Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Роль договорів про конфіденційність і неконкуренцію в трудових стосунках

12.03, 19 вересня 2014
8759
10

ЮРИСТ & ЗАКОН, 2014, 09, № 36

Договори про конфіденційність (NDA) і про неконкуренцію (NCA), поза сумнівом, грають велику роль в тих сферах бізнесу, де йдеться про високі технології, наукові розробки, в області IT. Саме у цьому бізнесі спочатку з метою недопущення конфліктів інтересів, розголошування інформації, яка має високу комерційну цінність, почали уперше підписуватися такі договори із співробітниками. Сьогодні багато українських компаній вимагають підписання подібних угод, оскільки вимушені захищати свої ідеї і результати своїх досягнень, в той же час маючи необхідність ділитися ними з іншими.

Міжнародний кадровий портал HeadHunter Україна (hh.ua) також використовують такі механізми з метою захисту своїх інтересів, формування взаємної лояльності і забезпечення своєї інформаційної безпеки. Цей інструмент довів свою дієвість і заслуговує на особливу увагу.

Для бізнесу в США і Європі підписання договорів про нерозголошування конфіденційної інформації і договорів про неконкуренцію вже давно стало звичною справою. У багатьох компаніях їх підписують практично усі співробітники відносно майже усієї інформації, доступ до якої вони зможуть отримати під час виконання своїх посадових обов'язків. Часто з певним колом осіб підписуються особливі угоди відносно вужчої інформації. Це пов'язано з рівнем посади такого співробітника, типом інформації, яка йому передана, негативними наслідками, які можуть настати у разі розголошування такої інформації.

У нашій компанії, як і у будь-якому подібному бізнесі, використовується комплексний підхід. Кожен співробітник незалежно від посади, а також підрядники, що роблять певні послуги, зобов'язані підписати угоду про нерозголошування і ознайомитися під розпис з положенням про комерційну таємницю і конфіденційну інформацію, в якому досить чітко розписано, що усередині нашої компанії відноситься до комерційної таємниці, а що - до конфіденційної інформації. Ця конфіденційна інформація ділиться на декілька рівнів захищеності, і з тими особами, які мають доступ до інформації з вищим рівнем захисту, підписуються також додаткові документи.

Сам процес підписання цих документів дуже важливий. Завдання юриста в цьому випадку полягає в тому, щоб дуже прозоро донести до підписанта його права, обов'язки і відповідальність. Адже ми не чекаємо просто сліпого проставляння згоди на незрозумілому документі і найнеприємнішим для нас, звичайно, була б необхідність притягнення до відповідальності за порушення умов договору нашого співробітника. Тому перш ніж підписувати, він повинен дуже чітко усвідомлювати природу цієї угоди.

NDA і NCA в Україні

Договір про конфіденційність
/ Договір про нерозголошування конфіденційної інформації / Договір про секретність - ця угода, що укладається, принаймні, між двома сторонами, в якому вони погоджуються на захист конфіденційної інформації, що розкривається в ході комерційної діяльності. Згідно з цією угодою Передавальна/Розкриваюча сторона (у нашому випадку - це працедавець), власник конфіденційної інформації, передає Одержуючій/Приймаючій стороні (співробітник/виконавець) певну конфіденційну інформацію, а Одержуюча/Приймаюча сторона гарантує її збереження відповідно до умов Договору.

Пропонуючи співробітникові підписати цю угоду, необхідно, щоб він чітко розумів, що таке конфіденційна інформація, за збереження і нерозголошування якої він несе відповідальність.

Будь-який NDA повинен конкретно визначати характер розкриваної конфіденційної інформації. Це повинно, проте, бути зроблено без фактичного розкриття інформації, тому конфіденційна інформація зазвичай описується категоріями. У нашому випадку інформація ділиться на декілька рівнів і, відповідно, має декілька рівнів захисту - ми ділимо усю інформацію на відкриту і інформацію з обмеженим доступом. У свою чергу, інформація з обмеженим доступом по своєму правовому режиму ділиться на конфіденційну і таємну (комерційну таємницю).

Щоб ні у кого не виникало суперечок з приводу того, що є конфіденційною інформацією, а що комерційною таємницею, на носіях, де ця інформація зберігається, просто вказується визначене Угодою позначення.

Ще одно важливе положення NDA - це розкриття зобов'язань і термінів. У цьому розділі викладаються зобов'язання Одержуючої сторони зберегти конфіденційну інформацію і допустимі підстави для її розкриття. Також має бути прописаний термін, впродовж якого Приймаюча сторона зобов'язана докладати зусиль до недопущення розголошування конфіденційної інформації. Термін дії договору має бути розумним. На ринку України йдеться зазвичай про термін від одного року до п'яти років після припинення стосунків, у рамках яких сталася передача конфіденційної інформації.

Договір про неконкуренцію обмежує співробітника від роботи у будь-якому подібному бізнесі на певну кількість часу на певній території після припинення трудових стосунків.

Тоді як NDA на сьогодні підписують більшість українських великих компаній, NCA ще не так широко використовується, його проект вимагає уважного до себе відношення. І враховуючи наші реалії і мислення, сам факт підписання такої угоди в трудовому праві може розглядатися як порушення права на свободу у виборі професії, передбаченої ст. 2 КЗоТ.

Ганна Воеводина

Договір про неконкуренцію обмежує співробітника від роботи у будь-якому подібному бізнесі на певну кількість часу на певній території після припинення трудових стосунків. Також такий договір передбачає обмеження на створення конкуруючого підприємства.

Погоджуючись на обмеження здійснювати яку-небудь діяльність впродовж певного терміну і на певній території, співробітник повинен отримати щось натомість: високу зарплату, пільги, компенсації і іншу. Це нормальна практика, враховуючи той чинник, що подібна угода підписується далеко не з кожним, а з особливою людиною. Частенько йдеться про фахівців в області інформаційних технологій, керівниках вищої ланки і інших цінних кадрів. Тому зазвичай норма про неконкуренцію зустрічається як частина плати такого співробітника за ті блага, що дає йому працедавець. Наприклад, в договорі про передачу фантомних опціонів, право на які припиняється без всяких компенсацій з боку інвесторів у тому випадку, якщо співробітник раніше терміну закінчення дії договору вирішує припинити стосунки з працедавцем, щоб піти в подібний бізнес або створити свій.

Момент рівності сторін і отримання достатніх компенсацій і пільг натомість на обмеження в діяльності дуже важливий, адже інакше такий невигідний договір можна оскаржити в суді, оскільки він поставив одну із сторін в невигідне становище. Ну і співробітник, що побажав звільнитися від такого тягаря, може спробувати використовувати в суді норму ст. 232 Цивільні кодекси, звинувачуючи працедавця в тому, що останній використовував його (співробітника) залежне положення і не залишив йому ніякого вибору.


ВИСНОВОК:

З розвитком високих технологій, появою інноваційних сфер у бізнесі і переходом практично усіх сфер нашого життя в технологічне поле сфера застосування NDA і NCA ставатиме великою і рано чи пізно стане звичайною практикою для України. Проте доки законодавець не розплющить ока і не легалізує ці інститути, компанії знаходитимуться в невигідній в порівнянні з працівниками позиції. І цей чинник, звичайно, грає не на користь нашої країни при виборі території здійснення діяльності, коли створюється стартап або коштує питання про необхідність відкриття представництва іноземної компанії в Україні.

Ганна Воеводина,

Керівник юридичного департаменту

МК HeadHunter Україна

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему