Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Лондонський Комерческий Арбітражний Суд: "за і проти"

10.22, 21 березня 2014
2965
0

Сергій Игнатовский, партнер Юридичної групи LCF спеціально для електронного видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" розповів про переваги і недоліки розгляду комерційних суперечок в Міжнародному Арбітражному Суді Лон...

Міжнародний арбітраж стає дедалі популярнішим засобом вирішення міжнародних комерційних спорів завдяки універсальності та об' єктивності такого трибуналу. Базуючись на міжнародних договорах, у деру чергу - Нью-Йоркський Конвенції 1958 року, а також розробках ЮНСІТРАЛ, міжнародний арбітраж напрацював власну правову культуру, правила та процедури доказування, здобув високу репутацію, довіру та авторитет і сьогодні складає гідну альтернативу національному судочинству.

Серед світових арбітражних інституцій особливе місце посідає Лондонський Комерційний Міжнародний Арбітражний Суд (ЛКМАС). ЛКМАС є однією з перших інституцій, яка займається вирішенням комерційних спорів, в тій же година він є одним з найсучасніших та передових арбітражних судів у світі.

Якщо при укладанні договору українською компанією з нерезидентом або між двома нерезидентами сторони мають намір зазначити ЛКМАС в якості судової інстанції, яка компетентна розглядати спори, що можуть виникнути з такого договору, їм необхідно прийняти до уваги деякі моменти, які мають важливе значення для такого вибору. Серед них виділимо найсуттєвіші:

ЛКМАС (як і будь-яка інша арбітражна інституція) має певну спеціалізаціютобто в силу історичних обставин і традиції у деяких категоріях спорів ЛКМАС в якості арбітражу є найбільш компетентним. Наприклад, спори, що витікають з корпоративних відносин, догод між акціонерами, M&A догод, інвестиційні спори (включаючи спори, в яких однією зі сторін є держава), спори в галузі телекомунікацій і т. ін. Це не означає, що ЛКМАС не є компетентним при розгляді спорів, які виникають, скажімо, з догод міжнародної купівлі- продаж товарів. Проте саме у попередньо згаданих справах ЛКМАС є традиційно визнаним центром.

ЛКМАС має, на наш погляд, має один з найповажніших у світі набір арбітрівсеред яких сторони арбітражу можуть оберни спеціалістів майже у будь-якій галузі права та зі знанням законодавства правових систем, які обираються сторонами у якості права, що регулює правовідносини за договором. Серед переліку арбітрів присутні як відомі науковці, так і практики з колосальним досвідом застосування правових норм, визнані фахівці, що гарантовано забезпечать об' єктивний і всебічний розгляд справи.

Для того щоб мати можливість скористатися ЛКМАС в якості трибуналу для розгляду спорів, сторони договору повинні включити до його тексту арбітражне застереження, згідно якого спори, що виникають між сторонами, передаються на розгляд саме ЛКМАС. ЛКМАС розробив та опублікував рекомендацій текст арбітражного застереження, який бажано використовувати при укладенні договорів. Використання рекомендованого тексту дає сторонам гарантію того, що у розгляді спору не буде відмовлено на підставі відсутності або неточності застереження.

Як це працює

Розгляд справ у ЛКМАС здійснюється відповідно до Регламенту, що регулює всі аспекти арбітражного розгляду - порядок подання заяви про арбітраж (позовної заяви), відповіді на неї, призначення арбітрів (їх кількість за умовчанням - один, який призначається Головою ЛКМАС, проте сторони в арбітражному застереженні можуть зазначити, що розгляд справи відбувається трьома арбітрами, які можуть або призначатися судом, або обиратись сторонами, або може застосовуватися комбінація цих методів), порядок ведення справи, допиту свідків, надання доказів та ін. Слід зазначити, що призначений трибунал має досить широкі повноваження у разі невизначеності Регламентом яких-небудь процесуальних правив і має "найширший розсуд для забезпечення справедливого, економічного та залишкового розгляду справи". Сторони мають право надавати трибуналу письмові пояснення, аудіо-, відеодокази, речові докази, доводити свої позиції будь-якими розумними та прийнятними засобами. Взагалі, процес розгляду справи у ЛКМАС є досить гнучким, що надає сторонам широке поле можливостей для доведення своєї позиції.

Потрібно зауважити, що принципи справедливості, доцільності, допустимості, прийнятності, не зловживання правом є фундаментальними при розгляді справ в арбітражах, що забезпечує максимально об' єктивний розгляд справи і її вирішення з урахуванням інтересів усіх сторін. Тут слід зазначити, що мирові попади сторін є досить поширеним результатом розгляду справ арбітражами, оскільки метою арбітражного розгляду є насамперед вирішення конфлікту між сторонами. Цьому також сприяє компетентність та досвід арбітрів, які розглядають справу.

Також велика увага приділяється компетенції арбітрів (наприклад, при призначенні арбітрів Секретаріат ЛКМАС надає сторонам перелік тихий, хто за природою спору є найбільш компетентним саме у специфічних питаннях, щодо яких виник спір). Неупередженість арбітрів є визначальним принципом їх діяльності та основою довіри до ЛКМАС та будь-якої іншої арбітражної інституції. Тому під година призначення Секретаріат ЛКМАС проводити процедуру перевірки наявності конфлікту (conflict check) з метою встановлення можливої упередженості арбітрів до однієї зі сторін або самого предмету спору. Арбітри мусять також самостійно визначити наявність можливого конфлікту і підписати спеціально передбачений Регламентом документ про його відсутність.

Досить гнучким є регламент і у визначенні місця розгляду справи - сторони можуть оберни в якості такого будь-яке географічне положення за умови, що сморід готові оплатити подорожні витрати арбітрів і технічне забезпечення процесу. Таке рішення сторін може бути пов'язане, наприклад, з безпосереднім відношенням предмету спору до певного місця. Тому непоодинокими є випадки, коли призначений ЛКМАС трибунал розглядає справи у Гонконгу або у Ріо- де-Жанейро.

До речі, про витрати: розгляд справи у ЛКМАС є доволі затратним "задоволенням". Наприклад, збір за подання Заяви про арбітраж - 1750 фунтів стерлінгівгодина роботи Секретаріату - від 150 до 250 фунтів, година роботи арбітра - 450 фунтів, і це без врахування подорожніх витрат арбітрів, сплати послуг юристів, які представляють сторони в арбітражі. Витрати розподіляються між сторонами і сплачуються по ходу розгляду справи. У рішенні суд зазначає, як витрати будуть кінцево розподілені між сторонами.

За результатами розгляду справи трибунал виносить рішення, яку є остаточним для сторін і не може бути оскаржене, за винятком випадків, наведених нижче. На практиці постановлення рішення (його написання) займає від двох тижнів до декількох місяців з моменту закінчення розгляду, в залежності від складності справи. Згідно Регламенту сторони повинні виконати рішення негайно і добровільно.

Звісно, не всі рішення виконуються саме так. Тому Нью-Йоркською Конвенцією передбачено, що країни - учасниці повинні впровадити норми внутрішнього законодавства щодо визнання та виконання рішень арбітражу на своїй території.

Сергій Ігнатовський

Для того щоб рішення ЛКМАС (та будь-якого іншого арбітражу) було визнано на відповідній території, сторона, яка має намір здійснити виконання рішення, повинна виконати процедуру, передбачену Нью-Йоркською Конвенцією, а саме - звернутись до компетентного органу тієї території, де вимагається визнання виконання та районного суду за місцезнаходженням сторони, щодо якої вимагається виконання, із заявою про визнання та виконання арбітражного рішення.

У визнанні або у виконанні арбітражного рішення, незалежно від того, в якій державі воно було винесено, може бути відмовлено лише:

1) на прохання сторони, проти якої воно спрямоване, якщо ця сторона подасть компетентному суду, у якого просити визнання або виконання, доказ того, що:

- одна із сторін в арбітражній угоді, зазначеній у статті 7, була якоюсь мірою недієздатною; або ця догода є недійсною за законом, якому сторони цю догоду підпорядкували, а в разі відсутності такої вказівки - за законом держави, де рішення було винесено; або

- сторону, проти якої винесено рішення, не було належним чином сповіщено про призначення арбітра чи про арбітражний розгляд або з інших поважних причин вона не могла податі свої пояснення; або

- рішення винесено щодо спору, не передбаченого арбітражною догодою, або такого, що не підпадає під її умови, або містить ухвали з питань, що виходять за межі арбітражної попади; проте, якщо ухвали з питань, охоплених арбітражною догодою, можуть бути відокремлені від тихий, які не охоплюються такою догодою, то та частина арбітражного рішення, яка містить ухвали з питань, що охоплені арбітражною догодою, може бути визнана і виконана; або

- склад третейського суду або арбітражна процедура не відповідали угоді між сторонами або, за відсутності такої, не відповідали закону тієї держави, де мав місце арбітраж; або

- рішення ще не стало обов'язковим для сторін, або було скасовано, або його виконання зупинено судом держави, в якій або згідно із законом якої воно було прийнято; або

2) якщо суд визнає, що:

- об' єкт спору не може бути предметом арбітражного розгляду за законодавством країни, де вимагається визнання рішення; або

- визнання та виконання цього арбітражного рішення суперечить публічному порядку країни, де вимагається визнання.

Сторонам також надається право вимагати скасування рішення ЛКМАС по ряду процесуальних та матеріальних підстав, серед яких: перевищення ЛКМАС своїх повноважень, недостатнє обгрунтування винесеного рішення і навіть підкуп арбітра.

"ЗА" та "ПРОТИ"

Отже, вибір ЛКМАС у якості місця розгляду спорів має свої "за" та "проти", які кожна сторона повинна зважити для собі, обираючи саме цю арбітражну інституцію.

"ЗА":

- незалежність і неупередженість ЛКМАС, які забезпечуються репутацією та процедурою обрання (призначення) арбітрів;

- всебічність і глибина розгляду справи;

- доля у якості арбітрів висококваліфікованих фахівців, сприяння у виборі фахівців Секретаріату ЛКМАС та можливість для сторін самостійно обирати (призначати) арбітрів;

- можливість визначення сторонами компетенції при розгляді спору, більш широкі можливості застосування принципів справедливості, розумності, конфіденційності;

- забезпечення атмосфери співробітництва, оскільки ЛКМАС сприяє досягненню між сторонами взаємної згоди, тобто укладення мирової попади і як результат - збереження духу довіри та співробітництва у майбутньому;

- остаточність рішення ЛКМАС;

- обов' язковість рішення ЛКМАС для сторін і гарантованість (у більшості випадків) примусового виконання;

- "камеральність" розгляду справи, яка досягається завдяки тому, що арбітражний процес здійснюється закрито, у відсутності сторонніх осіб, що дозволяє зберігати імідж і ділову репутацію сторін.

"ПРОТИ":

Перш за усе зазначимо, що ЛКМАС позбавлений атрибутів державної влади і тому на може примусово від свого імені викликати свідків, витребувати від державних органів або третіх осіб документи, матеріали, докази, накладати арешт на майно або грошові кошти. Також можливості ЛКМАС залучати позивачів або відповідачів, заміняти неналежних позивачів або відповідачів обмежуються рамками арбітражного застереження.

У принципі, ЛКМАС не позбавлений права визначати заходь щодо забезпечення покличу, і Регламент надає ЛКМАС досить широкий набір таких інструментів, проте можливість виконання такого рішення про забезпечення буде залежати від юрисдикції, в якій воно буде виконуватись. Наприклад, в Англії та практично усіх країнах системи загального права, а також у деяких країнах континентального права національні суди співучо визнають рішення ЛКМАС про забезпечення покличу і воно буде виконано. Однак, наприклад, в Україні відсутній механізм визнання такого роду рішень ЛКМАС, і тому на її забезпечення не буде працювати.

Слід зазначити, що не всі категорії спорів можуть бути передані сторонами на розгляд арбітражу. Наприклад, спори щодо права власності на нерухоме майно та спори, які мають адміністративний характер, як правило, відносяться до виключної підсудності національних судів.

Окрім цього, як вказано вище, розгляд справ у ЛКМАС є, порівняно з національними судами і більшістю інших арбітражних інституцій, досить затратним. Тому на розгляд ЛКМАС потрапляють справи дійсно важливі й принципові, а дрібні спори вирішуються сторонами без звернення до ЛКМАС.

 

ВИСНОВОК:

Отже, багато років ЛКМАС є одним із основних арбітражних центрів у світі. Це обумовлено його компетентністю, неупередженістю та авторитетом. Окрім цього, судитися у ЛКМАС... престижно. Саме так вважають більшість бізнесменів, які дбають про свій діловий імідж. З огляду на це, ЛКМАС і надалі розвивається як найпотужніший арбітражний центр. І найближчими роками ця тенденція, схоже, не зміниться.

Сергій Ігнатовський

партнер Юридичної групи LCF

_________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональних дилерів.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему