Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Закрій рота у слідчого, або особливості мовчання по-українськи

09.12, 5 листопада 2014
4154
18

Мовчання - золото! Неможливо переоцінити важливість цих усім зрозумілих слів. У рамках карного виробництва мовчання співробітника компанії коштує не лише золота, але і майбутнього для бізнесу, - упевн...

Середньостатистичний співробітник будь-якої компанії, коли дізнається про кримінальне виробництво, пов'язане з компанією або її керівництвом, думає, що це абсолютно його не торкається. І в наступному, потрапляючи на допит в статусі свідка, починає свідчити, надаючи велику послугу звинуваченню.

Але іноді перед працівником стоїть вибір - зайняти вказану вище позицію або виявити характер перед правоохоронними органами, відмовившись свідчити на підставі статті 18Карного процесуального кодексу України.  Основна категорія злочинів, осудних бізнесу, заснована на економічних аспектах. Карним діянням у такому разі, фактично являється або господарська операція компанії, або певний бізнес-процес. Відповідно, учасниками дії є не лише керівники бізнес-одиниці, але і певні його співробітники, якщо не увесь персонал.

Згідно із згаданою статтею, ніхто не може бути змушений визнати свою винність в здійсненні карного правопорушення або вимушений давати пояснення, свідчення, які можуть стати основою для підозри, звинувачення в скоєнні карного злочину.

Дмитро Онученко

Приведемо 5 причин на підтримку останньої позиції:

1. Співробітник, який багато знає, сам по собі показує, що він в "темі". І в процесі проведення досудового розслідування легко може бути змінена кваліфікація осудної статті у бік групи осіб. Потім співробітник плавно переходить із статусу свідка в статус підозрюваного. В результаті, слідство шалено раде, що розкрило тяжчий злочин, здійснений групою осіб.

2. Компанія - джерело доходу будь-якого її співробітника. Свідчення на досудовому розслідуванні - це допомога слідству, яка формує загрозу компанії. Чим більше погроз карне виробництво створює бізнесу, тим більше грошових ресурсів знадобиться для їх запобігання, що відмінно відобразиться на заробітній платі персоналу. А в окремих випадках, така ситуація закінчується припиненням діяльності і звільненням співробітників компанії.

3. Після закінчення досудового розслідування, матеріали виробництва у будь-якому випадку відкриваються стороні захисту для ознайомлення, і протоколи допиту співробітника "за мотивами слідства" потрапляють до рук керівництва компанії. Небагато захочуть залишати на посаді вже неблагонадійного співробітника. На додаток, неблагонадійність може бути внесена в особисту справу останнього і фігурувати в майбутньому.

4. Товариський із слідством співробітник може негласно опинитися в агентурній сітці правоохоронного органу, що спричиняє за собою системну співпрацю з держструктурами. Ця інформація хоч і для службового користування, але за винагороду може стати надбанням працедавця, що зіграє важливу роль при призначенні на відповідальну посаду або при прийомі на нову роботу.

5. У розумінні органу досудового розслідування, свідок, що почав говорити, повинен говорити до кінця і те, що треба. Якщо він відмовився, то оперативні заходи можуть плавно увійти до його повсякденного життя разом з обшуками житла і затриманнями. 

Тому, перш ніж говорити з працівниками правоохоронної системи, треба завжди, і без виключень розуміти, що ви говорите, та навіщо. Якщо не знаєте, то відмова по статті 18 Кримінального процесуального кодексу України - правильний вибір.                        

Дмитро Онученко

АТ "Юскутум"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему