Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Участь в міжнародних змаганнях - новий тренд серед студентів юридичних спеціальностей

09.16, 30 січня 2015
6561
0

Марія Наконечна - студентка юридичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка, а також постійна активна учасниця міжнародних студентських змагань по праву. Тільки за останній рік Марія встигла прийняти участь, а також стати фіналісткою трьох престижних конкурсів. Про те, що мотивує майбутнього юриста регулярно брати участь в змаганнях і які це дає кар'єрні переваги, читайте від першої особи.

Минулої весни, коли я повернулася з Вашингтону після участі у Фінальних раундах Судових дебатів імені Ф. Джессапа, мої сторіночки в соціальних мережах були переповнені повідомленнями, а телефон буквально розривався від дзвінків знайомих студентів юрфаков. Усіх цікавили подробиці - починаючи від підготовки до змагань, і закінчуючи моїми враженнями від поїздки в США. Коли ж, через декілька тижнів, я отримала від Marchenko Danevych - фірми, организовывавшей українські раунди дебатів, запрошення приєднатися до команди на позиції молодшого юриста - зацікавленість з боку студентського співтовариства досягла небувалого ажіотажу. Усі хотіли перейняти мій досвід.

Мій приклад показовий, оскільки демонструє, що на сьогодні дуже мало студентів дійсно розуміють специфіку і переваги участі в міжнародних змаганнях по судових дебатах (або як їх зараз прийнято називати - "мут корти" (англ. - "moot courts"). У мене ж бажання отримати подібний досвід дозріло ще на першому курсі університету.

ЧОМУ?

По-перше, це цікаво. Мут корт - це моделювання судового засідання, для виступу в якому студенти заздалегідь готують письмові роботи - меморандуми - від імені обох сторін: як позивача, так і відповідача (рідше - прокурора і обвинуваченого), і в наступному презентують свої позиції під час "усних" раундів - дебатів.

Сьогодні студентам є з чого вибрати - перелік мут кортів різної спрямованості досить великий. Так, найбільш престижними серед змагань по міжнародному публічному праву являються Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition і Telders International Law Moot Court Competition. Студентам, що цікавляться міжнародним торговим правом слід звернути увагу на ELSA World Trade Organization Moot Court Competition. Лідером серед студентських змагань по міжнародному комерційному арбітражу являєтьсяWillem C. Vis International Commercial Arbitration Moot. Специфіку права Європейського Союзу краще всього вивчати, готуючись до участі в Central аnd Eastern European Moot Court Competition.

По-друге, це завжди актуально. У більшості випадків кейс, по якому грають команди, має практичну спрямованість і заснований на реальних подіях або резонансних справах. Наприклад, цього року кейс, який був покладений в основу Судових дебатів імені Ф. Джессапа, частково описує Кримську проблему. Понад п'ятсот команд, що змагаються, зі всього світу розглядають цю ситуацію з правової точки зору. Фінал змагань, який традиційно транслюється в прямому ефірі в мережі Інтернет, як правило, налічує декілька десятків тисяч глядачів.

Безумовно, це корисно. Можна нескінченно довго перераховувати безперечні бонуси, які отримуєш при підготовці і під час участі в такого роду змаганнях, починаючи від глибоких знань в проблематиці кейса, уміння грамотно складати юридичні документи англійською мовою, досвіду публічних виступів перед великою аудиторією і, закінчуючи, успішним працевлаштуванням в одній з лідируючих юридичних компаній (як було в моєму випадку). Можу сказати напевно - після участі в подібних змаганнях, Ваше професійне життя ніколи не буде колишнім!

Це можливість стати частиною ком'юніті. Учасники за час змагань мають можливість обзавестися великою кількістю нових знайомств і корисних контактів. Мені відомі приклади, коли потім спільно пережитих випробувань, учасники настільки зближуються, що стають кращими друзями, бізнес-партнерами і навіть одружуються! Так, на Міжнародних раундах Судових дебатів імені Ф. Джессапа, які традиційно проводяться в США, можна зустріти волонтерів і суддів, які на протяг десятків років беруть участь в змаганнях.

