Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Що запропонує юридична громадськість #Євромайдану?

08.42, 2 грудня 2013
598
10

Українські юристи активно підтримують гасла Євромайдану, але чи зможе еліта юридичної громадськості виробити чітку правову позицію на тлі останніх революційних подій?

У жовтні поточного року компанія ЛIГА :ЗАКОН провела дискусійну панель з онлайн-трансляцією "Країна крізь призму юриста". Чому наша професія втрачає минулий престиж, чому в суспільстві назріла тотальна недовіра до адвокатів, прокурорів, суддів, і де шукати корені цієї недуги? На насущні питання намагалися відповісти лідери думок в правовій галузі. Вилікувати хвороби юридичної професії можна лише після того, як що відповідають зміні стануться в самому українському суспільстві, - дали своє укладення експерти. - І не стільки на законодавчому, скільки на рівні правової свідомості.

Сьогодні українська громадськість вийшла на Євромайдан, щоб виразити своє обурення беззаконням, бути почутою владою, яка довгий час її не помічала і не прислухалася до волі народу. Частина тих, хто вирішив підтримати і внести свій внесок в мирний протест склали представили юридичній професії. Це люди різних вікових категорій, соціального статусу, матеріального достатку і політичних поглядів. Вони були і залишаються частиною української інтелігенції з активною громадянською позицією. І, звичайно ж, високою правовою свідомістю.

Після нічних подій 30 листопада, коли Беркут "зачистив" Майдан, перейшовши усі межі правових і моральних принципів, безліч юристів вирішили не залишатися осторонь. Приміром, Андрій Стельмащук і ряд інших членів Асоціації юристів призвали усіх охочих приєднатися і підписати готову заяву в Генеральну прокуратуру України про залучення винних до відповідальності. Правозахисники в численних коментарях давали людям інструкції про поведінку в екстрених випадках на мітингу. А спеціально організована "мобільна група" адвокатів була готова у будь-який момент прийти на допомогу затриманим міліцією демонстрантам. Facebook виявився досить ефективним засобом комунікації для зв'язку з колегами, оперативного обміну інформацією, а також координації спільних дій.

Згадаєте історію, саме юристи стояли на чолі багатьох революцій, зміни режимів, падіння цілих імперій. Сьогодні ж велика частина юридичної громадськості не лише голосно заявляє про свою громадянську позицію, але і закликає до пошуку виходу з ситуації, що склалася. Окрім мирного протесту Євромайдану потрібні також юридичні кроки! Адже як показали вчорашні події, без чіткої інструкції і злагодженої правової позиції мирний протест виллється радикальними діями. Саме це учора відбувалося на Банківській, в КМДА, біля пам'ятника Леніна. І хто, як не юристи повинні сьогодні сказати своє слово і проаналізувати усі можливі варіанти: формування нової більшості в парламенті, створення тимчасової комісії по розслідування дій президента і силовиків, процедура імпічменту, формування нового уряду, позачергові вибори президента України і так далі

Цієї думки дотримується багато хто. Зокрема, Олег Рябоконь закликає юридичну громадськість запропонувати своє правове рішення проблеми зміни влади на підставі втрати народної довіри : "Мирний протест буде лише тоді результативним, коли з'являться чіткі і легітимні вимоги, а також механізми їх реалізації на підставі діючої Конституції. Відсутність легітимних вимог і механізмів реалізації тільки радикализирует процес, або призводить до його загасання" - відмітив громадський діяч на своїй сторіночці в Facebook.

На жаль, з усіх громадських правових організацій в останні дні лише Асоціація юристів зробила публічну заяву, засудивши силовий розгін молодих демонстрантів. Але як ми розуміємо, від юридичної еліти чекають набагато більшого, ніж сухі прес-релізи. Деякі юристи вже закликають колег негайно зібратися і виробити програму, яку передати політичним лідерам. "Ми повинні виступити медіаторами! Ми повинні спільно використовувати свої знання і докласти зусилля для мирного вирішення конфлікту! Я дуже прошу ініціювати проведення термінових спільних зборів, де почати розробку правових ініціатив"! - звернувся Олексій Шевчук а Асоціації юристів, Асоціації адвокатів, Союзу юристів і іншим консолідуючим організаціям.

Сподіватимемося, що зовсім скоро еліта юридичної громадськості виявить свою лідерську суть. Зокрема, вже сьогодні в 11:00 у інформаційному агентстві "Інтерфакс-Україна" адвокати розповідять про законні права і можливості мітингуючих, а в 12:00 у прес-центрі "ЛігаБізнесІнформ" відбудеться круглий стіл "Після Вільнюса і на Майдані. Що далі"?де учасники дадуть прогноз подальшому розвитку подій на Євромайдані. Стежити за подіями будемо і ми.

Сергій Саченкоголовред сайту ЮРЛИГА

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему