Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Спільне інвестування - нові рейки

17.02, 4 грудня 2013
425
1

Про зміни, очікуючих ИСИ з 1 січня 2014 року у зв'язку з набуттям чинності Закону "Про інститути спільного інвестування" читайте в матеріалі видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 28. 11. 2013, № 67.

5 липня 2012 року Верховною Радою України був прийнятий Закон України № 5080 - VI "Про інститути спільного інвестування" (далі - Закон)положення якого набувають чинності з 1 січня 2014 року. Що, власне, змінилося в регламентації інститутів спільного інвестування з ухваленням цього Закону і введенням в дію ряду підзаконних актів? Спробуємо відповісти на це питання у рамках цієї статті.

Як вказано в преамбулі до Закону, його дія спрямована на забезпечення залучення і ефективного розміщення фінансових ресурсів інвесторів і їм визначаються правові і організаційні основи створення, діяльності, припинення суб'єктів спільного інвестування, особливості управління активами вказаних суб'єктів, встановлюються вимоги до складу, структури і зберігання таких активів, особливості емісії, звернення і викупу цінних паперів інститутів спільного інвестування, а також порядок розкриття інформації про їх діяльність.

Слід сказати, що інститут спільного інвестування, привабливий для інвесторів унаслідок своєї потенційно високої прибутковості і незначним рівнем витрат на управління, знайшов своє віддзеркалення у вітчизняному законодавстві ще в 1994 році з прийняттям Указу Президента України № 55/94 від 19.02.94 "Про інвестиційні фонди і інвестиційні компанії"який послужив базисом для появи перших фінансових посередників, діяльність яких в основному зводилася до використання в якості інструменту інвестування приватизаційних сертифікатів. Подальший розвиток спільного інвестування стався з прийняттям в 2001 року Закону України № 2299 - III від 15.03.2001 р. "Про інститути спільного інвестування (пайових і корпоративних інвестиційних фондах)". Прийняття вищезгаданого нормативно-правового акту послужило поштовхом для популяризації і розвитку інструменту інститутів спільного інвестування, його широкого поширення серед фізичних і юридичних осіб, а також активізації інвестиційної діяльності на державному рівні. Проте з прийняттям в 2008 році Закону України "Про акціонерні товариства" виникла безліч проблем з практичною реалізацією положень Закону № 2299 - III, що стосуються створення, діяльності, корпоративного управління і ліквідації корпоративних інвестиційних фондів, які повинні створюватися відповідно до законодавства з питань діяльності акціонерних товариств з урахуванням положень Закону № 2299, - III. Це, в першу чергу, і послужило основою для прийняття єдиного законодавчого акту, що регламентує усі вищезгадані питання.

Крім того, чинне на момент ухвалення Закону законодавство не досить чітко визначало порядок створення і ліквідації корпоративних і пайових інвестиційних фондів, невизначеної була класифікація фондів з урахуванням класу їх активів, були недоліки в регламентації аспектів розкриття інформації про діяльність ИСИ.

При збереженні традиційної класифікації ИСИ на ИСИ відкритого, інтервального і закритого типу, термінові і безстрокові, диверсифіковані і недиверсифіковані введена класифікація ИСИ залежно від класу активів. Така класифікація на практиці використовується вже досить давно, але не мала свого закріплення на рівні законодавства. Тепер же згідно ч. 5 ст. 7 Закону введено поняття спеціалізованого інституту спільного інвестування, що визначається винятковим інвестуванням в певний клас активів. Серед спеціалізованих інститутів спільного інвестування Закон називає фонди грошового ринку, фонди державних цінних паперів, фонди облігацій, фонди акцій, індексні фонди і фонди банківських металів.

Також Закон вводить нове поняття біржового інституту спільного інвестування, визначаючи, що такими можуть бути відкриті спеціалізовані інвестиційні індексні фонди і фонди банківських металів. При цьому передбачається, що проспектом емісії цінних паперів біржового інституту передбачається обов'язкове звернення цінних паперів такого інституту на фондовій біржі, визначеній вищезгаданим проспектом; можливість придбання цінних паперів при первинному розміщенні або продажі емітентом раніше викуплених цінних паперів або пред'явлення до викупу цінних паперів виключно андеррайтерами таких цінних паперів; зобов'язання андеррайтера цінних паперів по підтримці цін, попиту, пропозиції і об'ємів торгів цінними паперами відповідного інституту, за умови здійснення таких дій на підставі відповідного договору з фондовою біржею, визначеною проспектом емісії; можливість здійснення оплати цінних паперів такого інституту під час їх продажу або викупу емітентом у відповідній пропорції активами, визначеними інвестиційною декларацією цього інституту.

При цьому цікавим і важливим положенням Закону видається пряма заборона на зміну типу і виду ИСИ, його класу і приналежності до біржових або венчурним ИСИ, закріплений ч. 11 ст. 7 Закону.

Існуючі на сьогодні в документарній формі інвестиційні сертифікати мають бути переведені у бездокументну форму впродовж двох років з дня вступу Закону в дію

В той же час нове віддзеркалення знайшли норми, що регламентують аспекти випуску і звернення цінних паперів інституту спільного інвестування. Так, Законом встановлено, що цінні папери ИСИ можуть бути виключно іменними і випускатися тільки у бездокументній формі. Існуючі на сьогодні в документарній формі інвестиційні сертифікати мають бути переведені у бездокументну форму впродовж двох років з дня вступу Закону в дію. Правда, поки складно прогнозувати наскільки на практиці вийде укластися у відведені терміни.

Законом введена норма, спрямована на припинення певних схем, що використовуються для ухилення від сплати податків

Серед іншого, Законом введена норма, спрямована на припинення певних схем, що використовуються для ухилення від сплати податків і що полягає в тому, що оплата вартості цінних паперів ИСИ, у тому числі акцій корпоративного інвестфонду при формуванні первинного статутного капіталу, здійснюється виключно в грошовій формі. Єдиним виключенням є біржові ИСИ, оплата цінних паперів яких можлива у відповідній пропорції активами, визначеними в інвестиційній декларації відповідного ИСИ.

В той же час передбачена обов'язкова оплата придбаних цінних паперів ИСИ в строк, визначений проспектом емісії цінних паперів ИСИ, але не пізніше за три робочі дні з дати укладення договору про їх придбання з обов'язковим зарахуванням сплачених цінних паперів ИСИ у бездокументній формі на рахунок інвестора, відкритий у хранителя, виключно на підставі відповідного розпорядження емітента таких цінних паперів. Також прямо передбачена заборона на оплату цінних паперів ИСИ з розстрочкою платежу.

Крім того, Закон передбачає значне удосконалення системи розкриття інформації про діяльність ИСИа ряд рішень НКЦБФР деталізує цю систему. Так, пропонується встановити вимогу про наявність у компаній з управління активами власного веб-сайту, на якому повинна міститися інформація, що підлягає обнародуванню у відповідність з чинним законодавством, а також вимогами внутрішніх документів КУА, проспекту емісії цінних паперів ИСИ і регламенту. Зокрема, обов'язково має бути вказана інформація про КУА (реєстраційні дані, дані об ліцензії, контактні дані), перелік ИСИ, активи яких знаходяться в управлінні цієї КУА, вартість чистих активів, ціна розміщення і викупу цінних паперів ИСИ і зміст документів ИСИ, що знаходяться в управлінні КУА (засновницькі документи корпоративного інвестфонду, регламент ИСИ, свідоцтво про внесення ИСИ в Єдиний державний реєстр ИСИ, укладення аудиторів, проспект емісії цінних паперів ИСИ, перелік осіб, обслуговуючих ИСИ).

Слід зазначити, що в якості захисної міри від кризових явищ, що тягнуть істотні збитки ИСИ, у Закон введений механізм продовження терміну дії ИСИ за рішенням учасників (акціонерів) такого ИСИ, що дасть можливість не прибігати до розрахунку з учасниками ИСИ у момент падіння цінності активів ИСИ, виконавши адекватні дії із заміни і диверсифікації складу активів ИСИ, забезпечивши тим самим підвищення їх вартості.

ВИСНОВОК:

Таким чином, слід сказати, що Законом "Про інститути спільного інвестування" регламентований детальний порядок створення і припинення ИСИ, впорядкована класифікація ИСИ і приведена до існуючих на практиці стандартів, введена класифікація за класами активів, встановлені вимоги, що пред'являються до цінних паперів ИСИ і їх оплаті, систематизовані і розширені вимоги відносно розкриття інформації про діяльність ИСИ. На наш погляд, Закон дозволить ефективніше використовувати такий інструмент фінансування, як інститут спільного інвестування, стимулюючи економічний розвиток окремих суб'єктів господарювання і держави в цілому.

Віктор Мороз

керівний партнер

ЮК "Правова гільдія "ВикториАл"

____________________________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональних дилерів.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему