Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Беркут, Сокіл, Барс і інші види правоохоронної фауни

17.12, 6 грудня 2013
13179
20

Силових підрозділів МВС в Україні - множина, про деяких їх їх розповідає юрист. Детальніше з підрозділами можна ознайомитися в таблиці по посиланню, вказаному в публікації.

Чим заплутано ситуація в країні, тим складніше розібратися, хто і за що відповідає. По телевізору ми бачимо, що в підтримці правопорядку беруть участь групи людей в однаковій формі, для простоти в простолюдді їх усіх вже охрестили "космонавтами", із-за шоломів, які носять представники силових структур під час цієї самої підтримки правопорядку. Проте, законодавство розділяє функції правоохоронних органів і їх підрозділів. Думаю, що нам як платникам податків буде цікаво розібратися, хто б'є або захищає нас за ті гроші, які ми платимо на зміст цих структур.

Почнемо з нещодавно утвореної на громадських засадах силової структури, яку називають "титушки". Слово "титушки" увійшло до онлайну-словника сучасної української мови і сленгу "Мыслово" як загальної назви : "Титушки - хлопці спортивної статури, які з'являються там, де починається надмірна цивільна активність, для того, щоб заспокоїти активістів", і навіть в Вікіпедію як "незаконні формування найманих провокаторівмолоді люди спортивного виду, використовувані для силових методів розгону демонстрацій, затії бійок, провокацій і побиття демонстрантів, нападів на журналістів і представників ЗМІ".

Законодавчо діяльність "титушек" доки не врегульована. Виходячи з того, що міліція не реагує на наявність у них предметів, схожих на холодну зброю (п. 8 постанов Пленуму ВСУ №3 від 26.04.2002. "…до холодної зброї належать предмети які відповідають стандартним зразкам або історично виробленим типам зброї, … або інші предмети, які наносять ті, що колють, колюще-режущие, рубаючі, такі, що дроблять або ударний ефект,… призначені для ураження живої цілі із застосуванням мускульної сили людини)"не затримує за напад на працівників міліції, напевно, є якийсь нормативний акт, регулюючий їх взаємини з правоохоронними органами. Але у відкритих джерелах мені знайти його не вдалося.

Власне, міліція - це загальне визначення. Міністерство внутрішніх справ (МВС) України - орган виконавчої влади України, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом міністрів України. МВС України є головним (ведучим) органом в системі центральних органів виконавчої влади з питань формування і реалізації державної політики у сфері захисту правам і свобод громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, ведення боротьби із злочинністю, охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки, безпеці дорожнього рухам, охорони і оборони особливо важливих державних об'єктів. Міністерство очолює Міністр внутрішніх справ України, якого призначає на посаду Президент України.

Оскільки розпочато реформування системи правоохоронних органів, то і структура МВСдо якої відносяться міліція, слідчий апарат органів внутрішніх справ, управління (відділ) боротьби з організованою злочинністю, внутрішні війська, міліція державної служби охорони, транспортна міліція, пожежна охорона, учбові установи МВС, інші установи, організації і підприємства, підпорядковані МВС і їх особовий склад утворюють єдину систему органів внутрішніх справ України. Уся ця система діє як на основі декількох спеціальних законів, так і на основі підзаконних актів. Так, повноваження міліції визначаються Законом "Про міліцію", повноваження і організаційні основи діяльності Державної автомобільної інспекції - Положенням про ДАІ, діяльність внутрішніх військ регламентується Законом України "Про внутрішні війська МВС України".

Зрозуміло, що багатьох зараз усього цікавлять саме силові підрозділи. Їх в Україні превелика множина. Для спрощення розуміння частина цих підрозділів приведена в тій, що додається ТАБЛИЦІ.

Найскандальнішим за останній час можна рахувати підрозділ "Беркут". Є маса думок про законність або незаконність існування цього підрозділу.

На мій погляд, існування "Беркуту" дуже законно: діє зареєстрований в Міністерстві юстиції 6 вересня 1994 року наказ від 28 липня 1994 роки № 404, якими затверджений "статут патрульно-постової служби міліції України". Пунктом 11 цього статуту передбачено, що "для припинення антигромадських проявів, масових безладів, застосування заходів по боротьбі з організованою злочинністю, розшуком і затриманням особливо небезпечних і озброєних злочинців, забезпечення охорони громадського порядку при проведенні масових заходів, великих виробничих аварій, катастроф, стихійних лих і інших надзвичайних обставин, створюються підрозділи особливого призначення "Беркут".

Наказ діючий, ну і, як бачимо з останніх подій, спецпідрозділ діє виходячи з цього пункту статуту. А саме: забезпечує громадський порядок при проведенні масових заходів. Безумовно, в подіях, що сталися в останній період в місті Києві, убачаються ознаки службових злочинів, причому по декількох складах, з боку співробітників "Беркуту", але, як мовиться, це вже зовсім інша історія.

Ще одно силовий підрозділ МВС, якому дали "пташину назву", - це "Сокіл". Якщо повністю, то відділ швидкого реагування "Сокіл" - спеціальний підрозділ Управління по боротьбі з організованою злочинністю управлінь МВС областей України, в завдання якого входить силове забезпечення оперативно-розшукових заходів, що проводяться співробітниками УБОЗ (управління по боротьбі з організованою злочинністю).

"Сокіл" притягується до проведення спеціальних заходів по ліквідації бандформувань, організованих злочинних угрупувань і їх лідерів, затриманню членів озброєних злочинних груп, звільненню заручників, участі в антитерористичних операціях і для фізичного захисту джерел оперативної інформації.

Датою народження цих двох спецпідрозділів вважається 16 січня 1992 року. Цього дня наказом МВС в усіх регіонах України утворили підрозділи міліції швидкого реагування. У 2004 р. їх назвали підрозділами особливого призначення.

Ці "особливі" міліціонери крім усього іншого, беруть участь в охороні важливих державних осіб. Зрозуміло, що при цьому діють разом із спецзагоном державної охорони.

Напевно багато хто не знає, але відділ державної служби охорони при МВС України, який багато хто знає як "ОГСО", діє на основі самофінансування. Створені дуже давно, відділи державної служби охорони отримали свій "офіційний статус" в незалежній Україні Постановою Кабінету Міністрів від 10 серпня 1993 року. Законодавець визначив їх основне завдання, як охорона нерухомих об'єктів і іншого майна, у тому числі вантажів, тимчасового зберігання валютних цінностей, забезпечення особистої безпеки громадян, а також технічного захисту інформації на договірній основі.

У складі "хозращетных" міліціонерів МВС є свій спецпідрозділ - "Титан"у функції якого входить забезпечення безпеки фізичних осіб, у тому числі міністрів, депутатів, а також охорона майна, цінних вантажів, квартир, офісів. Спецназівці "Титану" входять до складу Державної служби охорони, і це визначає із завдання. Окрім вищеперелічених, бійці можуть брати участь в інкасації, якщо відповідна служба Національного банку не охоплює об'єкт. "Титан" пропонує послуги усім зацікавленим і обіцяє в найкоротший строк вирішити завдання будь-якої складності, нагадуючи, що це одна з небагатьох в Україні охоронних структур, що мають право застосовувати зброю. У них на озброєнні - пістолети Макарова і Стечкина, автомати АКСУ, "Командор" і элетрошокеры. Загалом, усе серйозно.

Віктор Ющенко, будучи президентом, відмітив, що цей підрозділ робить українську спецслужбу силовим органом, і "не лише бездоганно володіє зброєю і технікою. Передусім, "Альфа" уміє думати". Нічого конкретного про Головне управління "А" Служби безпеки України громадяни не знають. Повна назва - Центр спеціальних операцій по боротьбі з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства і працівників правоохоронних органів) - спецпідрозділ Служби Безпеки України. У документах про їх створення вказувалося: спеціальний оперативно-бойовий підрозділ призначений для локалізації і припинення терористичних і екстремістських акцій, інших особливо небезпечних злочинів, в т. ч. для проведення операцій у взаємодії з іншими зацікавленими підрозділами у боротьбі сорганизованной злочинністю.

Як я вже писав, подробиці їх діяльності секретні. Проте, завдяки сайту журналу "Камуфляж", можна дізнатися, що, скажімо, в 1995 році в Криму група "Альфа" провела успішну операцію. У одному з санаторіїв бійці нейтралізували численне злочинне угрупування, затримавши 30 бандитів, оснащених зброєю, бронежилетами, спецзасобами. А в 1997 році в Херсонській області спільно із вже відомими нам "Беркутом" і "Соколом" штурмували бандитське гніздо. Справа була серйозною - не обійшлися без допомоги з повітря, адже садиба "авторитету" площею в гектар добре охоронялася. Було затримано 36 бандитів. Але однією з особливих подій в історії "Альфы" була охорона і супровід що доставляються в Україну в 1992-93 роках контейнерів з новою валютою України. Гривни, віддруковані у Франції, Італії і Канаді переправляли повітрям і морем.

Хто ще забезпечує правопорядок? Слід назвати ще декілька іменитих спецпідрозділів МВС, що не у меншій мірі охороняють правопорядок, але інформації про яких украй мало. У с. Нові Петровцы Київської області розміщена бригада "Барс"у Вінниці діє "Ягуар"запорожці мають "Гепард" під Феодосією базується "Тигр". Можна побачити бійців з нашиваннями "Леопард"а підрозділ "Скорпіон" зустрінеться вам при наближенні до атомних електростанцій: їх завдання - охороняти ці об'єкти. Свою специфіку має "Грифон": охорона працівників судів, осіб, що беруть участь в судових процесах і їх родичів.

Я не намагався охарактеризувати діяльність інших силових підрозділів, в тому, числі Міністерства оборони, оскільки їх досить багато. Ми усі як платники податків сподіваємося що, силові структури, які покликані нас захищати, чітко дотримуватимуть чинне законодавство і інтереси народу України, який, по суті, їх утримує.

Ігор Черезовадвокат.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему