Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Акт тижня : Податки, збори і акцизи значно зростуть

12.55, 8 квітня 2014
627
0

1 квітня 2014 р. набув чинності Закон "Про запобігання фінансовій катастрофі і створення передумов для економічного зростання". Як і було анонсовано урядом, який є автором законопроекту, Закон змусить українців "затягнути пояси".

Так, зміни, внесені до Податкового кодексу України, збільшують податкове навантаження на громадян і бізнес і покликані привести до збільшення прибуткової частини бюджету.

Отже, зупинимося на основних змінах Закону.

Податок на прибуток і ПДВ

Законом збільшені податок на прибуток підприємств з 16 до 18 %, а податок на додану вартість - до 20 %. При цьому фактичні ставки цих податків для бізнесу залишилися в колишніх рамках, але без перспективи їх зниження в майбутньому. Додатково введена ставка податку 7 % по операціях постачання лікарських засобів. Виключена норма, по якій звільнялися від обкладення ПДВ операції з поставки на митній території України і вивезення в митному режимі експорту зернових культур товарних позицій 1001 - 1008 згідно УКТ ВЭД і технічних культур товарних позицій 1205 і 1206 згідно УКТ ВЭД. Одночасно введено тимчасове, до 01.01.2016 року, звільнення таких постачань від оподаткування.

Податок з прибутків фізичних осіб

Ганна Огренчук

Олена Волянская

Ще однією новацією Закону могло стати введення прогресивної ставки податку з прибутків фізичних осіб. Так, в порівнянні з попередньою нормою, незмінною залишається 15 % ставка на оподаткування прибутків, сума яких не перевищує 10 прожиткових мінімумів впродовж податкового місяця. А для прибутків, що становлять великі суми, застосовуються ставки 17, 20, 25 і 30 %. найвища ставка в 30 %, яка застосовується до доходу платника, перевищує в місяць 66 прожиткових мінімумів (77616,00 грн.). Підвищені ставки застосовуються не до усієї суми прибутків, а до суми відповідного перевищення в порівнянні з попередньою ставкою.

Проте в ході розгляду проекту від такого радикального заходу депутати відмовилися. Ставки податку з прибутків зафіксовані на старому рівні (15 і 17 %). Виключення зроблене лише для дивідендів, роялті і інвестиційного доходу, які обкладаються за прогресивною шкалою від 15 до 25 % залежно від суми такого доходу.

Слід звернути увагу на те, що Законом виключені норми, що обмежували ставку податку відносно деяких видів прибутків, зокрема, інвестиційний дохід, відсотки з банківських вкладів, дивіденди, прибутки від володіння облігаціями, цінними паперами ИСИ і т. д., раніше складала ставку 5 %. Таким чином, вказані прибутки обкладатимуться на загальних підставах по наведених вище прогресивними ставками. По загальній ставці тепер також оподатковуватимуться дивіденди з іноземним походженням.

Введено оподаткування доходу фізичних осіб у вигляді пенсій, розмір яких перевищує 10000,00 грн.

Тепер до суми щомісячного (річного) доходу оподаткування фізичних осіб включаються також прибутки, отримані платниками від нарахування відсотків на рахунки, з яких виплачується заробітна плата.

Виключена норма завершальних і перехідних положень Кодексу про оподаткування виграшів, призів, відсотків, дивідендів з 01.01.2015 року. Також додатково введено обмеження по оподаткуванню прибутків фізичних осіб у вигляді відсотків в сумі, що не перевищує 17 прожиткових мінімумів (19992 грн.) в рік.

Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування:

Введений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування по ставці 0,5 % при здійсненні операцій по купівлі юридичними і фізичними особами іноземної валюти у безготівковій і готівковій формі.

Інші податки і збори :

Крім того, Законом збільшені також ставки інших податків і зборів, у тому числі акцизного податку. Виняток становив збір за спеціальне використання лісових ресурсів і екологічний податок за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів.

Так, збільшені ставки плати за користування надрами для видобутку корисних копалин, і розширений круг платників по платі за користування надрами для видобутку корисних копалин, що здійснюють господарську діяльність по здобичі підземних вод на підставі дозволів на спеціальне водокористування, а також введений обов'язок сплачувати відповідний збір і для фізичних осіб - землевласників, ділянки яких перевищують норми безкоштовного виділення і здобич прісних вод яких складає більше 13 куб. у місяць.

Введена цільова надбавка до діючого тарифу на природний газ за рахунок суб'єктів господарювання, що закуповують імпортний природний газ у нерезидентів України для власного використання в якості палива або сировини і нафтогазовидобувних підприємств, що здійснюють господарську діяльність по здобичі вуглеводневої сировини, які використовують здобутий ними в Україні природний газ в якості палива або сировини.

Визначено, що мінімальний розмір орендної плати за землю не може бути менше 3 % від нормативної грошової оцінки земель.

У 2 рази збільшені також ставки обкладення збором за користування радіочастотним ресурсом України.

Збільшений акцизний податок на спирт і горілчані вироби, тютюнові вироби, нові транспортні засоби залежно від об'єму двигуна і т. п.

Збільшені ставки збору за першу реєстрацію транспортних засобів.

Податок на нерухомість

Змінений підхід до визначення бази оподаткування на нерухомість, базою оподаткування тепер являється загальна, а не житлова площа об'єкту нерухомості. В той же час місцевим радам дозволено встановлювати пільги по податку на нерухомість по житловій нерухомості фізичних осіб, а не тільки відносно власності релігійних організацій, як це було раніше.

Інші зміни

Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" розмір допомоги при народженні дитини призначається у розмірі 41280 гривен. Раніше вказана сума була встановлена в стосунків до прожиткового мінімуму і складала 30 прожиткових мінімумів (35288 грн.) на першу дитину. При цьому скасовані збільшення виплат на другу і третю дитину.

Додатково Законом були внесені зміни до Закону України "Про прокуратуру" і затверджена штатна чисельність працівників прокуратури України у кількості 20367 чоловік, Законом "Про службу безпеки" встановлена чисельність особового складу у кількості 30150 чоловік. Відповідними законами також встановлена чисельність працівників СБУ і МВС. Слід зазначити, що чисельність складу вказаних органів була зменшена в порівнянні з минулими роками.

Також внесені обмеження по застосуванню пільг і матеріального і соціального забезпечення працівників прокуратури. Відповідними пільгами працівник може скористатися, у випадку якщо розмір середньомісячного сукупного доходу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, що надає право на податкову соціальну пільгу. Аналогічний підхід до права на використання пільг встановлений також і іншим категоріям громадян згідно з профільними законами.

АР Крим:

Важливі зміни також торкаються пенсійного забезпечення і соціальних виплат громадянам, що проживають в АР Крим і м. Севастополь. Вказаним категоріям осіб виплати здійснюються за рахунок відповідних відрахувань, що поступають з АР Крим і м. Севастополь. У разі дефіциту засобів, він покривається за рахунок бюджету АР Крим і м. Севастополь.

Ганна Огренчук

керівний партнер Юридичної групи LCF

Олена Волянская

старший юрист Юридичної групи LCF

_________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональних дилерів.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему