Останнім часом активно обговорюється інформація про наявність звернення в інтересах Надії Савченко до Європейського суду з прав людини із заявою про порушення РФ її права на свободу і особисту недоторканість (ст.5 Конвенції про захист прав людини і засадничих свобод) і його розгляді в пріоритетному порядку. Проте, не менше уваги варто приділити питанням безпосереднього збору і фіксації доказіва також наступного застосування процесуальних засобів, які розглядатимуться як основи для ухвалення усіх істотних процесуальних рішень як під час слідства, так і при розгляді справи судом по суті, якщо дійде до цього.
Важливим кроком з боку захисників Надії Савченко має бути ініціація проведення належних слідчих дій і збір доказів відносно обставин загибелі журналістів в Україні. За наявною в ЗМІ інформацією, по цьому факту проводиться карне виробництво, яке повинне знаходитися на контролі Президента.
Мають бути зібрані докази про перебування Надії Савченко на місці виконання завдання у складі законного військового формування МВС України, а також інші дані про те, що вона через місце перебування, виконуваних завдань, обстановки, озброєння і інших чинників не знала про перебування журналістів в місці обстрілу, не здійснювала і не могла зробити яких-небудь дій відносно загибелі журналістів.
Аналогічні вичерпні слідчі дії необхідно провести по карному виробництву за фактом зникнення (викрадення) Надії Савченко.
Також необхідно ініціювати звернення в Генеральну прокуратуру України з клопотанням до Генеральної прокуратури РФ :
- про передачу копій матеріалів за фактом загибелі журналістів для приєднання до матеріалів карного виробництва по цьому факту, порушеної по місцю події
- про видачу Україні громадянки Надії Савченко для проведення слідчих дій з її участю і ухвалення рішення про її відповідальність згідно зібраних доказів.
Ігор Федоренко |
Крім того, необхідно ініціювати звернення в Генеральну прокуратуру України з клопотанням в Генеральну прокуратуру РФ відносно сприяння в здійсненні слідчих дій, виклику свідків і проведення інших слідчих заходів, проведення яких потрібне на території РФ і за участю резидентів РФ для встановлення об'єктивних обставин загибелі журналістів.
Також треба надати до усіх компетентних міжнародних установ документи і докази про те, що Україна належним чином, згідно чинного внутрішнього і міжнародного законодавства і передбачених процедур, здійснює беспристрастное і об'єктивне розслідування загибелі журналістів, а правоохоронні органи РФ перешкоджають здійсненню такого розслідуванню і ухиляються в наданні правової допомоги в цьому.
У разі наявності вичерпних доказів, що свідчать про непричетність Надії Савченко до загибелі російських журналістів, сторони захисту необхідно забезпечити ухвалення відповідного процесуального рішення і перевірці його законності в судовому порядку.
Також захисникам Надії Савченко важливо отримати в карних процесах, які розслідуються в Україні, копії відповідних процесуальних документів, що мають доказове значення для доведення невинності на підставі ст. 221 КПК України, і подати їх з дотриманням необхідних процедур для приєднання в російську кримінальну справу в якості доказів відсутності провини Надії Савченко в загибелі журналістів.
З урахуванням політичної ситуації в РФ, наявність безперечних доказів ще не є гарантією припинення карного переслідування і звільнення особи. Але така доказова база є основою для застосування усіх інших можливих процедур, у тому числі і з використанням міжнародних інститутів.
Ігор Федоренкопартнер АТ "AVER LEX"
Нагадаємо, що 15 липня 2014 року Європейським судом було прийнято заява захисника Н. Савченко. Також і Міністерство юстиції України звернулося у ЕСПЧ отнорсительно залучення уряду України до справи в якості третьої сторони.