Криза, як і усі інші явища, справа проходить. Найголовніше - використовувати цей час собі на благо, зробити потрібні інвестиції в майбутнє і не сидіти, склавши руки.
Криза - це не лише спад в прибутках, але і шанс поборотися за місце під сонцем, придбати нових клієнтів, довести свою ефективність, инновационность, клиентоориентированность і відвоювати собі ніші, які досі були зайняті більшими, але при цьому менш активними і гнучкими компаніями.
Що ми зараз спостерігаємо на ринку юридичних послуг :
- істотне падіння попиту на послуги;
- демпінг і падіння вартості послуг;
- посилення конкуренції в усіх сегментах ринку із-за міграції фахівців зі східних областей.
Що робити:
- ні в якому разі не захоплюватися таким інструментом, як "демпінг", але це зовсім не означає, що не треба проявляти гнучкість в питаннях ціноутворення;
- утримувати високу якість надання послуг і підвищувати його: приділити ще більше уваги клиентоориентированности і вдосконаленню стандартів роботи з клієнтами (повірте, українським юридичним компаніям ще є куди рости в цьому напрямі);
- істотно не скорочувати витрати на маркетинг і PR : рішення про скорочення витрат на маркетинг і PR нанесе ущерб впізнанності бренду і припливу нових клієнтів, а повернення на колишні позиції коштуватиме ще дорожче;
- в частині маркетингу і PR більше уваги приділяти малобюджетному маркетингу: SEO- оптимізації веб-сайту, SMM (роботі з соц. мережами), проведенню вебинаров і он-лайн конференцій, активізації он-лайн продажів, проведенню власних заходів.
- буде зовсім нелишним нагадати про себе і неактивним клієнтам: не виключено, що вони не звертаються до вас тому що "руки не доходять" або у них сталися якісь зміни в структурі їх потреб, а зовсім не тому, що ваші послуги перестали їх влаштовувати.
На що звернути увагу при пошуку роботи?
Подивіться на своє резюме з боку : чи досить добре і стильно воно оформлене?
На чому важливо зробити акценти:
- максимально розкрийте свою экспертность: вкажіть проекти в яких Ви брали участь і результативність - люди люблять мову цифр;
- наявність професійного фото в діловому стилі і ідеальне форматування тексту украй важлива!
- ретельно перевірте граматику і пунктуацію;
- короткий мотиваційний лист буде відмінним доповненням до резюме;
- звернете увагу, щоб E - mail з якого Ви відправляєте резюме мав ділову або нейтральну назву;
- в темі листа і назві файлу з резюме напишіть слово "резюме" або "CV" і своє ім'я і прізвище.
Соціальні мережі можуть, як допомогти, так і зашкодити при пошуку роботи і клієнтів : перевірте наповнення своїх профілів і видалите звідти будь-яку інформацію, яка може зашкодити Вашій репутації або може бути сприйнята двояко. Особливо це стосується інформації з вираженим політичним контекстом, т.з. "демотиваторов" і фотоальбому.
Відстежуйте зміни в правовому полі, системно і оперативно публікуйте в соціальних мережах авторську аналітику про зміни, що відбуваються в правовому полі. Найбільш цінна для журналістів і потенційних клієнтів інформація це відповіді на питання: що змінилося в правовому полі? як бути тепер? добре це або погано? як зміни в законодавстві вплинуть на подальше ведення бізнесу? про що не варто забувати у світлі останніх змін?
Вступите в найбільш "розкручені" і активні галузеві он-лайн співтовариства в соц. мережах Facebook і LinkedIn, щоб посилити ефект від Вашої присутності в соц. мережах і ефективніше відстежувати зміни в законодавстві.
У Facebook рекомендую приєднатися до таких співтовариств: "Правові новини України", "Робота для юристів: вакансії та резюме", "Юристи, бухгалтери та аудитори діляться досвідом з бізнесом".
У LinkedIn: "Ukrainian legal news and lawyers community", "Hot vacancies & job seekers in Ukraine".
Не забувайте і про оф-лайн активностях: максимально активно беріть участь в життя ділових і галузевих асоціацій, професійних об'єднань, подавайте заявки на участь в заходах в якості спікера або експерта, системно пишіть і публікуйте свої матеріали в ЗМІ. В умовах скорочення бюджетів і підвищення конкуренції на перенасиченому юридичному ринку особовий PR - необхідний атрибут будь-якого юриста.
Виділите декілька ключових сфер для розвитку бізнесу : генеруйте нові проекти, в т.ч. спільні з державними органами і органами місцевого самоврядування, діловими асоціаціями і торговими місіями, придумуйте нові формати співпраці з бізнесом, залучення клієнтів з корпоративного середовища, стежите за проектами у сфері державно-приватного партнерства. Не чекайте, що вам хтось щось запропонує - працюйте на випередження, виявляйте потенційних клієнтів і пропонуйте їм свої послуги, ідеї і экспертность.
І ніколи не зупиняйтеся на досягнутому!