У конце-концов, це "загрожує" працевлаштуванням. Мабуть, це один з найвагоміших аргументів на користь участі в змаганнях для студентів старших курсів. Безумовно, входження у фінал змагань зовсім не гарантує блискавичне працевлаштування, проте це може стати Вашою конкурентною перевагою при проходженні співбесіди. Як показує практика, в Україні працедавці все більше і більше звертають увагу на участь кандидатів в мут кортах, а деякі - наявність подібного рядка в резюме претендента розглядають як "must have".

ЯК?

Отже, Ви усвідомили необхідність взяти участь в мут корті і навіть встигли визначиться в якому саме. І тут у усіх, без виключення, виникає питання - що далі?

Мені повезло, ще на 3-ем курсі я дізналася про відбір серед студентів мого Внз в команду Судових дебатів імені Ф. Джессапа, і негайно подала заявку. Якщо ж у Вашому університеті такий відбір з якоїсь причини не проводиться, це не привід для розладу. Навпаки - Ви маєте можливість самостійно сформувати команду і, минувши етап конкурсного відбору внутрішньовнз, автоматично стати учасником українських раундів змагань.

Для участі у будь-якому мут корті потрібні три складові: бажання, час і фінансування.

Ваше бажання - це основний критерій успіху. Саме від Вашого бажання залежить освоєння величезної кількості інформації про галузь права, що вивчається, і проблематику кейса. Саме бажання примушує Вас жертвувати канікулами і вихідними, адже без колосальної кількості часуяке ви готові приділяти написанню меморандуму і підготовці до усних раундів, участь в мут корті не матиме позитивного ефекту. Треба розуміти, що підготовка до дебатів займе як мінімум півроку Вашого часу.

Не менш важлива складова - фінансова. Якщо конкурс проходить не у Вашому місті або за межами Вашої країни, Ви маєте бути готові до витрат. Сьогодні команди у більшості своїй шукають фінансову підтримку серед юридичних фірм, і хоча останні, з радістю готові узяти "вирощеного" мут кортом молодого фахівця на роботу, проте не завжди знаходять можливість профінансувати недешеву поїздку "мут-кортовца" за кордон. Наприклад, бюджет нашої команди для поїздки на фінал змагань у Вашингтон складав майже 13 000 USD. Із-за браку коштів взяти участь у фіналі змогли тільки троє учасників з шести. 80% загального бюджету покрило посольство США в Україні, 20% - юридичні фірми.

Марія Наконечна

Ключове питання, яким повинні стурбуватися учасники змагань, - це необхідність залучення тренера для підготовки команди. Наявність людини, яка має досвід участі, суддівства або організації такого роду заходу, прямо впливає на ефективність підготовки. Шукати тренера слід саме серед колишніх "мут-кортовцев", оскільки викладачі Внз або практикуючі юристи, які, мають значний досвід у конкретній галузі права, не завжди до кінця розуміють специфіку змагань і критерії оцінки виступів/ меморандумів учасників.

Проте в деяких випадках відсутність тренера може мати свої переваги. Наприклад, цього року я вирішила взяти участь в Судових дебатах за процедурою Міжнародного кримінального суду, фінал яких проходить в Гаазі. Незважаючи на популярність цього мут корту серед студентів зі всього світу, в Україні він тільки почав набирати свою популярність, тому пошук тренера для нашої команди виявився непростою справою. Як результат - мені довелося узяти на себе обов'язки тренера і навчати свою команду тонкощам публічних виступів і наукових досліджень.

Моя порада новачкам - якщо в рядах Вашої команди немає досвідченого учасника, який би міг виконувати функції тренера, необхідно передусім вивчити правила мут корту, проаналізувати приклади меморандумів цього або інших мут кортів, проглянути відео виступів команд за попередні роки, які, як правило, доступні на сайтах змагань або на YouTube. Також не слід соромитися ставити питання організаторам або іншим досвідченим в цій сфері людям. Важливо заглибитися в загальну теорію вибраної галузі права (для Судових дебатів імені Ф. Джессапа, наприклад, слід детально проаналізувати список питань, доступних по посиланню : http://link.vpn.by/?id=496888).

Участь в змаганнях по судових дебатах - це не простий шлях, але спробувавши здолати його один раз, зійти з нього більше не захочеться!

Марія Наконечна,

юрист ЮФ Marchenko Danevych

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему