Найбільшими скептиками є юристи. З їх вуст часто можна почути, що ефективно оскаржити рішення податкових органів можливо тільки в суді. Аудитори все частіше є прибічниками використання усіх законних досудових можливостей врегулювання суперечки з податковими органами. Така полярність думок абсолютно очевидна, - юристи хороші в судах, аудитори - в податкових органах, у юристів акцент на процес, у аудиторів - на облік. Спробую висловити альтернативну точку зору судового експерта.
Мабуть, немає нічого кращого, ніж відразу звернутися приміром з життя.
Одна відома фармацевтична компанія, офіційний представник іноземного виробника в Україні, з року в рік позивався до податкової, відстоюючи свої інтереси в адміністративних судах. Порушення, виявлені контролюючими органами під час перевірок, настільки абсурдні, що очевидні як юристові, так і аудиторові. Проти посадовців збуджуються карні виробництва. За рік накопичилося більше 20 судочинств, ні по одному з них немає ясності. Цілий полк юристів працює над вибудовуванням захисту і представленням інтересів компанії в судових інстанціях.
Потрібно визнати, що судовий процес в Україні може тривати роками і навіть п'ятиріччями. Адміністративне оскарження займає не більше трьох місяців. Заощадження часу вже очевидна.
Мало, хто знає, що судового експерта можна притягати на стадії адміністративного оскарження - як фахівця, який дасть незалежну юридичну і бухгалтерську оцінку правопорушенню. У нашій ситуації директор теж не був обізнаний про таку можливість, тому отримав рекомендацію від свого бухгалтера. Чергове рішення контролюючих органів в сумі порушень 2,7 млн. грн. вирішили оскаржити в адміністративному порядку, тобто по вертикалі податкових органів. Районна податкова інспекція прийняла заперечення на акт перевірки, але не змінила свого рішення. Як показує досвід, у більшості випадків інспекція не поступається своїм інтересам.
Наступним кроком стала підготовка первинної скарги в столичне Головне управління Миндоходов. Важливо пам'ятати те, що з моменту подачі такої скарги донарахований штраф вважається неузгодженим, тобто зобов'язання по його сплаті до бюджету припиняється.
На цьому етапі компанія притягнула судового експерта для проведення економічного дослідження. Судовому експертові було поставлено питання, чи підтверджуються виводи податкової перевірки. Стаття 84 Податкового кодексу передбачає, що основою для виводів при податкових перевірках являється у тому числі і експертне укладення судового експерта. Іншими словами, це укладення - дієвий важіль впливу на податковий орган, який розглядає скаргу. Судово-експертну діяльність можуть здійснювати як державні установи, так і приватні експерти. Виконанням цього експертного дослідження займався приватний судовий експерт, аттестированный Мінюстом України.
Експерт використовує спеціальні методики і методи по проведенню судових експертиз. Ні аудитор, ні консультант по оподаткуванню, ні юрист, ні адвокат не мають відповідних можливостей і повноважень. Будь-яке втручання і вплив на проведення досліджень забороняється. А особи, які здійснюють втручання і чинять тиск на експерта, притягуються до відповідальності.
У своєму укладенні судовий експерт відмітив, що виводи перевірки, якими встановлені порушення на 2,7 млн. грн. "...документально і нормативно не підтверджуються".
Після отримання відповіді від міського податкового управління, яким, до речі, ревізори відмінили 550 тис. грн., підприємство подало повторну скаргу до Міністерства прибутків і зборів України. Міністерство взяло до уваги інформацію із скарги і погодилося з укладенням судового експерта. Відповідно, прийняло позицію підприємства. Штраф не був скасований повністю, проте підприємство погодилося з сумою акту, що залишилася, і не оскаржило більше рішення в судових органах.
Залишається тільки сказати про економії грошових коштів. У відмінності від судових інстанцій, адміністративне оскарження - процедура безкоштовна. Вартість експертного дослідження просто не соизмерима з витратами на залучення юристів. Експерт не використовує почасову оплату, хоч би тому. Та і юристи не знадобилися, прекрасно впорався з усім головний бухгалтер, який отримав премію від керівництва.
У такий спосіб наша фармацевтична компанія відкрила для себе ефективний механізм протидії необгрунтованим рішенням податкової - адміністративне оскарження.
Судите самі: переваги админобжалования над судовим очевидні (заощадження часу і грошових коштів). А поєднання "админобжалование + експертне дослідження" довело свою ефективність. Переконаний, сьогодні потрібно використовувати усі можливості, які дозволяють спростити процес оскарження результатів податкових перевірок, зробити його результативними і порівняно недорогими.
Потрібно бути романтиком, щоб повірити в те, що немає нічого неможливого.
Євгеній Дмитренко
судовий експерт аудиторської фірми "Аксенова і партнери" GGI
член Союзу експертів України