Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Патентні тролі і автоімпортери : хто - кого?

13.51, 1 серпня 2014
1161
0

Про особливості національного патентного рекету, а також законодавчі пропозиції, які допоможуть блокувати роботу патентних тролів в Україні нам розповіли експерти Олег Назаренко і Марія Ортинская

Національні особливості "патентних тролів" в Україні

Чим відрізняються українські "патентні тролі" (далі - ПТ) від ПТ, існуючих і паразитуючих у світовій економіці? У всьому світі ПТ - це фірми, які спеціально скуповують або реєструють реальні патенти на об'єкти інтелектуальної власності (ОИС) з подальшою метою подати судовий позов проти фірми, яка використовуватиме цей ОИС, з тим, щоб отримати компенсацію.

Причому, ці фірми зазвичай вичікують, коли хто-небудь почне випускати продукцію, не знаючи, що використовувана технологія або сама продукція вже запатентована… З причини того, що згорнути виробництво буде неможливо без величезних збитків, після подачі такого позову виробник вважає за краще укласти світову угоду з ПТ і виплатити йому компенсацію. За переказами, першим патентним тролем був Томас Едісон, який ще в ХIX столітті викупив у справжнього власника патент "лампи розжарювання з вуглецевою ниткою" і потім "знімав вершки" з чужого винаходу.

У Україні ж ситуація абсолютно інша і нагадує "рекет" 90-х років. Наші вітчизняні ПТ не утрудняють себе скупкою реальних патентів у справжніх винахідників і очікуванням : раптом хтось у своєму виробництві застосує куплений ОИС. Вони поступають простіше - "винаходять" колесо! Користуючись пропусками в законодавстві, які дозволяють отримувати патенти без експертизи унікальності винаходу на т.з. "промислові зразки", ПТ отримують сьогодні патент на "промислові зразок колеса" і забороняють іншим автоімпортерам ввозити в Україну автомобільні колеса без сплати ПТ "мзди" і отримання у них дозволи на імпорт такого ОИС.

Олег Назаренко

На сьогодні ПТ в Україні вже отримали патенти (запатентували) т.з. "промислові зразки" УСІХ автомобільних запчастин. На даний момент ПТ бояться вступати в "відкриту війну" зі Всеукраїнською Асоціацією автомобільних імпортерів і дилерів, офіційними автоімпортерами і пробують свої сили на дрібних імпортерах автозапчастин, примушуючи платити їм "відкуп" за право ввозити в Україну запчастини. Але теоретично власники патентів на промислові зразки: насосів, турбокомпресорів, вентиляторів, підшипників, кривошипів, валів, двигунів, шківів, акумуляторів, фільтрів, котушок, стартерів, генераторів, свічок, перемикачів, реле, запобіжників, бамперів, коробок передач, мостів, радіаторів і так далі (у тому числі, сидінь і керма) можуть у будь-який момент користуючись законодавчими лазівками заборонити імпорт в Україну будь-яких автозапчастин!

Тому, оцінюючи небезпеку від цього вже сьогодні треба організувати реальну протидію "патентному рекету" в Україні (у тому числі, і користуючись досвідом інших держав). Так, приміром, у багатьох країнах існують досить високі патентні мита і це сприяє зниженню числа об'єктів патентування (відлякує ПТ), але в теж час служить і бар'єром для реального патентування ОИС справжнім винахідникам.

У США поширена практика введення штрафних санкцій за подачу судового позову власником "патенту" проти виробника у разі, коли суд визнає такий позов "шкідливим" тобто, таким, що містить ознаки "патентного троллинга" (хоча тут виникає проблема суб'єктивності оцінки : чи є цей позов "шкідливим" або ні).

Звичайно ж, ВААИД, як організація, яка покликана захищати автоімпортерів і дилерів, не може не підтримувати пропозиції по зміні законодавства, які допоможуть блокувати роботу патентних тролів. Зокрема, ВААИД підтримала ініціативи патентного повіреного України, директора компанії IPStyle Марії Ортинской і підтримує проект авторства Держдепартаменту по захисту інтелектуальної власності України. Ми вважаємо, що необхідність і обов'язковість попередньої публікації для загального доступу т.з. "промислових зразків" автозапчастин і інших товарів лжеизобретателями - ПТ дасть можливість і автоімпортерам і імпортерам інших товарів своєчасно подати в держоргани, відповідальні за видачу патентів, необхідні заперечення. "Лжепромышленные зразки" не будуть запатентовані і, таким чином, ми загальними зусиллями зупинимо діяльність "патентних тролів". Напевно було б правильним надати право фахівцям "Укрпатента" проводити експертизу на предмет того, чи являється промисловий зразок чимось новим при його реєстрації.

До речі, в Росії "патентний тролінг" дуже нагадує український. Ще в 1999 році двоє росіян "запатентували" винахід "Посудини скляної", опис якого повністю ідентично звичайній скляній пляшці і потім зажадали від усіх російських компаній, що випускають пиво і мінеральну воду, 0,5% від загальної вартості товару. Добросовісні виробники в РФ вимушені подавати відповідні позови проти ПТ в Палату по патентних зборах і анулювати "лжепатенты". Звичайно ж така ситуація не є нормальною.

Олег Назаренко

Генеральний директор Всеукраїнської Асоціації

автомобільних імпортерів і дилерів

Рада повинна почути голос бізнесу в особі ВААИД і інших компаній-імпортерів

Дійсно, на сьогодні найбільша кількість зловживань, які здійснюють патентні тролі доводиться на автопромисловість. На компаніях, які ввозять автозапчастини патентні тролі наживаються найбільше. Проте від патентних тролів може постраждати будь-яка сфера бізнесу, оскільки патентний троль переслідує тільки одну мету - поставити відому компанію в таке положення, при якому сплатити так зване роялті ТП вигідніше, ніж в судовому порядку відстоювати свої права.

Марія Ортинская

У Україні існує декілька усім відомих компаній, які є патентними тролями. Вони нічого не роблять, а тільки паразитують на тілі тих фірм, які вклали в створення продукту свою інтелектуальну працю. Це в корені неправильно і ситуацію треба міняти, щоб ті, хто створює ОИС, були захищені на законодавчому рівні.

Наша країна підписала Угоду про Асоціацію з ЄС і в нім безпосередньо вказано, що Україна повинна імплементувати усі європейські стандарти і правила реєстрації об'єктів ІС. Законодавство ЄС передбачає можливість захисту як зареєстрованих, так і незареєстрованих промислових зразків.

Цей європейський підхід закладений в законопроекті "Про внесення змін до Закону України про промислові зразки", зареєстрованому держслужбою інтелектуальної власності. Він зокрема, передбачає можливість ще до видачі патенту ознайомитися з матеріалами поданих заявок, і у випадку якщо компанія вважає, що заявка подана на неновий об'єкт і надалі існуватимуть ризики зловживання правами, вона зможе подати протест з аргументами проти видачі такого патенту.

Хочеться сподіватися, що ВР України почує голос бізнесу в особі ВААИД і інших компаній - імпортерів, і прийме поправки до Закону про промислові зразки, запропоновані бізнесом, патентними повіреними України і держслужбою ІС.

Марія Ортинская

патентний повірений України, директор компанії IPStyle

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему