Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як вплинула війна і анексія Криму на ринок юридичних послуг?

16.35, 15 жовтня 2014
8333
4

Що змінилося в українському юридичному бізнесі після анексії Криму і військового конфлікту на Донбасі? Попит на які послуги все ще залишається? На які сфери практики варто покладати надії в найближчом...

Андрій Лиманскийстарший юрист ЮФ ILF

- Анексія Криму і озброєний конфлікт на Сході країни мають наслідки, як для вітчизняних компаній, так і для окремих громадян. Не може залишитися в стороні від цих подій і юридичний бізнес.

Ухвалення законів про окуповану територію і вільну економічну зону "Крим" відкрили нові напрями у сфері юридичних послуг. У недалекій перспективі збільшиться кількість позовів по відновленню на роботові незаконно звільнених громадян, які закликалися по мобілізації. Також зросте число суперечок про отримання соціальних статусів і виплат для учасників АТО і членів їх сімей. У зв'язку з бойовими діями на Сході країни зросте кількість кримінальних справ, пов'язаних з військовими злочинами. І якщо раніше кримінальні справи такої категорії порушувалися по обмеженій кількості статей Карного кодексу, то зараз може виявитися задіяним увесь розділ про військові злочини.

А. Лиманский

Окупація Криму безпосередньо позначиться на компаніях, які займаються постачаннями з півострова. Оскільки правові акти, прийняті самопроголошеною владою Криму, вважаються недійсними, то і дієздатність підприємств, зареєстрованих згідно з цими актами, може бути поставлена під сумнів. Відповідні риски, змусять український бізнес звертатися до юридичних фірм для розробки безпечних алгоритмів укладення угод з кримськими компаніями. Віднесення кримських підприємств до нерезидентів для цілей оподаткування і визнання операцій з ними контрольованими, також розширить сферу податкового консалтингу.

Вікторія Пташникпартнер ЮФ "Дроит"

- Криза в країні не могла не торкнутися юридичного ринку. Частими є випадки скорочення співробітників через їх недостатню завантаженість і старання юридичних фірм скоротити свої витрати. В той же час окремі юридичні фірми всіляко намагаються зберегти свій персонал, розуміючи, що перспективи потепління ринку все-таки є (з причини того ж підписання Угоди про асоціацію з ЄС). А звільнивши зараз кваліфікованих співробітників, що є частиною команди довгі роки, не зрозуміло чи зможуть юрфірми оперативно заповнити свої втрати в майбутньому. Також спостерігається тенденція переходу окремих компаній на 4-х денний робочий тиждень.

В. Пташник

Що стосується найбільш затребуваних юридичних послуг, то такими, по нашому спостереженню, являються послуги у сфері реструктуризації заборгованості, банкрутства, захисту активів корпоративної реструктуризації, стягнення заборгованості, арбітражні спори. Актуальність не втрачають і податкові спори. Затребуваними стали і консультації з питань застосування Угоди про асоціацію з ЄС для різних індустрій.

Однією з важливих тенденцій розвитку юридичного ринку є високий рівень свідомості його представників. Так, багато колег по юридичному цеху немало часу приділяють громадській діяльності, просуваючи ті або інші законодавчі зміни, беручи участь в розробці концепцій реформування окремих галузей, допомагаючи у зборі засобів учасників АТО.

Сергій Боярчуковкерівний партнер ЮК "Алексеев, Боярчуков і Партнери"

- На мій погляд, ринок юридичних послуг, як і будь-який інший ринок, зараз знаходиться в стані шоку. Говорити про тенденції і розвиток не доводиться, тому що ніхто нічого глобального не робить. Хтось підчищає "хвости", хтось займається тільки тими справами, які відкласти або перенести неможливо. Це позначається і на видах юридичних послуг, які користуються популярністю. З одного боку, угод по злиттю і поглинанням практично немає, з іншого боку, із-за війни, багато бізнесменів вимушено було поміняти місце проживання, переїхати в інші міста, де вони обзаводяться новим бізнесом, діловими контактами, засобами для існування і заробітку грошей.

С. Боярчуков

Вплинула анексія Криму : 100% людей, які володіли якою-небудь нерухомістю, або яким-небудь бізнесом в Криму, побігли до юристів. Зрозуміло, що це усіх хвилює, але зрозуміло також, що незрозуміло що цим людям відповідати і яким законодавством користуватися для вирішення їх питань. Кожна ситуація суто індивідуальна і шалено складна з точки зору юриспруденції.

Артем Афянкерівний партнер АТ "Юскутум"

- На мій погляд, сьогоднішня ситуація багато в чому схожа з 2008 роком, коли економічна стабільність змінилася різким занепадом. Це впливало на ринок як холодний душ. У багатьох компаніях клієнти виявилися не в змозі витримувати ставки. Частина клієнтів відмовилася від юридичних послуг в якійсь сфері, а частина диверсифікувала проекти, залишивши ключові проекти високооплачуваним фахівцям, а ординарні - більше бюджетним.

Якщо говорити про практики, то скоротилася кількість M&A, інвестицій, проектів з цінними паперами, проектів із землею і нерухомістю. Найближчим часом варто чекати чергу судових тяжб по невиконанню контрактних зобов'язань. Вже пішла перша хвиля суперечок у банківському секторі: неповернення депозитів і стягнення кредитів. У найближчий рік активізується ринок банкрутства.

А. Афян

Реформи, що проводяться в країні, також породжуватимуть певні хвилі процесів. Зокрема, в слід за законом про люстрацію послідує хвиля позовів тих, хто визнає себе несправедливо скороченим. Впровадження податкової реформи спричинить хвилю судових суперечок.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему