Як би ні дивно звучало, але за статистикою процедура встановлення батьківства після смерті чоловіка - досить поширене явище. В основному таку процедуру проводять ті, хто претендує на отримання долі в спадку, хоча зустрічаються і випадки, коли встановлення батьківства здійснюється і без матеріальної мети. І якщо раніше встановлення родинних зв'язків було процедурою досить складної і не завжди здійсненної, то сьогодні з розвитком медичних новаційних технологій провести її досить легко. Головне знать, які юридичні процедури треба здійснити, щоб отримати бажаний результат.
Встановлення батьківства в судовому порядку після смерті чоловіка на сьогодні тема актуальна як ніколи, враховуючи ситуацію, яка склалася в Україні : військовий конфлікт на Донбасі, проведення антитерористичної операції, мобілізація і масова участь чоловіків в захисті своєї держави.
При збільшенні рівня смертності серед чоловічого населення в сьогоднішні бурхливі для України часи, спостерігається так званий "феномен військового часу" і інстинкт самозбереження нації - ріст народжуваності завдяки "ефекту страхування", коли висока народжуваність компенсує втрати, пов'язані з високою смертністю під час конфлікту. Це підтверджується і реальними фактами: згідно із статистичними даними в лютому 2015 року народжуваність в Донецьку стала вища, ніж за аналогічний період минулого року (при зниженні кількості жителів цього регіону).
Усе вищесказане дає підстави рахувати встановлення факту батьківства в судовому порядку у разі смерті чоловіка найважливішим інститутом сімейного права і гарантією захисту не лише немайнових прав дитини, але і його матеріальних інтересів.
Відповідно до законодавства України, основою для виникнення прав і обов'язків батьків і дитини є походження дитини від них, засвідчене у встановленому законом порядку. Юридично це оформляється таким чином:
1) шляхом реєстрації народження дитини в органах РАГСа, коли батьки дитини знаходяться в зареєстрованому шлюбі (що породжує презумпцію батьківства відповідно до ст. 122 Сімейного кодексу);
2) добровільне визнання батьківства дитини чоловіком, який не знаходиться в шлюбі з матір'ю дитини (за його заявою згідно ст. 125 Сімейного кодексу);
3) визнання батьківства в судовому порядку, якщо батьки не полягають в шлюбі, а батько заперечує своє батьківство (у порядку, передбаченому ст. 128 Сімейного кодексу).
Проте, від визнання батьківства за рішенням суду слід відрізняти встановлення факту батьківства за рішенням суду в порядкувстановленому ст. 130 Сімейного кодексу. Це можливо тільки у разі смерті чоловіка.
Анастасія Крыжановская |
Таким чином, у разі смерті чоловіка, який не полягав в шлюбі з матір'ю дитини, і за життя з якої-небудь причини не подав в органи РАГСа заяву про добровільне визнання свого батьківства, суд за заявою зацікавлених осіб згідно ст. 130 Сімейного кодексу може встановити факт батьківства цієї людини. Проте, заява про встановлення батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень здійснено за вказівкою матері ("із слів матері") відповідно до ст. 135 Сімейного кодексу.
Оскільки в цій категорії справ відсутня суперечка про право, розгляд таких справ здійснюється за правилами особливого виробництва: заявник подає до суду заяву про встановлення факту батьківства і надає усі можливі докази. І якщо суд визнає їх достатніми - батьківство вважається встановленим. При цьому слід врахувати, що право на звернення до суду з відповідною заявою не обмежене позовною давністю.
Із заявою про встановлення факту батьківства має право звернутися: мати, опікун, опікун дитини, особа, яка містить і виховує дитину, а також сама дитина, що досягла повноліття. При цьому заява до суду подається за місцем проживання заявника відповідно до ст. 257 Цивільного процесуального кодексу. Зацікавленими особами (як другою стороною у справах особливого виробництва) можуть виступати органи опіки і опікування, органи РАГС, органи державної влади і інші особи, залежно від мети встановлення факту батьківства (наприклад, дружина померлого, його діти, інші спадкоємці).
Тут важливо звернути увагу на те, що за загальним правилом дії нормативно-правових актів в часі, до сімейних стосунків, що виникли і існували до 1 січня 2004 року, повинні застосовуватися положення Кодексу про брак і сім'юякий діяв на той момент і втратив силу з набиранням законної сили Сімейним кодексом. Тому, відповідно, норми Сімейного кодексу застосовуються до сімейних стосунків, що виникли вже після набуття чинності ним, тобто після 1 січня 2004 року. Це породжує певну специфіку рішення справ про встановлення факту батьківства за рішенням суду.
У таких справах застосовне законодавство залежить від дати народження дитини, оскільки підстави для встановлення батьківства за рішенням суду, передбачені Сімейним кодексом, значно відрізняються від його встановлення по Кодексу про брак і сім'ю. Так, згідно п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 р. № 3 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ відносно батьківства, материнства і стягнення аліментів" і правовій позиції Судна у справі № 6-20цс15 від 25.02.2015 р.:
- при розгляді справ про встановлення батьківства відносно дитини, народженої до 1 січня 2004 року (тобто до набуття чинності Сімейного кодексу) необхідно застосовувати відповідні норми Кодексу про брак і сім'ю;
- справи про встановлення батьківства відносно дитини, народженої після 1 січня 2004 року, суд повинен вирішувати відповідно до норм Сімейного кодексу.
Зокрема, вирішення питання застосовного законодавства в таких справах значно впливає на можливість використання тих або інших доказів при встановленні факту батьківства. У першому випадку, коли дитина народилася до 01.01.2004 р., суд бере до уваги усі докази, що достовірно підтверджують визнання померлим батьківства за життя згідно ст. 53 Кодекси про брак і сім'ю, зокрема, спільне проживання і ведення загального господарства з матір'ю дитини до його народження, загальний зміст або виховання ними дитини.
На відміну від Кодексу про брак і сім'ю, чинне сімейне законодавство України передбачає можливість встановлення факту батьківства незалежно від того, чи визнавала особа своє батьківство за життя і взагалі чи знало про народження дитини.
Отже, в другому випадку, коли дитина народилася після 01.01.2004 р., суд вирішує справу на підставі яких-небудь доказів, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібраних з дотриманням норм цивільного процесуального законодавства. При цьому, доказами відповідно до ст. 57 Цивільного процесуального кодексу, являються:
- пояснення сторін, третіх осіб, їх представників;
- свідчення свідків;
- письмові докази;
- речові докази, зокрема звуко- і відеозаписи;
- укладення експертів.
Наприклад, згідно ст. 53 Кодекси про брак і сім'ю укладення судових експертиз при встановленні батьківства не допускалися. У свою чергу, відповідно до чинного сімейного законодавства України, укладення судово-генетичної експертизи визнаються належними доказами при встановленні факту батьківства.
Значна кількість справ про встановлення факту батьківства наочно свідчить про актуальність використання наданого права на захист, передусім, інтересів дитини. Проаналізувавши відповідну судову практику, можна зробити висновок, що основними мотивами для звернення до суду із заявою про встановлення факту батьківства являються:
- оформлення свідоцтва про народження із записом про батька дитини, записом прізвищ дітей по прізвищу біологічного батька, щоб показати їх спорідненість;
- оформлення спадку після смерті батька;
- оформлення пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
В якості доказів факту походження дитини від померлого батька заявники використовують усі можливі варіанти, передбачені цивільним процесуальним законодавством, зокрема, такі документи як довідки місцевих органів влади (в т.ч. по проведенню поховання), довідки про склад сім'ї, свідчення про хрещення дітей, фотографію. Тобто, на сьогодні, учасники особливого виробництва не обмежені в можливості надання яких-небудь доказів на підтвердження факту батьківства, які відповідають вимогам надлежащести і допустимості.
Крім того, на відміну від визнання батьківства в судовому порядку, про що мова йшла вище, встановлення факту батьківства після смерті чоловіка переслідує мета встановлення не стільки батьківських стосунків, скільки отримання дитиною певних матеріальних благ : можливість отримання аліментів від родичів померлого, виникнення спадкових, пенсійних, житлових прав і тому подібне.
Наприкінці, варто звернути увагу, що встановлення судовим рішенням факту батьківства померлого чоловіка є основою для внесення відповідних змін в актовому записі в Книзі реєстрації народжень. Проте, згідно п. 18 постанов Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. № 5 "Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" відповідне судове рішення не замінює собою документів, що видаються органами РАГС, а є лише підставою для їх отримання.
В результаті внесення змін до актового запису в Книзі реєстрації народжень встановлюються правові стосунки між дитиною, його батьком і його родичами. При цьому, з цього моменту дитина не лише придбаває відповідні права, але і приймає певні обов'язки по відношенню до родичів свого померлого батька, у тому числі його батьків, тобто, своїх бабусі і діда.
Без сумнівів, встановлення факту батьківства після смерті чоловіка за рішенням суду можна вважати надійним механізмом захисту прав і інтересів саме дітей, внаслідок чого встановлюється не лише сімейний і правовий зв'язок між дитиною і батьком (і його родичами), але і забезпечуються певні майнові права дитини : право на спадкоємство, отримання відповідних соціальних гарантій і тому подібне
Анастасія Крыжановская,