Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Правові аспекти зняття арешту з рахунків компанії у рамках карного виробництва

16.45, 21 жовтня 2014
4957
0

Юрист проаналізувала основні аспекти і правові підстави для зняття арешту з грошових коштів і банківських рахунків

Останнім часом правоохоронні органи активізували "послугу" накладення арешту на рахунок компанії для отримання додаткових дивідендів. В даному випадку головне - вчасно зайняти правильну оборонну позицію. Йдеться про арешт рахунків у рамках карного виробництва. Арешт у рамках карного виробництва може бути накладений на розрахунковий рахунок, а також на грошові кошти у рамках певної суми.

Ст. 170 КПК України позначено, що арешт - це тимчасове позбавлення майнових прав :
- підозрюваного, обвинуваченого;
- осіб, які через закон несуть громадянську відповідальність за шкоду, заподіяну діями підозрюваної, звинувачуваної або неосудної особи, що зробила суспільно небезпечне діяння;
- юридичної особи, відносно якої здійснюється виробництво (якщо санкція статті передбачає конфіскацію).

Процесуально не завжди можливо заарештувати майно у рамках правового поля, оскільки згідно ст. 170 КПК існує досить вузький круг суб'єктів, і арешт частенько накладають у рамках "фактичної справи", що виходить за грань законного порядку. В той же час ч. 3 ст. 170 КПК позначено, що арешт також може бути накладений на майно фізичної особи, що зробила суспільно небезпечне діяння, що у тому числі знаходиться у інших осіб.

Окремо хотілося б виділити вышеобозначенного суб'єкта, оскільки в даному випадку в карному виробництві вже буде підозрюваний, якого слідство зобов'язане зв'язати з іншим суб'єктом, у якого знаходиться майно, здобуте злочинним шляхом. І тут усе трохи складніше, оскільки має бути доведена наявність обгрунтованої підозри як вимагає ч. 3 ст. 132 КПК України, при цьому має бути встановлений зв'язок між двома суб'єктами, що повинно бути підтверджено, наприклад, судово-економічними експертизами, свідченнями свідків і іншими доказами.

Для зняття арешту можна звертатися як до слідчого судді суду першої інстанції, так і відразу в апеляцію.

Елеонора Салова

Розглянемо основні аспекти і правові підстави для зняття арешту з грошових коштів і банківських рахунків.

Відсутність обгрунтованої підозри. Цього вимагає ч. 3 ст. 132 КПК України. Обгрунтована підозра визнається таким, якщо існують факти або інформація, яка може переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йде мова, могла зробити правопорушення (рішення Європейського суду з прав людини "Нечипорук і Йонкало проти України" від 21 квітня 2011 року, пункт 175 (Nechiporuk and Yonkalo v.Ukraine також "Фокс, Кэмпбелл і Хартлі проти Сполученого Королівства Fox, Campbell and Hartley v. the United Kingdom від серпня 1990, п.32, Series A, N 182). Також особі має бути пред'явлена підозра в порядку ст. 276-278 КПК України.

Відсутність реального збитку. Зверніть увагу, чи встановлена майнова шкода. У рамках карного виробництва має бути заявлений цивільний позов. Його відсутність позбавляє реальній можливості встановити суму збитків і встановити зв'язок між підприємством і досконалим карним правопорушенням (ч.2 п.1, 2 ст. 171 КПК України). Ця позиція підтверджується судовою практикою, зокрема, рішенням суду від 16 вересня справа № 757/25263/14-к : "Під час судового розгляду встановлено, що арешт на грошові кошти ТОВ_1 було накладено з метою забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної карним правопорушенням в карному виробництві. Встановлено, що цивільний позов не заявлений, цивільний відповідач не визначений. Вказане переконує в тому, що в подальшому застосуванні арешту немає необхідності".

Грошові кошти мають бути ідентифіковані. Згідно з вимогами п. 1 ч. 5 ст. 173 КПК України, в клопотанні про арешт має бути встановлений перелік майна. Як правило, в клопотанні вказується загальне посилання про накладення арешту на грошові кошти без ідентифікації останніх. Гроші не є річчю, що має родові ознаки, а тому слідчий не може визначити, що саме ці грошові кошти були предметом злочину. Гроші можна ідентифікувати тільки за наявності номіналів купюр і їх номерів, що повинно бути вказано в клопотанні слідчого.

Правильна комунікація із слідчим суддею. Навіть при отриманні позитивного рішення слідчого судді Ви можете зіткнутися з труднощами його виконання. Щоб уникнути затягування процесу, спочатку необхідно вказувати в клопотанні вимогу про відправку цього рішення безпосередньо у банк для його негайного виконання. Згідно п. 10.11 Постанов Національного Банку України від 21.01.2004 року N 22 "Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті" (далі - Інструкція), зняття арешту банк здійснює за рішенням суду, яке поступило у банк безпосередньо від суду.

Правильна комунікація з банком. Для ефективної роботи Вам необхідно дружити з представниками банку, щоб вони були зацікавлені сприяти Вам в знятті арешту з Ваших рахунків за рішенням слідчого судді. Порядок виконання рішення суду про зняття арешту регламентований абз. 3 п.10.1 Інструкції в якій позначено: "Банк приймає до виконання постанову державного виконавця і / або рішення судна, доставлені у банк самостійно державним виконавцем, слідчим, представником суду, органу державної податкової служби або що поступили рекомендованим або цінним листом, відправником якого є суд, державний виконавець, слідчий орган державної податкової служби". Найефективніші і швидші способи виконання рішення слідчого судді - це отримання рішення представником банку в суді або доставка рішення у банк представником суду для його оперативного виконання і зняття арешту день в день в течії декількох годин.

Також спірною залишається позиція по накладенню арешту на рахунки компанії, якщо виробництво ведеться проти фізичної особи (директори), оскільки в даний момент ч. 3 ст. 170 КПК України встановлено, що юридична особа є окремим суб'єктом і накладення арешту можливе тільки у тому випадку, якщо до цієї юридичної особи застосовуються заходи кримінально-правового характеру з конфіскацією майна.

На сьогодні вже існує позитивна судова практика, яка багато в чому визнає арешти на грошові кошти і на рахунки незаконними. Правильно побудована позиція дозволить Вам істотно заощадити Ваші засоби і час. Головне - не ідиті на поводі у слідства, оскільки вони не завжди зацікавлені в ухваленні законних і правомірних рішень.

Елеонора Саловаюрист практики правової безпеки бізнесу АТ "Юскутум"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему