З того часу як США і ЄС почали вводити санкції відносно Росії цього літа, компанії направляють команди юристів по супроводу угод в Азію і скорочують або переводять молодших юристів в інші відділення.
Skadden Arps Slate Meagher & Flom переглядає свій підхід до консультування клієнтів, постраждалих від санкцій, що забороняють ряду корпорацій і банків доступ до європейських або американських ринків капіталу.
У червні керівний партнер в Лондоні і колишній глава практики в Росії Пранав Триведи і юристи з московського офісу побували на виїзній презентації клієнтів фірми у банківській сфері і офісів компанії в Азії, щоб виміряти відсоток альтернативних місць для дилерської справи.
У тому ж місяці фірма порадила "Газпрому" здійснити допуск цінних паперів на червневу Сінгапурську фондову біржу, що розглядалося ринком як символічний акт непокори в особі блоків із залучення капіталу і допуску цінних паперів на ринки Заходу.
Linklatersтим часом, планує збільшити програму усередині офісних відряджень і перекладів для своїх адвокатів. Принаймні, з травня п'ять юристів "магічного круга" (т. н. топ-5 юрфірм з головними офісами в Лондоні) московського офісу фірми переїхали в Лондон і в інші відділення фірми.
До команди "Магічного круга" також відносять одну з декількох міжнародних фірм, що використовують юристів в Москві, щоб провести роботу за дорученням інших своїх офісів.
Skaddenякий відмовився коментувати, не самотній в реорганізації мережі азіатських офісів відповідно до перемикання потоків світової торгівлі.
""Шишки" з Ощадбанку і ВТБ будують свої плани в східному напрямі на даний момент", - говорить глава московського офісу однієї фірми. "Я пив каву з фінансовим директором клієнта з банківської сфери, постраждалого від санкцій цього тижня, - нині вони орієнтуються на Пекін, і я познайомив його зі своїми колегами в Китаї".
Інший провідний партнер фірми по російському злиттю і поглинанню помічає, що "зараз, коли ви прямуєте в Гонконг або Пекін, можна зустріти значно більше банкірів і юристів на рейсах".
"Це не приводить до того ж кількості операцій - не можна замінити лістинг на Лондонській фондовій біржі лістингом в Гонконзі, наприклад, - але усі юристи і банкіри з московських офісів нині витрачають набагато більше часу в Китаї", додав він.
"Російські компанії зараз більше зацікавлені в підвищенні капіталів в Азії і таким чином шукають там партнерів для спільних підприємств і інвестицій", говорить Едвін Тэм, глава Allen & Overy's у Москві. "Міжнародні компанії без надійної азіатської пропозиції можуть зрештою опинитися в невигідному становищі, коливаючись заради фінансування і транзакційної роботи".
Оскільки ослабився діловий апетит для дилерської справи, що входить і витікаючого, деякі фірми стикаються з перспективою виявитися не в змозі діяти заради десятків компаній і приватних осіб, що потрапили під санкції.
"Компанії піддаються ризику в тій або іншій мірі", говорить місцевий керівний партнер однієї фірми. "[Але] на даний момент санкції не забороняють фірмам працювати з великою кількістю клієнтів, тільки підвищення капіталу".
"Санкції США і ЄС не створюють повну блокаду", погоджується Клири Готтлиб, партнер Russell Pollack. "Деякі санкції дійсно забороняють будь-які угоди з певними юридичними і фізичними особами, але багато хто з санкцій обмежений в масштабі і прямо не забороняють усі угоди з підприємствами і секторами, які мають до них відношення".
"Ми консультуємо як росіян, так і неросійських клієнтів про те, що може бути зроблено відповідно до різних типів санкцій".
Cleary Gottlieb Steen & Hamiltonяка також є одним з головних юрисконсультів уряду Російської Федерації, дозволила загальній кількості юристів в московському офісі "дещо знижуватися по природному відсіванню".
Проте, Поллак підкреслює, що факт того, що з травня вже чотири юристи покинули московський офіс не має нічого спільного з поточними політичними подіями і що "не було серйозного скорочення".
Хоча ні про одне закриття офісу не оголошувалося, декілька ринкових оглядачів вважають, що санкції змусять деякі компанії покинути Росію. Проте, існують вогнища обережного оптимізму на ринку.
"З точки зору поточних операцій, підготовча робота триває швидкими темпами, в очікуванні, що в цілому ситуація на ринку покращає", коментує Михайло Локтионов, керівний партнер Freshfields Bruckhaus Deringer's у Москві. "Але інтенсивність, безумовно, знижується, оскільки ринок був в режимі очікування і спостереження".
"Ми на цьому ринку в довгостроковій перспективі, тому не робимо ніяких різких кроків з довгостроковими наслідками".
Alex Newman, Legal Week