Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Вільна економічна зона "Крим": співпраця або блокада?

09.50, 30 вересня 2014
7056
0

Юрист проаналізував основні норми Закону України, що набув чинності, про створення вільної економічної зони в АРК

27 вересня 2014 року набув чинності Закон "Про створення вільної економічної зони "Крим" і про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України". Закон не став засобом встановлення економічної блокади Криму, яким він замислювався на перших порах. Фінальна версія документу стала визнанням статус-кво, що склався : економічним суб'єктам Криму і іншої частини України надано право торгувати між собою в стандартному зовні-економічному режимі, з урахуванням ряду розумних обмежень, більше детально проаналізованих нижче.

Легалізація стосунків, що склалися

Територія Криму (АРК і м. Севастополь) визнається вільною економічною зоною з моменту набуття чинності Закону (окреме рішення для цього не потрібно). Автори Закону відмовилися від первинної ідеї визнавати колабораціонізмом (тобто кримінально карним злочином) заняття видами бізнесу в Криму, що вимагають отримання ліцензій і інших документів дозвільного характеру від окупаційної влади.

Кримські компанії визнаються нерезидентами, а розрахунки з ними робляться у ВКВ, при цьому не застосовується законодавство, що встановлює відповідальність за несвоєчасне повернення валютної виручки (несвоєчасне постачання товарів, робіт, послуг).

На адміністративній межі між Кримом і іншою територією України встановлюються пункти пропуску, в яких здійснюється митне оформлення товарів, переміщення яких через кордон визнається імпортом і експортом, відповідно.

Признається право резидентів Криму не виконувати передбачені українським законодавством обов'язки перед українським владою : по подачі податкових декларацій, по сплаті податків, по отриманню дозволу на працевлаштування іноземців і ін.

У резидентів Криму анулюється з 1 червня 2014 року українська податкова реєстрація.

Обмеження на операції з резидентами Криму

Операції з резидентами Криму прирівнюються до зовнішньоторговельних операцій, при цьому Україна в односторонньому порядку відмовляється надавати пільги в оподаткуванні окремих видів операцій, передбачені Договором між Україною і РФ про уникнення подвійного оподаткування.

Леонід Антоненко

Витрати, понесені на придбання кримських товарів (робіт, послуг), відносяться на валові витрати в загальному порядку (обмеження по офшорному статусу цих витрат не застосовується на увесь час тимчасової окупації півострова).

Кабінету Міністрів надано право вводити тимчасові обмеження на постачання окремих товарів (робіт, послуг) з території Криму в Україну і у зворотному напрямі. Рішення має бути мотивоване інтересами безпеки, збереження громадського порядку і охорони здоров'я і набуває чинності через 30 днів після його прийняття.

Мабуть, одним з перших заходів Кабміну у рамках цього повноваження стане приєднання України до обмежень ЄС у сфері інвестицій в інфраструктурні, транспортні, телекомунікаційні і енергетичні сектори, а також видобуток нафти, газу і мінералів. Нагадаємо, що з 30 липня 2014 р. у рамках ЄС діє заборона на постачання в Крим устаткування для цих секторів, а також надання для них фінансових і страхових послуг. Заборона також покриває видачу кредитів для реалізації проектів в заборонених секторах, купівлю і продаж доль участі в компаніях, що ведуть види бізнесу, зачеплені секторальными санкціями.

Система електронних платежів НБУ і внутрішньодержавні платіжні системи не застосовуються в Криму (тобто легалізувалася заборона на безготівкові розрахунки в гривнях з резидентами Криму).

Цінні папери, емітовані кримськими емітентами :

-
продаються і купуються лише по передоплаті;

-
угоди мають бути підпорядковані українському законодавству;

- при порушенні цих і інших правил, встановлених Законом, Комісія з цінних паперів має право заблокувати можливість внесення яких-небудь змін в системі депозитарного обліку цінних паперів, емітованих резидентами Криму.

Нерухомість і земля :

- обертаються без обмежень за винятком випадків, коли стороною транзакції є особа, що знаходиться під контролем держави-окупанта;

- угоди з цими об'єктами мають бути підпорядковані українському праву і зареєстровані в Україні;

- порушення цих вимог тягне нікчемність угод. Так, є ризик, що запорука розташованої в Криму нерухомості російському державному банку визнаватиметься в Україні нікчемною угодою.

Обмеження на регульовані операції

Ліцензії депозитарних установ, видані Комісією з цінних паперів, анулюються у разі відмови ліцензіата перереєструватися на території України.

Інші ліцензії зберігають дію до закінчення їх терміну, проте не можуть бути переоформлені або продовжені українськими регулюючими органами.

Сертифікація місця походження товарів

На товари, вироблені в Криму, можна отримати сертифікат походження на українських бланках за умови дотримання передбачених підзаконними актами вимог.

Переміщення осіб через адміністративний кордон з Кримом:

-
не допускається на підставі паспорта громадянина Російської Федерації, виданого російською владою в Криму;

- дозволяється для іноземних громадян, у тому числі для громадян РФ, на основі спеціального дозволу, виданого українською міграційною владою;

- забороняється ввозити готівкові рублі з території Криму, окрім суми, що не перевищує еквівалент 10 тис. гривень.

Державні гарантії і зобов'язання

Не поширюються на осіб, що мають одночасно російське і українське громадянство.

Та все ж: співпраця або блокада?

Ділові кола вітають зусилля українського парламенту, спрямовані на захист українського бізнесу в Криму, і розглядають вжиті обмежувальні заходи як розумно необхідні.

Юристи ж звертають увагу на необхідність узгодження цього Закону з Законом "Про забезпечення прав і свобод громадян і правовий режим на тимчасово окупованій території України", згідно з яким будь-які акти, видані окупаційною владою в Криму, не мають юридичної сили в Україні. Це також відноситься до державної реєстрації кримських компаній в російському корпоративному реєстрі.

Чи признаватимуться в Україні кримські компанії, зареєстровані в російському корпоративному реєстрі, повноцінними нерезидентами? Чи можна буде скористатися нормою Закону про стовідсоткову вычитаемости витрат, понесених на придбання у них товарів, робіт і послуг?

Закон ухильно називає такі кримські компанії "особами, що мають податкову адресу на території СЭЗ "Крим". Щоб усунути колізію, потрібно роз'яснення, що для цілей оподаткування наявність такої адреси може бути підтверджена актом, виданим окупаційною владою, - сміливе твердження, яке влада навряд чи візьме на себе сміливість зробити. Але доки в це питання не буде внесена остаточна ясність, цінність Закону для українського бізнесу може бути поставлена під сумнів.


Леонід Антоненко
радник ЮФ Sayenko Kharenko

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему