тільки ледачий або зовсім не юрист. Ради, що стали класикою "Попросите пред'явити вам посвідчення" і "У вас є право на…"будучи настільки розкрученими, вже не є панацеєю від свавілля правоохоронних органів. Слідчі і прокурори не коштують на місці, як і їх фантазія. Для більшості "пересічних" громадян допит - це щось надзвичайного. Для нас допити - невід'ємна частина денного раціону. Ми беремо участь у більш ніж 200-та допитах в рік і хочемо поділитися з вами своїм скромним досвідом. Отже, які фішки використовуватиме слідчий?

1. Відеофіксація. Надивившись голлівудських фільмів, наші слідчі теж хочуть знімати ефектні відео як вони розколюють бандитів. Але, враховуючи рівень питань (Як довго ви обіймаєте цю посаду? Ким були ваші батьки по гороскопу? і тому подібне), це не виходить. Стаття 107 КПК дозволяє проводити допит під відеозапис. Але навіщо? Думаєте, слідчий буде як доктор Лайтмен по ночах безперервно переглядати запис і шукати, де саме ви виявили нещирість? Забудьте. Фахівці, здатні відстежувати прояви брехні за швидкістю і темпу мови, руху очей і жестам рук залишилися тільки в карному розшуку, і те не факт. Швидше слідчий таким чином фіксуватиме, як саме адвокат намагається надати правову допомогу своєму клієнтові і про що з ним розмовляє. Це окреме випробування для непідготовлених або просто скромних адвокатів. З відео ж нічого не виріжеш і не попросиш внести зміни перед підписом. Відеозапис міг би бути відмінним доказом того, що ніхто клієнта не бив, не катував і не впливав на нього. Але слідству це не треба. Частенько це просто елемент психологічного тиску з метою мотивувати клієнта в усьому зізнатися і розкаятися. Слідчі частенько навіть не морочаться технічною стороною питання. У нашій практиці були випадки, коли "технічний фахівець" стрибав з камерою біля клієнта, посилено тикаючи нею йому в обличчя, банально забувши її включити. Що ж робити? Наша рада: свідчити власноручно. Так, під відеозапис. Нудне таке відео виходить.

2. Не чекали. Прийшов на допит, а проводять упізнання. Останнім часом збільшилася кількість покупців книг "Сам собі юрист", що призводить до невиправданої самовпевненості при спілкуванні з правоохоронними органами. Криза, звичайно, учить економити, але коштує це робити по відношенню до предметів розкоші. Адвокат - необхідність. І ось коли такий гравець в мачо приходить до слідчого, його чекає сюрприз - допит обов'язково буде. Потім. Якщо захочеш. А зараз на порядку денному пред'явлення для упізнання. Запам'ятаєте: ви маєте право на адвоката у будь-якому випадку. БПД (центр безкоштовної правової допомоги), звичайно, не приїде, але викликати свого адвоката або ж перенести це неприємне дійство на інший день ви маєте право. Ви ж не вирізуєте собі самостійно гланди? Ось і не треба думати, що КПК в кишені вас захистить краще за фахівця. Упізнання - складна слідча дія. Слідчий повинен, як мінімум, забезпечити статистів, які будуть схожі на вас статурою, зовнішнім виглядом. Якщо ви думаєте, що це просте завдання, то ви помиляєтеся. Поряд з вами виставлять просто декілька нещасних осіб вашої ж підлоги (за що вже спасибі), які чимось зобов'язані слідчому і тому не можуть втекти.

3. "Зараз ми відберемо зразки почерку, підписи і голоси.". Нікого вже не здивуєш копіюванням паспорта. Здається, що цей нормальний початок розмови із слідчим. А ось і ні. Ви маєте повне право відмовитися від такого інтимного спілкування. Він же вам не видає копію свого посвідчення? Ще люблять непомітно підсунути протокол про відбір зразків почерку, підписи і голоси в якості бонуса. Знову ж таки, це не місце і не час погоджуватися. І справа тут не лише в небажанні сприяти слідству. Є маса питань до якості і методик наших експертних установ. Поки держава бореться з корупцією в правоохоронних органах, незаслужено забувають про роль експертних установ у фабрикації доказів в карному виробництві.

4. Затримання в порядку ст. 208 КПК. Думаєте, що швиденько відбудете допит як свідок і підете додому? Останні події в Кабінеті Міністрів показують, що не факт. Трактування цієї статті значно розширили на практиці. Але у адвокатів є позитивна практика боротьби з такими незаконними діями за допомогою ст. 206 КПК. Знову ж таки, не займайтеся самолікуванням. Сам по собі факт затримання не гарантує відповідного рішення судді. Таке затримання використовується для тиску і формування громадської думки. Люди по колишньому жадають хліба і видовищ. Правоохоронці теж люблять бути зірками youtube.

5. Лікуватися дарма = дарма лікуватися. Отже, так сталося, що з допиту ви вже не вийшли. Ви вже підозрюваний і вас скоро чекає виступ в суді з приводу обрання вам же заходи припинення. Ось тут вам і стали згадуватися цифри телефону вашого власного адвоката. Але у слідчого на вас зовсім інші плани, тому приїде адвокат БПД. Згідно ст. 59 Конституцій України, вам гарантується право на правову допомогу. Зверніть увагу, про її якість і кількість не сказано ні півслова. Ваш адвокат з якихось причин не може потрапити в райуправління? Не біда, його з легкістю замінювати на адвоката БПД. Слідчому плювати на те, що на відміну від вашого адвоката, новому знадобиться більше 3 годин, щоб нормально вас вислухати і збудувати лінію захисту. Суд не чекатиме більше, адже формально вам правова допомога виявляється. Клієнт для них не ви, а держава. Це важливо пам'ятати.

6. Ми усі про вас знаємо, погоджуйтеся на податковий компроміс або заарештуємо рахунки і проведемо обшук. Тактика "хороший - поганий слідчий" вже не працює. Навіщо витрачати час, якщо просто поганий теж спрацює. Оптимізація, так би мовити. Вам розповідатимуть, що ваш статус свідка - це дуже тимчасово і відносно. Зовсім скоро вам дадуть повідомлення про підозру і тоді вам не відкрутитися від караючого меча. Вони заарештують ваші рахунки, прийдуть до вас додому і в офіс з обшуком, але може бути по іншому. Держава приготувала для вас податковий компроміс. Заплати податки і спатимеш спокійно. Окрім побутового хамства з боку слідчого, це ще і окрема стаття в Карному кодексі про примус до виконання цивільно-правових зобов'язань разом із зловживанням службовим станом. Санкція - до 3 років позбавлення волі. І ролями можна помінятися із слідчим.

7. Замість допиту - заява про злочин. Мало хто знає, що якщо свідок або підозрюваний в протоколі допиту повідомляє про новий злочин, то слідчий в порядку ст. 214 повинен внести про це інформацію в Єдиний реєстр досудових розслідувань і розслідувати цю справу або передати по перебуванню під слідством. У будь-якому випадку, напружитися. А якщо він не захоче зробити це добровільно, то слідчий суддя може змусити його це зробити. Це означає, що якщо слідчий під час допиту поводиться неналежно, ви можете на місці написати заяву про зловживання. Скарги на процесуальні дії можуть бути неефективними. Заява про злочин в протоколі допиту буде набагато действеннее.

8. До нас бігатимете щодня або про те, як виписують 10 повісток підряд. З формальної точки зору, викликати вас відразу на місяць вперед для проведення слідчих дій - це не порушення. На ділі ж необхідність являтися в присутствені місця з такою частотою істотно впливає на вашу роботу і бізнес. Збіг? Ні, звичайний тиск, розрахований на те, що ви зламаєтеся і прийдете вирішувати проблему. Якщо ви власник компанії, то так давити можуть через співробітників. Вони, природно, будуть не в захопленні від необхідності щоденного спілкування із слідством і захочуть якось вирішити питання. Це може вилитися або в скарги і ультиматуми вам, або в співпрацю із слідством. Що робити? По-перше, keep calm. По-друге, відповідати письмово, вказуючи на усі порушення і повідомляючи про кожну причину для нез'явлення. Це не дасть можливості слідчому надалі звертатися до суду за вашим приводом.

9. Дискредитація адвоката. На відміну від помічника, вашому адвокатові не потрібна була довідка про психічне здоров'я для отримання свідоцтва. Але іноді перед підписанням договору про правову допомогу треба переконатися раз і назавжди в адекватності свого адвоката. Якщо ви це не зробите на початку співпраці, то слідчий як заслужений психіатр його тестуватиме упродовж усієї вашої співпраці і даватиме вам рекомендації по пошуку порядного і здорового захисника, наприклад з його колишніх колег по прокурорській лаві. Вам треба чітко визначитися, кому ви довіряєте. Адвокат дійсно зацікавлений в тому, щоб у вас усе було добре. Як мінімум, з егоїстичних міркувань: в СІЗО ходити неприємно і витратний за часом.

10. Ми вас притягнемо за відмову від надання свідчень або за надання неправдивих свідчень. Як же люблять слідчі в справах по економічних злочинах залякувати співробітників підприємства байками про притягнення до відповідальності за відмову і надання неправдивих свідчень. Шкода їх розчаровувати, але на практиці притягнути до відповідальності по цих статтях украй складно. Річ у тому, що співробітник підприємства у будь-який момент може стати підозрюваним, наприклад, як співучасник. Стаття 27 Карного кодексу говорить про те, що будь-який кур'єр, юрист, бухгалтер, менеджер можуть з легкістю стати співучасником економічного злочину по ст. 212 УК (ухилення від сплати податків) або ст. 191 УК (привласнення або розтрата бюджетних коштів). Відмовитися від надання свідчень на підставі ст, 63 Конституції України не так легка як здається. Слідчий вмить починає крутити шулікою над свідком і дуже своєрідно трактувати КПК. У тій ситуації ми рекомендуємо відмовлятися від надання свідчень на підставі ст. 18 КПК, яка дозволяє піти від питань, якщо ви маєте підстави побоюватися пред'явлення підозри вам.

11. А наприкінці я скажу... Як не дивно, але про свої права клієнти часто дізнаються тільки по закінченню допиту, коли треба підписувати протокол. Цей невмілий момент, коли про права те слідчий і забув розповісти. Але ви ж можете їх прочитати в протоколі самостійно? Подумаєш дрібниця, підписуйте. Це грубе порушення КПК. Не забудьте про це вказати в протоколі і, можливо, наступного разу ваш слідчий вам пропонуватиме послуги адвоката після звільнення.

Денис Овчаровадвокат, партнер практики правової безпеки бізнесу АТ "Юскутум"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему