Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Особливості діяльності ЗМІ в умовах надзвичайного стану

10.00, 25 січня 2014
401
0

Юрист розповіла про обмеження для ЗМІ, які можуть вводитися в умовах ЧП, - зокрема, чи можна заборонити діяльність телеканалу і інтернет-сайту (публікується на мові оригіналу)

У останні дні надзвичайно активно стали обговорювати питання введення в країні надзвичайного стану. Нюанс в тому, що до нині Україна ще не вводила надзвичайний стан, не пов'язаний з природними катастрофами. Тому наразі доладно однозначно визначитись, як це вплине на ті чи інші сфери життя українців. Нижче спробуємо розібратись з тим, як надзвичайний стан, у разі його введення, зможе вплинути на діяльність українських ЗМІ.

Що таке "надзвичайний стан"?

Відповідно до Законунадзвичайний стан - це особливий правовий режим, під година якого допускається тимчасове обмеження громадян у певних конституційних правах. Конституційне право на свободу слова також може бути обмежене, про що вказано в самій Конституції.

Надзвичайний стан вводитися тимчасово у ряді визначених законом випадків. До них, зокрема, відносяться спроби захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу шляхом насильства. Перелік прав громадян, які обмежуються, а також перелік надзвичайних заходів, мають міститись в Указі Президента України про введення надзвичайного стану. У тому ж Указі має міститись рядків дії надзвичайного стану, територія дії, а також перелік державних органів та органів військового командування, які можуть здійснювати передбачені в Указі надзвичайні заходь.

Іншими словами, під година надзвичайного стану допускається введення обмежень права на свободу слова та поширення інформації. І якщо таке обмеження буде введене, про це буде прямо зазначатись в Указі про введення надзвичайного стану. У тому ж Указі будуть вказані конкретні заходь щодо впровадження таких обмежень, а також органи, які можуть їх здійснювати.

Які заходь щодо обмеження прав ЗМІ можуть бути задіяні під година надзвичайного стану?

Закон про правовий режим надзвичайного стану встановлює перелік заходів, які можуть здійснюватися. Це, зокрема:

- заборона виготовлення і розповсюдження інформаційних матеріалів, що можуть дестабілізувати обстановку. Очевидно, що наявність чи відсутність "можливості дестабілізації обстановки" оцінюється винятково суб' єктивно, а відтак і заборона може торкнутися фактично будь-якого матеріалу, що підтримує громадських протест, містить критикові влади худо;

- регулювання роботи цивільних телі- та радіоцентрів, заборона роботи аматорських радіопередавальних засобів та радіовипромінювальних пристроїв особистого і колективного користування. Наведена норма [як власне і норми інших законів] не деталізує в якому об' ємі, порядку, режимі та ким відбувається вказане "регулювання" роботи телі- і радіо центрів;

- особливі правила користування зв'язком та передачі інформації через комп' ютерні мережі. Переліку "особливих правив" у Законі також не встановлено, які і не встановлено хто має право їх визначати.

Як видно, Закон не передбачає можливість закриття інформаційного (як і будь-якого іншого) інтернет- порталу під година надзвичайного стану.

Запровадити "особливі правила" користування комп'ютерними ятерами також проблематично, оскільки профільне законодавство про телекомунікації не передбачає особливих правив, які б дозволяли якось обмежити використання Інтернету. Більше того, стаття 65 Закону про телекомунікації прямо зобів' язує операторів телекомунікацій забезпечувати якісний зв'язок під година надзвичайного стану.

Тому, виходячи з цієї логіки, під година надзвичайного стану Інтернет та інші способи телекомунікацій мають працювати ще краще, ніж в звичайні часи.

Обмеження телевізійного мовлення

Вище зазначено, що під година надзвичайного стану можуть окремо регулюватись питання "роботи цивільних телі- та радіоцентрів". Чинне законодавство не визначає такого поняття як "телецентр". Тому наразі доладно сказати, до кого саме цей пункт може спрямовуватись.

Водночас, для телерадіоорганізацій Закон про телебачення і радіомовлення визначає, що на годину надзвичайного та/чи воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях може встановлюватися особливий режим роботи аудіовізуальних засобів масової інформації. Особливості регулювання мовлення під година надзвичайного та/чи воєнного стану визначаються законом.

Закон про НС не містить яких-небудь особливостей для регулювання мовлення під година мовлення. Тому, очевидно, мова може йти лише про застосування загальних обмежень щодо виготовлення і розповсюдження інформаційних матеріалів, які можуть дестабілізувати обстановку.

Оксана Ефимчук

Але ще разів наголошуємо, що законодавство не передбачає можливість зупинення дії телерадіоорганізацій на годину надзвичайного стану. І навіть більше того, ЗМІ мають активно працювати, оскільки смороду покликані інформувати населення про надзвичайні заходь та події.

Окремо слід звернути увагу, що відповідно до пункту 43 Порядку оперативно-технічного управління телекомунікаційними ятерами в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стануу разі виникнення пошкоджень каналів зв'язку, програми каналів УТ-2 і УТ-3 міститься серед державних пріоритетів для відновлення їх мовлення. Як відомо, на каналі УТ-2 працює канал "1+1". Також в колі пріоритетів УТ-1 і всі обласні державні ТРК.

Гарантії діяльності журналістів в місцях дії надзвичайного стану

Щодо гарантій доступу журналістів на території, де оголошено надзвичайний стан, Законом про пресу встановлено, що таке право реалізується по пред'явленню редакційного посвідчення чи іншого документу, що засвідчує належність до друкованого ЗМІ.

Хоча спеціальна норма на випадок надзвичайного стану встановлена лише для представників друкованих ЗМІ, разом з тим не забуваємо про норми Конституції, Закону про інформаціюякі не обмежують журналістів незалежно від приналежності до того чи іншого ЗМІ у праві безперешкодного відвідування приміщень органів влади, будь-яких публічних заходів та вільного збору інформації.




Оксана Єфімчук
старший юрист юридичної компанії Jurimex

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему