Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Чи може Євромайдан бути форс-мажором?

15.45, 10 грудня 2013
887
1

Відповідь на це питання читайте в матеріалі видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 05. 12. 2013, № 68 (публікується на мові оригіналу).

Численні мітинги та акції протесту, що сколихнули Україну у зв'язку з непідписанням Попади про асоціацію та зону вільної торгівлі з Європейським союзом, стали свідченням європейських прагнень та сподівань багатьох наших співгромадян. Але, водночас, сморід завдали чималого клопоту тим суб' єктам господарювання, які опинились в епіцентрі подій. З повідомлень ЗМІ вже відомо, наприклад, про побиті вікна та двері Спілки письменників України, про захоплення мітингувальниками Жовтневого палацу, у зв'язку з чим можливий зрив запланованого там концерту, про перекриття руху центром столиці та інші факти, що заважають нормальній господарській діяльності, завдають збитків окремим підприємствам та підприємцям.

У зв'язку з цим постало питання про ті, чи можуть відповідні події трактуватись як обставини непереборної сили (форс-мажор) і, відповідно, чи можуть підприємці бути звільнені від відповідальності за невиконання своїх зобов'язань у зв'язку з цими подіями.

Відповідно до ст. 263 ЦК України та ч. 2 ст. 218 ГК України під обставинами непереборної сили розуміються надзвичайні і невідворотні за даних умів обставини (події). Тобто для того, щоб певна подія (обставина) була визнана непереборною силою, необхідні дві умови:

1) надзвичайність такої події тобто її вихід за межі звичайних повсякденних явищ;

2) невідворотність подіїтобто неможливість її попередження та подолання зусиллями підприємства.

На практиці такими обставинами визнаються як стихійні лиха (ураган, буривши, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, землетрус, пожежа худе), так і соціальні явища (війни, страйки, акти владних органів худе).

Але щодо того, чи може бути визнано непереборною силою мітинг та/або масові безпорядки, єдиної позиції серед юристів немає. Доводилося зустрічати думання, що такі обставини не є форс-мажорними, з огляду на ті, що їх нібито можна передбачити, а їх наслідки не є невідворотними (настання багатьох з них можна попередити).

Утім зазначення цих обставин як форс-мажорних вже давно ввійшло в практику господарського документообігу, і з огляду на це їх можна вважати обставинами непереборної сили, як мінімум, в силу звичаїв ділового обороту. Якщо ж мітинги, демонстрації та/або масові безпорядки прямо зазначені в договорі як форс-мажор, то не визнавати їх такими - означати обмежувати свободу договору.

Микола Хахула

Отже, мітинги та масові безпорядки можуть бути визнані форс-мажорними обставинами в силу прямої вказівки на це в договорі та/або з огляду на звичаї ділового обороту.

Але для звільнення підприємства від відповідальності за неналежне виконання своїх зобов'язань цього замало. Необхідно ще довести сам факт наявності мітингів чи масових безпорядків та їх безпосередній причинно-наслідковий зв'язок з невиконанням підприємством своїх зобов'язань.

Законодавство чітко не визначає, який саме орган має встановлювати наявність такої форс-мажорної обставини, як мітинг, демонстрація чи масові безпорядки, а тому варто виходити із загальних засідок підтвердження форс-мажорних обставин.

Форс-мажорні обставини, які перешкоджають виконанню зовнішньоекономічного контракту чи договорів будівництва житла, можна підтвердити через отримання відповідної довідки від Торговий-промислової палати України, яка має відповідні повноваження відповідно до Закону "Про торговий-промислові палати в Україні".

Що ж до форс-мажорних обставин, які виникли в інших сферах господарської діяльності, то їх підтвердження можливе різними способами. У разі форс-мажору, пов'язаного з Євромайданом, такими доказами можуть бути довідки органів внутрішніх справ, відеозаписи відповідних подій, письмові показання свідків та інші докази. Можуть підтверджувати зазначені факти і довідки відповідних торгово-промислових палат, якщо їх статутами передбачені відповідні повноваження, але вирішального значення ці довідки не мають, і тому сморід повинні бути оцінені в сукупності з іншими доказами.

Окремо слід зазначити, що вплив мітингу чи масових безпорядків на господарську діяльність може бути визнано форс-мажором лише в тому випадку, якщо невиконання відповідного зобов'язання не було наслідком вини зобів' язаної сторони. Тобто мають бути докази того, що боржник в зобів' язанні вчинив всі залежні від нього дії, необхідні для виконання покладених на нього обов' язків, і тільки непереборна сила у вигляді, приміром, сотень мітингувальників чи блокування дороги завадила належному виконанню цих обов' язків.

Про настання форс-мажорних обставин, що перешкоджають виконанню покладених обов' язків, підприємству- боржнику варто якомога швидше попередити уповноважену сторону (наприклад, повідомити про запізнення доставки товару, про неможливість проведення концерту чи іншого заходу). У протилежному випадку таке підприємство буде відповідати за збитки, які є результатом того, що таке повідомлення не було отримане.

Крім того, варто зазначити, що форс-мажорні обставини звільняють лише від відповідальності за невиконання зобов'язання протягом дії форс-мажору, але не можуть бути підставою звільнення від виконання зобов'язання взагалі. Відтак, якщо є можливість і відповідне бажання кредитора виконати зобов'язання пізніше (наприклад, шляхом перенесення концерту чи строків постачання товару), то відповідне зобов'язання має бути виконане.

ВИСНОВОК:

Таким чином, дії учасників Євромайдану, які не можна попередити та/або усунути і які перешкоджають виконанню господарських зобов'язань, можуть бути визнані форс-мажорними обставинами і за певних умів статі підставою для звільнення зобів' язаної сторони від відповідальності. Але для цього необхідно довести причинно-наслідковий зв'язок між зазначеними діями та невиконанням зобов'язання і невинуватість зобів' язаної сторони в настанні таких наслідків.

 Микола Хахула

адвокат, старший партнер АБ "Letrado"

____________________________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональних дилерів.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему