Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Українці безсилі перед психіатрією: виведення ЕСПЧ

12.56, 30 квітня 2014
584
0

Проблеми примусової госпіталізації в психіатричну лікарню і результати звернення з цього питання в ЕСПЧ проаналізовано в матеріалі ЮРЛИГИ

У Україні психіатрія досі виконує функції каральної медицини, які залишилися у спадок з радянського минулого. Тоді сотні тисяч людей, незгодних із політикою компартії, піддавалися примусовому "лікуванню" у психіатричних заставах закритого типу. Подібна практика правоохоронними та судовими органами застосовується і сьогодні. Підтвердженням цього є рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у справі Руденко проти України.

Лікарські махінації

52 - річний правозахисник, партійний діяч та підприємець Анатолій Руденко за рішенням суду був примусово госпіталізований до Дніпропетровської психіатричної лікарні, де провів майже рік. Підстави, за якими його примусово госпіталізували, не витримували критики. Спершу медики надали суду експертний висновок, який підтверджує, що Анатолій Руденко не потребує примусового лікування. Проте, згодом ті ж лікарі, послуговуючись тими ж аргументами, дійшли іншого висновку. При цьому жодних аргументів, чому рекомендації по одній і тій же людині протягом короткого годині настільки різняться, сморід не надали.

"Лише за ті, що я попросивши владу дати мені висновок, чим я хворий, якщо закрили у "психлікарню", сморід відмінили рішення суду, яким я був визнаний здоровим. Мене вкинули майже на рік в палату, прокололи галоперідолом, доки я не впавши мішком картоплі"- розповідає він.

При цьому лікарі позбавили Анатолія Руденка можливості взяти доля у засіданні та захищати собі, вирішивши, що відвідувати судові засідання він не може. Загалом, чоловік майже рік провів у психлікарні, не маючи можливості оскаржити своє там перебування та провести незалежну експертизу.

Без права на захист

Вийшовши на волю, Руденко звернувся за підтримкою до Української Гельсінської спілка з прав людини, юристи якої організували незалежну експертизу. Висновок медиків був одностайним: Анатолій Руденко не потребував примусового лікування.

Наступним кроком стало звернення до ЄСПЛ, який визнав порушення Україною статті 5 Європейської конвенції з прав людини - права на свободу та особістові недоторканність. На думання європейських суддів, Анатолій Руденко повністю залежав від органів влади, які вирішили не проводити незалежну експертизу. Таким чином, сморід позбавили заявника шансів довести свою адекватність. У результаті, йому присудили компенсацію у розмірі 18 тисяч євро.

За словами директора зі стратегічних справ УГСПЛ Михайла Тарахкалаякий представляв інтереси Анатолія Руденка у ЄСПЛ, це рішення вказує на негативні тенденції правозастосування українського законодавства щодо поміщення людей на примусове лікування до психіатричного закладу закритого типу без жодних гарантій відсутності зловживань з боку медичного персоналу.

"Така практика суперечить принципам Європейської Конвенції з прав людини. Тому слід удосконалити чинне законодавство у цій царині, дозволивши надавати психіатричні висновки незалежним експертам", - додає він.

Заразом стоїть питання про виплату заявнику державою компенсації, притягнення до відповідальності суддів та експертів, з вини яких його було поміщено на примусове лікування до психлікарні. "Важливим є ті, що рішення Європейського суду дає змогу будь-якій людині, яка утримується примусово у психіатричному лікувальному закладі, судитися з Україною. А це може дорого коштувати державі, якій доведеться виплачувати багатотисячні компенсації" - упевнений М. Тарахкало.

Життя за грат

Попри це, Анатолій Руденко не вважає виграну справу своєю повною перемогою. Адже серед 14 порушень Конвенції, на які він вказував у заяві до ЄСПЛ, європейські судді визнали лише одне - порушення права на свободу та особістові недоторканність. Більш того, він вимагав значно вищу за присуджену торбу компенсації, спираючись на рішення ЄСПЛ, винесене проти Молдови, де заявник провів у психлікарні значно менше годині (трохи більше місяця) і отримав 20 тис. євро відшкодування. Тому не збирається зупинятися на досягнутому та планує податі нову заяву до ЄСПЛ у зв'язку із втратою через примусове лікування виплати пенсійного забезпечення та відібрання бізнесу.

Остаточне рішення у справі із примусовою госпіталізацією до психлікарні на підставі рішення ЄСПЛ має ухвалити Верховний Суд України. Разом з тим, Анатолій Руденко вимагає проведення експертизи на адекватність за кордоном - у США чи Ізраїлі. "Адже українські провідні експерти відмовляються надавати мені висновок, не бажаючи підставляти своїх колег, які запроторили мені до "психлікарні". Бо знають : я хочу домогтися, щоб ст. 151 Кримінального кодексу України (незаконне поміщення в психіатричний заставу) нарешті запрацювала", - резюмує А. Руденко.

Сподіваємося, що йому вдасться утілити цю мрію в життя, урятувавши, таким чином, українців від страшних наслідків каральної психіатрії.

Леся ШуткоЦентр інформації про права людини

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему