Відкриття представництва - один з найдоступніших і відносно простіших способів запуску бізнесу на території України для іноземної компанії. Проте цей вид інвестування має ряд істотних особливостей в порівнянні з установою підприємства. Пропоную розглянути ці особливості.
Правова основа діяльності
Представництво не має статусу юридичної особи і діє від імені і в інтересах суб'єкта господарювання.
Основним документом, на основі якого діє представництво, є доручення. Зокрема, мається на увазі доручення, видане керівникові представництва.
Реєстрація
Згідно із Законом "Про зовнішньоекономічну діяльність" іноземні суб'єкти господарювання мають право на відкриття свого представництва.
Процедура реєстрації врегульована також Інструкцією про порядок реєстрації представництв іноземних суб'єктів господарювання (нова редакція згідно з наказом Мінекономіки від 15.06.2007 № 179).
Реєстрацію здійснює центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики. За станом на сьогодні це Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.
Термін реєстрації - 60 робочих днів (чи простими словами 3 місяці).
Вартість реєстрації - 2500 доларів США (постанова КМ від 12.08.93 № 631).
Перелік документів для реєстрації:
- заява у вільній формі;
- виписка з реєстру країни резидентства;
- довідка з банку про відкритий рахунок;
- доручення.
Різновиди представництва
В цілому іноземні представництва діляться на постійні і просто представництва. Проте різні нормативні акти виставляють різні критерії для віднесення до одного або іншому виду.
При цьому загальна логіка все ж є присутньою. Усе прив'язано до одного чинника: чи має право представництво вести активну господарську діяльність (отримувати пасивні або активні прибутки) і характер такої діяльності (допоміжні функції або самостійна діяльність).
Оподаткування
Постійні представництва нерезидентів є суб'єктами усіх податків і зборів практично нарівні з резидентами.
Варто відмітити, що питання оподаткування в Податковому кодексі врегульований заплутано і двозначно. У зв'язку з цим питань про порядок оподаткування представництв виникає набагато більше, ніж питань оподаткування вітчизняних підприємств.
Податковий кодекс також умовно розділяє іноземні представництва на постійні і немає (пп. 14.1.193 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України). Термін досить заплутаний, але зводиться до факту отримання прибутків на території України. Тобто, якщо представництво отримує прибутки, то воно є постійним, якщо ж прибутки не отримує, а виконує суто допоміжні функції (зберігання товару, його демонстрація, переробку та ін., загалом має тільки витрати), то таке представництво до постійного не відноситься.
Олександр Субботин |
Відкриття банківського рахунку в Україні
Порядок відкриття рахунків для представництв визначений Інструкцією про відкриття рахунків (постанова Правління НБУ № 492).
Знову ж таки, залежно від завдань і характеру діяльності представництва можуть бути відкритий два види поточних рахунків : типу "Н" і типу "П".
Різниця між ними принципова.
Так, рахунки типу "Н" має на увазі отримання коштів з-за кордону для утримання представництва. У свою чергу, в Україні на такі рахунки допускається зарахування засобів тільки від пасивних прибутків (оренда, продаж майна, що належить представництву та ін.).
Рахунки ж типу "П" використовуються в такому ж порядку, як і поточні рахунки резидентівза винятком порядку купівлі валюти на міжбанківському валютному ринку.
Фактично, якщо представництво планує отримувати активні прибутки, то треба реєструвати тільки рахунок типу "П".
Ведення кадрової роботи
Підбір кадрів і кадрова політика визначаються на розсуд керівника представництва в межах повноважень за дорученням.
Проте ведення і зберігання трудових книжок співробітників здійснюється Генеральною дирекцією Київського міського радого з обслуговування іноземних представництв на договірній основі.
Представництвам заборонено самостійно вносити записи в трудові книжки співробітників (Інструкція про порядок ведення трудових книжок).
Основні плюси і мінуси
До плюсів роботи через представництво я можу віднести тільки ряд обставин :
- відсутність обов'язку отримувати дозвіл на працевлаштування іноземних співробітників (п. 8 ч. 6 ст. 42 Закони "Про зайнятість населення");
- відсутність обов'язку по створенню робочих місць для інвалідів (лист Фонду соціального захисту інвалідів від 11.09.2007 № 1/6-417).
Мінуси однозначно серйозніше:
1. Величезним мінусом є те, що відповідальність представництва не обмежена. Скажімо, якщо відповідальність ТОВ обмежена статутним капіталом і майном, то за діяльність представництва відповідає основна компанія. Це особливо важливо для глобальних компаній з мільярдними активами. Ризик втратити, а не запрацювати лякає глобальних інвесторів.
2. Неоднозначність норм, регулюючих діяльність і оподаткування. Частенько це провокує і всілякі перевірки з боку перевіряючих органів, оскільки через неоднозначність створюється поле для потенційного притягнення до відповідальності. У більшій частині це стосується оподаткування.
3. Складність і дорожнеча закриття представництва і виведення активів.
ВИСНОВОК:
Якщо все ж вибирати між відкриттям представництва або установою підприємства, то рекомендація очевидна - краще створити нове підприємство.
Олександр Субботин
адвокат, партнер ЮК "Тараса і партнери"
_____________________________________________________________
"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональних дилерів.