Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Изменения-2013: трансфертне ціноутворення, Кіпрська конвенція та ін.

14.24, 30 грудня 2013
617
0

Про найбільш важливі зміни 2013 року за версією Валентина Гвоздия, партеру ЮФ "Гвоздий і Оберкович", що управляє, читайте в матеріалі видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 26. 12. 2013, № 71

Трансфертне ціноутворення

Однією з важливих законодавчих змін 2013 року, яка торкнулася українського бізнесу, є набуття чинності Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України відносно трансфертного ціноутворення" (далі - Закон)яким вводиться механізм податкового контролю за трансфертним ціноутворенням.

В першу чергу, Закон покликаний припинити або ж істотно обмежити практику виведення прибутків українських підприємств за кордон, зокрема в офшорні зони.

Миндоходов отримало право контролювати операції загальним об'ємом не менше 50 мільйонів гривен в рік між:

- платниками податків і пов'язаними компаніями-нерезидентами;

- платниками податків і нерезидентами, розташованими в країнах, де ставка податку на прибуток як мінімум на 5 % менше, ніж в Україні.

Крім того, під посилену увагу контролюючих органів потрапили угоди на вказану вище суму з українськими підприємствами, які використовують пільгові режими оподаткування або не є платниками податку на прибуток або сплачують його по іншій ставці, ніж базова.

Такі операції визнаються контрольованими і по них платник податків в строк до 1 травня року, що йде за звітним, зобов'язаний подавати звіт у встановленій формі.

Також по окремому запиту податкових органів великі платники податків зобов'язані впродовж 2 місяців після отримання запиту надати інформацію про групу платника податківйого пов'язаних обличчях, положенні на ринку, а також опис умов (у тому числі комерційних) контрольованих операцій. Крім того, компанія повинна буде надавати інформацію про функції, риски і активи учасників операцій, розрахунок ринкової ціни операції і т. д.

При цьому штраф за неподання звіту про контрольовані операції складає 5 % від загальної суми контрольованих операций. У разі неподання великим платником податків інформації або документів по запиту органу контролю доведеться заплатити штраф в розмірі 100 мінімальних заробітних плат.

Зверніть увагу, що Закон не передбачає звичного для усіх допустимого відхилення у розмірі 20 % від ринкової ціни в контрольованих угодах.

Великим платникам податків надано право звернутися в податкові органи із заявою про узгодження цін в контрольованих операціях

Нововведенням також є право великих платників податків звернутися в податкові органи із заявою про узгодження цін в контрольованих операціях. За результатами такого узгодження полягає договір, в якому можуть встановлюються, зокрема, ціни на товари/послуги в контрольованих операціях.

Підсумовуючи, можна відмітити, що прийняття нових правил трансфертного ціноутворення зробило досить істотний вплив на український бізнес. Багато великих компаній було вимушено переглянути поточні бізнес-моделі, структуру договірних стосунків в групі компаній і ціни по угодах усередині групи. При цьому у компаній з великими обертами з'явилася необхідність провести аналіз усіх здійснюваних операцій з метою виявлення контрольованих, визначити найбільш прийнятний метод ціноутворення, а також заздалегідь почати підготовку документації по контрольованих операціях.

В той же час ми не виключаємо, що у зв'язку зі змінами інтерес платників податків до укладення угод з податковими органами може істотно зрости, оскільки завчасне узгодження з податковою істотних умов контрольованих операцій потенційно може понизити кількість податкових перевірок і запитів відносно ціноутворення при таких угодах.

Конвенція про уникнення подвійного оподаткування з Кіпром

У липні 2013 року Урядом України була ратифікована нова Конвенція про уникнення подвійного оподаткування з Урядом Республіки Кіпр (далі - Конвенція)

Слід зазначити, що положення Конвенції починають застосовуватися відносно податків і зборів з 1 січня року, що йде за роком її набуття чинності, тобто ратифікації Конвенції в обох країнах. Таким чином, якщо до кінця 2013 року Кіпр не ратифікує Конвенцію, застосовуватися вона буде у кращому разі з 1 січня 2015 року.

Положеннями нової Конвенції дещо уточнили визначення "постійного представництва" і привели його у відповідність з формулюванням, що використовується в модельній податковій угоді ОЭСР.

Ставка податку на прибутки у вигляді дивідендів встановлена на рівні 5 %за умови, що такі дивіденди отримує власник бенефіціара, який володіє не менше чим 20 % капіталу компанії, що виплачує дивіденди, або зробив інвестиції в статутний капітал або інші права компанії, що виплачує дивіденди, в розмірі не менше чим 100 тис. євро. У усіх інших випадках ставка податку складає 15 %.

Для відсотків на кредити гранична ставка оподаткування встановлена на рівні 2 %, за умови, що одержувач доходу у вигляді відсотків є фактичним (бенефіціаром) власником такого доходу.

Незважаючи на незначне збільшення податкових ставок, юрисдикція Кіпру не втратить свою привабливість

Для прибутків у вигляді роялті ставка податку, що утримується при виплаті таких прибутків, складає 5 % на будь-які роялті, що виникають у зв'язку з використанням авторського права на наукову роботу, товарного знаку, патенту, секретної формули, процесу або інформації відносно індустріального, комерційного або наукового досвіду. У усіх інших випадкух, включаючи виплати за користування комп'ютерними програмами, музичними або літературними творами, ставка податку складає 10 %.

Отже, можна зробити висновок, що незважаючи на незначне збільшення податкових ставок, юрисдикція Кіпру не втратить свою привабливість в очах українських бізнесменів завдяки лояльному внутрішньому податковому законодавству. В той же час власники холдингових структур можуть розглянути і альтернативні юрисдикції, такі як Нідерланди, Австрія і Швейцарія.

Про стимулювання інвестицій в пріоритетні галузі економіки

З 1 січня 2013 року набув чинності Закон України від 06.09.2012 № 5205 "Про стимулювання інвестиційної діяльності в пріоритетних галузях економіки з метою створення нових робочих місць" (далі - Закон про стимулювання інвестиційної діяльності)який визначає основи державної політики в інвестиційній сфері впродовж 2013 - 2032 року по стимулюванню залучення інвестицій в пріоритетні галузі економіки.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.08.2013 № 843-р до пріоритетних галузей економіки віднесені агропромисловий, житлово-комунальний, машинобудівний комплекси, транспортна інфраструктура, туризм і переробна промисловість.

Активізація інвестиційної діяльності у вищеперелічених галузях забезпечуватиметься шляхом: прямого бюджетного фінансування (спільного фінансування); відшкодування відсотків по кредитах у банках; державних гарантій для залучення іноземних кредитів (позик); особливостей оподаткування (впродовж 10 років звільнення (часткового) від сплати податку на прибуток, права на прискорену амортизацію окремих видів основних фондів і преференцій за ввізним митом і податком на додану вартість при імпорті устаткування і комплектуючих).

Ухвалення Закону України "Про стимулювання інвестиційної діяльності" стало важливим кроком на шляху створення в Україні сприятливого клімату для залучення інвестицій. Цей Закон був визнаний потужним інструментом для того, щоб притягати в економіку України не лише іноземних інвесторів, але і вітчизняних.

Валентин Гвоздий

Основною метою ухвалення відповідного Закону було створення умов для модернізації української економіки шляхом забезпечення можливості ввезення на територію України по нульовій ставці мита високотехнологічного устаткування. Таку можливість можуть отримати підприємства, які відповідають певним критеріям, зокрема, що стосується розміру статутного капіталу і кількості робочих місць. Крім того, такі підприємства можуть бути звільнені від сплати податку на прибуток і, відповідно, направляти більший об'єм фінансових ресурсів в модернізацію виробництва.

Заходи, передбачені Законом, забезпечуватимуть технічне і технологічне оновлення реального сектора економіки, зменшуватимуть енергетичну залежність національної економіки, сприятимуть впровадженню високопродуктивних енерго- і ресурсозберігаючих процесів.

Державна реєстрація прав на нерухоме майно

З 2013 року нотаріуси отримали доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно з усіма правами державного реєстратора. Згідно зі змінами до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно і їх обтяжили" з 1 січня 2013 державна реєстрація прав на нерухоме майно проводиться державними реєстраторами, а також державними і приватними нотаріусами як спеціальними суб'єктами, на яких покладаються функції державного реєстратора прав.

У нововведеннях є свої плюси і мінуси. В основному складнощі при реєстрації прав виникали у зв'язку з технічними збоями в процесі доступу до бази даних реєстру, оплатою деяких платежів через установи банку для входу в реєстр і т. д. Незважаючи на певні складнощі, є і явні переваги, а саме: уся процедура оформлення договору купівлі-продажу, дарування практично проходить в кабінеті нотаріуса, окрім оцінки майна, яке відчужується. Також скоротився перелік документів, необхідних для посвідчення договорів. Покупець або обдарований після закінчення оформлення угоди (договори купівлі-продажу, дарування) отримує на руки документи, що встановлюють право, і йому більше нікуди не треба звертатися, щоб зареєструвати ці документи. Тепер покупець або обдарований, виходячи з кабінету нотаріуса, вже є повноправним власником нерухомого майна. Раніше ж між підготовкою документів, оформленням самого договору, а також реєстрацією права власності проходило декілька днів, а то і місяців, і це створювало ряд проблем. Варто відмітити, що поліпшення сталися і для бізнесу, оскільки реєстрація договорів оренди нерухомого майна тепер проводиться нотаріусами у момент укладення угод.

Також відповідно до Закону державна реєстрація права власності і інших речових прав проводиться по місцю знаходження об'єкту нерухомого майна в межах території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації прав. Законодавець встановив абсолютно протилежний підхід до державної реєстрації обтяжень прав на нерухоме майно, визначивши, що їх реєстрація проводиться незалежно від місця знаходження об'єкту нерухомого майна.

З цього року круг повноважень БТИ різко скоротився. Тепер його підрозділи займаються тільки технічною інвентаризацією об'єктів нерухомості і виготовленням технічних паспортів.

Валентин Гвоздий

керівний партнер

юридичної фірми "Гвоздий і Оберкович"

____________________________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональних дилера.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему