Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Духовний ренесанс української адвокатури і інші тенденції року, що минає

09.02, 19 грудня 2013
596
7

19 грудня в Україні відмічають одне з головних професійних свят юридичної професії - День адвокатури. Яку важливу роль грають українські захисники в умовах нинішньої політичної ситуації в країні, а та...

Говорять, що саме зараз народжується українська нація. Саме сьогодні ми відстоюємо своє право вибору, захищаємо незалежність, отриману 20 років тому фактично дарма. І своїми очима переконуємося, на що здатне громадянське суспільство. Але, незалежно від того, підтримуєте ви Євромайдан або засуджуєте подібні масові акції, всі разом ми хочемо змін. Адже хвороба правового нігілізму і беззаконня настільки глибоко проникла в кожну галузь нашої держави, що терпіти далі цей біль нестерпно.

Отже, ми стаємо свідками і учасниками історичного етапу для України. Настає момент істини і для юридичної професії. Можливо, кінець 2013 року стане переломним - українські юристи вирішать, чи вигідно ним і далі підлаштовуватися під корупційну систему держави і залишатися частиною цього механізму… або скористатися шансом і спробувати навести лад у своєму будинку, перестати миритися зі свавіллям в судовій системі і безчинством правоохоронних органів.

Ми і самі не помітили, як моветон правил гри в суді став звичайною манерою сучасного юриста. На жаль, навіть самий маститий консультант, звиклий домагатися результату в інтересах цінного клієнта, не може на 100 % виключити корупційну складову зі своєї роботи. Я неодноразово був свідком того, як першокласні юристи, здатні легко виграти справу за рахунок своїх знань, вимушені дзвонити судді, щоб "розвідати обстановку". Адже якщо ти не приймаєш умови цієї системи, бути успішним в ній практично неможливо. І якщо вас запевняють в зворотному -  лукавлять!

Звичайно, мало кому це подобається. Навіть багато суддів вимушені іноді йти на лікарняний, щоб уникнути у своєму виробництві справ з політичними нюансами. Їм часто погрожують, натякають на несприятливі наслідки, цікавлячись здоров'ям їх дітей. Проте ні суддівський корпус, ні прокуратура, ні міліція у важкий для країни момент доки не сказали свого слова. На відміну від адвокатури! Саме адвокати показали усім, хто є справжньою елітою юридичної професії в Україні. Саме сьогодні, в день свого професійного свята вони організовують хід протестущоб донести вимоги до ключових осіб, що несуть відповідальність за стан правової системи в Україні.

На даний момент більше сотні адвокатів надають безкоштовну правову допомогу усім потерпілим від незаконних дій влади - мітингуючим, побитим на вул. Банкова журналістам, незаконно звільненим співробітникам. Година роботи деяких з них в звичайний "мирний" час коштує 200 - 300 доларів. Дивлячись на те, як вони посеред ночі мчаться до затриманого в РОВД, а потім відчайдушно б'ються в судах за свободу своїх підопічних, розумієш, що юридична професія не до кінця погрузла в пожадливості і брехні.

Дійсно, події на Майдані уперше за 20 років незалежності згуртували корпоративний дух української адвокатури, де давно панував принцип "моя хата скраю". Але як би це не парадоксально звучало, адвокатура вимушена продовжувати боротьбу з правоохоронною системою, що часто плює і глузує з прав захисників. З прийняттям нового Карного процесуального кодексу психологія слідчих не змінилася - адвокати так і залишаються в їх очах посібниками злочинців. Мабуть, праві були ті, хто попереджав, що прийняття Кодексу не допоможе рішенню старих проблем, корені яких криються в ментальності учасників карного процесу.

 

Про що розповів нам 2013 рік?

У кінці кожного року прийнято підводити риску під розвитком різних сфер юридичної практики. Як правило, чим інтенсивніше розвивається певна галузь економіки, тим більше роботи у юристів відповідної спеціалізації. Проте декілька років підряд аналіз загального стану ринку юридичних послуг виглядає усе пессимистичнее. Нічим похвалитися юристам і в році, що минає. Виробництво падає, інвестори йдуть з України, не бажаючи вести бізнес в середовищі з непередбачуваними умовами роботи.

Серйозним дзвіночком для юридичного ринку стало закриття або системні зміни в декількох українських офісах міжнародних юридичних компаній. Серед них і колись солідні Noerr, Beiten Burkhardt. Українські юристи завжди сарказничали, що для іноземців український ринок занадто специфічний. Але відплив іноземного капіталу, гострий дефіцит платоспроможних клієнтів, а також непрозора система тендерів навряд чи сьогодні викликають посмішки на їх лицях.

В той же час великі українські юрфірми все частіше поглядають за кордон, розуміючи, що київським офісом їх подальший розвиток не обмежиться. Зверніть увагу, що багато компаній-лідерів цілеспрямовано відкривають офіси в Казахстані, Москві, Лондоні, Німеччині. Активно розширюють сферу своєї діяльності Sayenko Kharenkonbsp;Integrites, Гвоздий і Оберковичnbsp;Astapov Lawyers та ін. Хтось з них йде в іншу юрисдикцію услід за своїм великим клієнтом, щоб не втрачати грошей. Проте розширення може бути пов'язане і з тим, що великих замовлень в Україні в 2014 році стане ще менше. І лідери це розуміють.

Цього року ще помітнішою стала зміна поколінь на юридичному ринку - склад партнерів великих фірм істотно омолодився, а кількість компаній зросла. Більшість представників старшого покоління юристів, що стояли у витоків ринку, цього року остаточно втратили позиції і поступилися лідерством молодим конкурентам. Але біда в тому, що молоде покоління не планує затримуватися надовго в цій професії. Багато з успішних юристів, хто зумів збити капітал, вкладають свої заощадження в інші види бізнесу - відкривають ресторани, купують нерухомість і цінні папери, розробляють онлайн-сервіси і електронні ігри. Частина заощаджень перекладається на рахунки в іноземних банках. Багато з них, кому не виповнилося і 40, на жаль, не бачать свого майбутнього в юридичній професії, тому старанно готують плацдарм для відходу з консалтингу.

Ну а ті юристи, які залишаються в грі, продовжують битися з фіскальною політикою держави, захищаючи інтереси своїх клієнтів. Значення карного і податкового права, а також досвіду судової практики для сучасного українського юриста нестримно зростає. Проте сьогодні, завдяки останнім подіям в країні, у юристів з'явилася надія на те, що підсумки наступного року будуть оптимістично. Що заіржавіла система, нарешті, дасть збій, а суди перестануть виносити політичні ухвали, ігноруючи усі основоположні принципи права.

Звичайно, щоб юридична професія повернула свій минулий авторитет в суспільстві, однієї лише волі адвокатів недостатньо. Але саме адвокати, які завжди були опозиціонерами і бунтарями за своєю природою, можливо стануть каталізатором довгожданих змін. Адвокатське співтовариство вже зробило немало для Майдану, публічно підтримало протестуючих і постраждалих, продовжує надавати їм необхідну допомогу в судах. Проте на цьому захисники зупинятися не збираються.

Так вже історично склалося, що звільнені за корупцію співробітники органів внутрішніх справ з часом поповнюють ряди української адвокатури. Юридичне співтовариство вже неодноразово обговорювало питання про недопущення подібних осіб до адвокатської професії. Крім того, адвокати попереджають, що вже готують чорний список, в який будуть занесені імена усіх прокурорів, суддів і слідчих, що плямують своїми рішеннями і діями честь мундира і мантії. Настане час - і ці особи будуть видворені з юридичної професії з ганьбою.

І останнє. Існує думка, що юридична професія в Україні мертва, а професійні юристи нашій країні дуже давно не потрібні. Адже люди з дипломами юристів частенько не практикують право, не захищають закон, а лише виконують функцію посредника-почтальйона, що розносить конверти. Упевнений, що це неправда! Доки жива українська адвокатура, на професії юриста ставити хрест дуже рано. Бо наших однодумців, що вірять, що легальний юридичний бізнес в Україні можливий і за ним майбутнє, предостатньо!

Сергій Саченко, головний редактор сайту ЮРЛИГА

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему