Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Корпоративне право по-українськи

14.42, 6 лютого 2014
924
0

Захист активів - це питання, яке є основним в системі захисту бізнесу. Розуміючи потребу ринку в такому захисті, компанія ЛІГА :ЗАКОН організовує практикум по захисту корпоративних прав і корпоративно...

Розуміння необхідності корпоративного управління в Україні все частіше з'являється у свідомості власників бізнесу і простих міноритарних акціонерів. Так історично склалося в Україні, що власники і менеджмент підприємств часто не розуміють важливість цієї складової для ефективного розвитку бізнесу. Адже більшості акціонерів України поняття не мають про те, навіщо їм потрібні акції і що з ними робити. Я часто чую, що ця спадщина так званого "постприватизаційного" періоду. Коли усім щось дали, а що з цим робити - не пояснили. І в цьому є доля правди.

Ті, хто були кмітливішими, викупили акції миноритариев за копійки; інші досі воюють зі своїми акціонерами. Самі акціонери не бачать цінності своєї участі в акціонерному товаристві, т. до. не витратили на свої акції реальні гроші. Ця проблема зараз дуже актуальна. Багато хто шукає спосіб оптимізації структури капіталу, у тому числі через якісне корпоративне управління. Уміння з проблеми зробити перевагу - якість грамотного і успішного менеджменту.
Серед прикладів успішних корпоративних перетворень в акціонерних товариствах можна виділити найбільш великі підприємства України. Вони змогли не лише добитися істотних висот в розвитку і отриманні прибутку, але і притягнути найдешевший, нічим не покритий капітал у світі - акціонерний. Цей капітал не вимагає запоруки, не вимагає фіксованої гарантованої прибутковості, навіть не вимагає обіцянки на словах його повернути. Усе що потрібно для його отримання - грамотний підхід до стратегії розвитку бізнесу, публічність діяльності і якісне корпоративне управління. Адже коли підприємство звертається у банк за кредитом, воно теж повинне розкрити усі аспекти бізнесу, показати стратегію розвитку, але при цьому отриманий капітал вимагає покриття і за його користування доводитися платити.

Зворотних прикладів набагато більше. Саме через недбале відношення до корпоративного управління в Україні так процвітає рейдерство. Я не говорю про "чорні" варіанти з підробкою документів, бандитизмі і беззаконні. Від цього складно уберегти бізнес. Я говорю про випадки, коли елементарні, на перший погляд, речі ставали причиною втрати контролю над бізнесом/власністю або призводили до великих фінансових втрат. Корпоративне управління - це не лише стосунки між власником бізнесу і міноритарними акціонерами, це ще і система стримування і противаг в діяльності органів суспільства. Мені неодноразово доводилося стикатися з тим, що в контракті з керівником суспільства була прописана норма про істотні виплати з боку суспільства у разі дострокового звільнення керівника. І цей контракт розробляв сам керівник або юрист підприємства, що знаходиться в його підпорядкуванні. Також були випадки, коли при досить скромних зарплатах керівника і бухгалтера виводилися колосальні засоби через премії цим співробітникам.

Більшість статутів акціонерних товариств написана "під копірку" - максимум повноважень директорові із-за ліні кожного разу скликати наглядову раду. Склад наглядової ради сформований з випадкових людей. Наслідки часто однакові - керівник, дробивши активи на частини, виводить з суспільства усе, безпосередньо або через технічні запоруки. Теоретично через суд можна пробувати повернути активи, але це займе багато часу, засобів і ніхто не дасть гарантії, що вийде усе повернути. За цей час виробництво зупиниться, грошовий потік вичерпається, співробітники розбіжаться.

Також нерідкі випадки, коли через безвідповідальне відношення до міноритарних акціонерів скупникам акцій вдавалося за вихідні скупити блокуючий пакет акцій, а іноді і більше 40 % статутного капіталу. З таким новоспеченим акціонером вже не вийде не рахуватися. Власник блокуючого пакету точно зможе ввести свого представника в наглядову раду і без його згоди неможливо буде прийняти нову редакцію Статуту. Крім того, наявність внутрішньокорпоративного конфлікту на підприємстві негативно позначається на діловій активності: недовіра клієнтів, постійна напруга в колективі, відвернення ресурсів на корпоративну боротьбу. А якщо додати до цієї ситуації неправильну побудову системи захисту контрольного пакету, то скупники можуть отримати повний контроль над суспільством за лічені дні. Простий переклад акцій на компанию-нерезидента не рятує ситуацію.

Окремо хотілося б розповісти про особливості обліку прав власності на акції підприємств. Зі свіжих прикладів: звернувся до мене клієнт з питанням відновлення системи реєстру акціонерів, т. до. реєстр був незаконно, на думку клієнта, переданий іншому реєстраторові. Знайти нового реєстратора фізично ніхто не може, директора реєстратора теж немає. Що робити? І тільки через дві години переговорів я зміг пояснити клієнтові, що він не володіє своїм підприємством. Адже це так. Неправильна система захисту системи реєстру акціонерів привела до його фізичної втрати, а це означає, що на момент звернення до мене клієнта у нього не було жодного документу, що підтверджує, що йому взагалі щось на цьому підприємстві належить. Термін повноважень керівника закінчився, наглядова рада не була сформована, збори акціонерів навіть скликати не можна - немає реєстру. Підприємство нікому не належить і ніхто ним не управляє. І тільки тоді він зрозумів, що якщо нічого не робити, він втратить бізнес остаточно.

Шади Саад

ВИСНОВОК:
Більшість цих і інших помилок найчастіше відбуваються на підприємствах, в яких не приділяється належна увага корпоративному управлінню. Сфера корпоративного права є дуже специфічною і вузьконаправленою. Навряд чи б я довірив адвокатові у кримінальних справах звістки, наприклад, моя господарська суперечка. Чи юристові, що спеціалізується на господарському процесі, питання усиновлення дитини. Корпоративне право - це таке ж специфічне право, як і будь-яке інше, тільки це право вирішує питання власності у будь-якому бізнесі.

Шади Саад
директор ТОВ "ГРАД-ЦП"
експерт на ринку ЦБ

Захист активів компанії - це питання, яке є основним в системі захисту бізнесу. Тому компанія "ЛІГА: ЗАКОН"розуміючи потребу ринку в такому захисті, організувала практикум "Правове регулювання діяльності господарських суспільств : скликання, організація, підготовка і проведення загальних зборів акціонерів. Судова практика корпоративних суперечок"в ході якого ряд кращих експертів дасть відповідь на ваші питання, пов'язані із захистом корпоративних прав і корпоративним управлінням. Практикум відбудеться 25 лютого 2014 з 10.00 - 18.00 в м. Києві. Детальніше з умовами участі можна ознайомитися на сторінці практикуму.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему