Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Змінена процедура реєстрації платників податків в 2014 році

10.30, 6 березня 2014
1158
0

Набули чинності акти, що змінили порядок реєстрації платників податків. Що саме змінилося в цій процедурі і чи варто цьому радіти - відповідями на ці питання юрист Олена Ланец поділилася з виданням "Ю...

З 1 січня 2014 р. набули чинності три нормативно-правові акти, якими вносяться деякі зміни в порядок реєстрації осіб в якості платників податків, а саме:

- Закон від 05 вересня 2013 року № 441 - VII "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців", пов'язаних із спрощенням реєстрації платників" податків;

- Закон від 05 вересня 2013 роки № 443 - VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України відносно реєстрації платників" податків;

- Закон від 24 жовтня 2013 р. № 657 - VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України в порядок обліку і реєстрації платників" податків.

Що змінилося?

Результатом набуття чинності перелічених вище законодавчих актів повинне стати спрощення роботи бізнесменів. Так, новий суб'єкт підприємництва може бути за власним бажанням зареєстрований в автоматичному режимі платником ПДВ або единщиком (платником єдиного податку) відразу після процедури його держреєстрації. При цьому особисте відвідування територіальної податкової інспекції вже не потрібно. Вірогідно, це повинно поліпшити умови для початку заняття бізнес-діяльністю - адже скорочується одно бюрократична ланка на старті.

Для втілення задумки законодавця вистачає подать заява по затвердженій Миндоходов формі разом з реєстраційним бланком (форма 1 для юрособи і форма 10 для фізособи). Це робиться на етапі проведення державної реєстрації юрособи або фізособи-підприємця.

Реєстратор самостійно повідомляє податковий орган про вибрану бізнесменом систему оподаткування. Для цього електронна скан-копия поданої заяви передається держреєстратором в податкові органи разом з даними з реєстраційної картки.

Тепер реєстрація платником єдиного податку проводиться податковою службою упродовж 2-х робочих днів з моменту отримання від держреєстратора електронної копії поданої заяви. А платника ПДВ - з дати, вказаної в заяві, або ж упродовж 5-ти днів з моменту вступу заяви, якщо інша дата в нім не проставлена.

Нововведення, що набули чинності з початку поточного року, в порядку реєстрації единщиками і платниками ПДВ дають прекрасну можливість бізнесу спростити процес постановки на облік в податкових органах. Природно, нова процедура не позбавляє права підприємцям звернутися з письмовою заявою в податковий орган по місцю своєї реєстрації.

Як змінилися терміни реєстрації для платників податків?

Для платників ПДВ термін реєстрації - не пізніше наступного робочого дня, вказаного в заяві, або упродовж 5-ти банківських днів, що пройшли після вступу реєстраційної заяви.

Терміни реєстрації для единщиков:

- для підприємців, що обрали 1 і 2 групи спрощеної системи, у разі подачі заяви держреєстраторові - не пізніше наступного робочого дня з моменту отримання податковим органом від держреєстратора скан-копии (електронною) заяви;

- для 3 групи - упродовж 10-ти календарних днів з моменту представлення заяви.

Що сталося з бланками?

З початку року бланки свідчень єдиного податку і ПДВ скасовані. На заміну їм (по аналогії зі свідоцтвом по держреєстрації) видаються виписки з Реєстрів платників єдиного податку і ПДВ.

Відміна видачі посвідчень платників єдиного податку і ПДВ значно скорочує об'єм документообігу між підприємцями і податківцями. Адже посвідчення видаються в обов'язковому порядку, а виписка з Держреєстру платників податків - виключно за бажанням самого платника.

Окрім цього, враховуючи, що бланк свідоцтва єдиного податку є документом строгого обліку, його анулювання привело до істотної економії казенних коштів. Так, зокрема, упродовж минулого року було замовлено 1,15 тисяч бланків свідчень для единщиков, на що витратили більше 1 млн. грн. бюджетних коштів.

Витягання з таких Держреєстрів платник податків може отримати абсолютно безкоштовно. Слід лише подати відповідну заяву до податкової інспекції. Термін виготовлення - впродовж 2-х днів після отримання такого запиту. Виписка з Держреєстру дійсна до моменту внесення змін до цього реєстру.

Чи варто радіти?

Підсумовуючи вищесказане, можна сміливо дійти висновку, що в поточному році сталі доступні два види постановки на облік в податковий орган. Природно, існуюча процедура "єдиного вікна" є найбільш зручною. Проте, підприємці, які не визначилися з вибором групи спрощеної системи або не знають, як необхідно заповнити заяву, можуть випробовувати труднощі. Рациональнее буде звернутися в податковий орган, де заявникам зможуть зробити кваліфіковані консультаційні послуги з приводу наявних сумнівів.

Однозначно раціональним буде варіант подачі відповідної заяви держреєстраторові разом з реєстраційним бланком. Це скоротить час проведення держреєстрації единщиком або платником ПДВ.

Крім того, слід зазначити, що введена процедура не передбачає обов'язок представлення держреєстраторові Книги обліку витрат і прибутків і заяви про її реєстрацію. Тому для підприємців, яким треба вести цю Книгу (1, 2, 3 (не є платником ПДВ) і 5 груп спрощеної системи), процедура фактично не спрощується - податкову відвідувати все одно доведеться.

 

ВИСНОВОК:

Таким чином, враховуючи викладені нововведення і зміни, що сталися, в законодавстві України, з початку поточного року значно спрощена процедура реєстрація платників податків.

Одне з актуальних завдань для Миндоходов - старанно працювати над прозорістю і спрощенням усіх процедур, пов'язаних з оподаткуванням. Так, на сьогодні більшість адміністративних сервісів переведена в електронний формат, а деякі податкові звітності і зовсім ліквідовані.

Такий підхід значно економить час і дозволяє понизити корупційні риски, а спрощення податкових формальностей стимулює підприємців легалізовувати свій бізнес і вивести його з тіні, що зменшує долю тіньової економіки України.

Вже стало традицією те, що бюрократична машина при старті дає збій. Так і цього разу, гладко відпрацювати корисне для бізнесу нововведення у виконавчого органу не вийшло. Адже форма заяви, яка подається для отримання виписки з реєстру платників єдиного податку або ПДВ, ще не розроблена і не затверджена. Це означає, що найближчими місяцями платники податків не зможуть отримати виписки з цих Держреєстрів.

Олена Ланец

начальник відділу реєстрації і ліцензування ЮФ "Контакт"

_________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональних дилерів.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему