Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Часткова мобілізація: проблеми забезпечення гарантій і захисту прав

10.21, 23 липня 2014
2195
22

Часткова мобілізація породжує низку проблемних запитань, що вимагають уваги законодавця і негайного рішення, вважає юрист

Часткова мобілізація в Україні, яка була оголошена Указом Президента України від 21.07.2014 № 607 "Про часткову мобілізацію" (далі - "Указ про мобілізацію"), проводитиметься впродовж 45 діб з дня набуття чинності цього Указу на умовах і в порядку, прямо передбачених Законом України "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію" (далі - "Закон про мобілізацію").

Згідно з Указом про мобілізацію під час оголошеної частковій мобілізації здійснюється заклик військовозобов'язаних і резервістів і постачання транспортних засобів для потреб військових формувань України в об'ємах, визначених мобілізаційними планами з урахуванням резерву.

Відразу необхідно відмітити те, що часткова мобілізація породжує низку проблемних запитань, що вимагають уваги законодавця і негайного рішення.

Зокрема, під час проведення часткової мобілізації одним з основних проблемних питань для громадян, що підлягають заклику, являється питання надання гарантій і захисту прав вказаних осіб, зокрема відносно збереження трудових стосунків, в яких вони знаходяться з працедавцем в день заклику у зв'язку з частковою мобілізацією.

З метою надання гарантій і захисту прав громадян, покликаних у зв'язку з тимчасовою мобілізацією, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України по забезпеченню проведення мобілізації" було внесено ряд змін в чинне законодавство України.

Зокрема, з метою надання соціальних гарантій громадян законодавцем було доповнено ст.119 Кодекс законів про працю України частиною третьою, згідно якої працівникам, покликаних на військову службу по заклику по мобілізації, на особливий період, але не більше за 1 рік, гарантується збереження місця роботи, посади і середній заробіток. До того ж, згідно п.6 ст.8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей" військовослужбовці, які були покликані на військову службу по мобілізації, на особливий період, мають переважне право на укладення контракту на проходження військової служби після завершення особливого періоду.

Верховною Радою України також були надані додаткові фінансові гарантії для громадян України, які полягають в тому, що військовослужбовцям з початку і до закінчення особливого періоду, а резервістам і військовозобов'язаним - з моменту заклику по мобілізації і до закінчення особливого періоду штрафні санкції, пеня за невиконання зобов'язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками і фізичними особами, а також відсотки за користування кредитом не нараховуються.

Зазвичай вказана фінансова гарантія за своїм змістом є привабливою, проте не є досконалою, оскільки породжує ряд проблемякі полягають в наступному. Втручання держави в договірні стосунки по виконанню зобов'язань може привести до погіршення положення названих осіб, що закликаються у зв'язку з мобілізацією, оскільки відповідно до Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за угодою сторін. У разі розірвання договору внаслідок істотної зміни обставин (яким є надання вказаних вище фінансових гарантій) суд, на вимогу будь-якої із сторін визначає наслідки розірвання договору, виходячи з необхідності справедливого розподілу між сторонами витрат, понесених ними у зв'язку з виконанням договору.

Євгеній Филоненко

Тобто, на практиці виникне ситуація, при якій військовослужбовці, резервісти і військовозобов'язані вимушені повертати відразу усю отриману ними суму позики (кредиту) або компенсувати кредиторам їх витрати. Як відмічають експерти, рішення проблем вказаних категорій осіб, пов'язаних з виконанням фінансових зобов'язань, можливо шляхом належного грошового забезпечення цих осіб або компенсації державою їх витрат по таких зобов'язаннях.

Крім того, Закон про мобілізацію передбачає необхідність виконання фізичними і юридичними особами військово-транспортному обов'язку під час мобілізації, що полягає у безкоштовному залученні транспортних засобів для забезпечення потреб військових формувань України. Згідно ч. 5 ст.41 Конституції України примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване тільки як виняток за мотивами громадської необхідності, на основі і в порядку, встановлених законом, і за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Проте чинне законодавство України передбачає, що примусове відчуження вказаних об'єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається тільки в умовах воєнного або надзвичайного стану.

Враховуючи вищесказане і невідкладну необхідність проведення часткової мобілізації, законодавцеві необхідно належним чином захистити права і надати справедливі гарантії громадянам, що підлягають частковій мобілізації, щоб уникнути підвищення соціальної напруги серед населення України під час реалізації Указу про мобілізацію.


Євгеній Филоненкоюрист юридичної компанії FCLEX

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему