Перевірки - це ефективний інструмент Антимонопольного комітету України (далі - Комітет) у боротьбі за конкуренцію. Тому суб'єктові господарювання дуже важливо правильно розставити акценти і підготуватися до перевірки. Адже, як відомо, незнання законів не звільняє від відповідальності, а юридична неписьменність недопустима.
"Обізнаний - значить, озброєний". Повноваження, підстави, порядок проведення планових і позапланових перевірок.
Повноваження. Повноваження Комітету закріплені законодавчо і їх можна сформулювати коротко: безперешкодно входити, діставати доступ до інформації, вимагати усних і письмових пояснень, вилучати докази, притягати фахівців інших відомств, накладати арешт.
У перший же день перевірки голова Комісії з перевірки (далі - Комісія) повинен проінформувати усіх учасників і керівника об'єкту перевірки про термін і цілі проведення перевірки.
Підстави. Перевіряючі зобов'язані надати: наказ про проведення перевірки і створення Комісії; план проведення перевірки; доручення голови Комітету, державного уповноваженого Комітету, голови відділення про делегування відповідних повноважень відносно проведення перевірки.
План проведення перевірки повинен включати: завдання перевірки; круг питань, які треба з'ясувати в ході перевірки; терміни перевірки. Під час проведення перевірки в план можуть вноситися зміни і доповнення, які затверджуються органом, посадовцем, що затвердив план перевірки.
Комітет може проводити планові і позапланові перевірки, а також отримувати необхідну інформацію для розслідування шляхом запитів.
Планова перевірка одного і того ж об'єкту проводиться за наказом голови Комітету (відділення) не частіше за один раз в календарний рік. Не пізніше ніж за десять календарних днів до проведення перевірки Комітет зобов'язаний направити письмове повідомлення з вказівкою дати її проведення. Основою для проведення планової перевірки є план-графік перевірок, затверджений головою Комітету (відділення).
Позапланова перевірка не передбачена в планах роботи Комітету (відділення) і може проводитися без попереднього письмового повідомлення. Позапланова перевірка проводиться: за дорученням Президента, Кабінету Міністрів України; по заявах суб'єктів господарювання, громадян, об'єднань, установ, організацій; за уявленням органів влади, органів місцевого управління, органів адміністративно-господарського управління і контролю. Позапланова перевірка може бути проведена також у разі виявлення недостовірних даних, заявлених об'єктом перевірки в документах, наданих на обов'язковий запит органу Комітету (відділення).
При підготовці відповідей на запити Комітету необхідно проаналізувати усі питання, оскільки у величезному переліку питань можуть бути питання, що повторюються, однакові, задані іншим способом або формулюваннями |
Комітет має право прийняти рішення відносно повторної перевірки дотримання законодавства про захист економічної конкуренції об'єктом перевірки тільки у тому випадку, якщо відносно уповноважених співробітників Комітету (відділення), які проводили планову або позапланову перевірку об'єкту, розпочато службове розслідування або порушена кримінальна справа.
Важливо пам'ятати, що відсутність керівника об'єкту перевірки (особи, що його заміщає) не перешкоджає проведенню перевірки.
Як уникнути звинувачень в наданні неповної, неточної, неправдивої інформації? Підготовка документів і матеріалів на вимогу перевіряючих, відповіді на запити органів Комітету (допуск до інформації; повнота розкриття прошеної інформації; усні пояснення; вилучення документів).
Допуск до інформації. До перевірки об'єкту з особливим режимом роботи допускаються державні службовці органів Комітету, які мають відповідний дозвіл на допуск до державної таємниці, оформлений в установленому порядку.
Створення перешкод працівникам Комітету (відділення) в проведенні перевірок, огляду, вилучення або накладенні арешту на майно, документи, предмети або інші носії інформації тягне відповідальність у вигляді накладення штрафу у розмірі одного відсотка доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, передуючий року, в якому накладається штраф. Також передбачена адміністративна відповідальність посадовців і інших працівників суб'єктів господарювання, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління і контролю, встановлена Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Повнота розкриття інформації. При підготовці відповідей на запити Комітету необхідно проаналізувати усі питання, оскільки у величезному переліку питань можуть бути питання, що повторюються, однакові, задані іншим способом, формулюваннями. Відповідаючи на поставлене питання, слід розуміти, що розширена відповідь може спричинити додаткові зустрічні питання. З самого початку перевірки, отримання запиту, важливо розробити тактику і стратегію.
Оксана Кондратьева |
У разі неподання, несвоєчасного надання посадовцями органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування, а також керівниками (розпорядниками кредитів) підприємств (об'єднань, господарських суспільств і тому подібне) і особами, що займаються підприємницькою діяльністю, інформації або надання свідомо недостовірної інформації Комітету (відділенню) голова Комісії складає протокол про адміністративне правопорушення згідно ст. 166 4 Кодекси України про адміністративні правопорушення і докладає про це керівництву Комітету (відділення).
Усні пояснення службових, посадових осіб і працівників об'єкту перевірки, які містять дані, що свідчать про наявність або відсутність порушення, повинні фіксуватися в протоколі, складеному згідно з вимогами статті 22 1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України".
Вилучення документів. Комісія, у разі потреби, отримує належним чином завірені копії (ксерокопії) документів (виписки з документів), довідки, а також письмові пояснення, завірені підписом керівника, його заступника або керівників відповідних служб об'єкту перевірки.
Вилучення письмових і речових доказів проводиться на підставі розпорядження державного уповноваженого Комітету (відділення). У розпорядженні мають бути вказані повноваження голови і членів Комісії відносно вилучення письмових і речових доказів.
У разі коли вилучити докази неможливо, голова і члени Комісії, за наявності повноважень, наданих відповідно до державних уповноважених Комітету або головою відділення, накладають в установленому порядку арешт на предмети, документи, інші носії інформації, які можуть бути доказами або джерелом доказів у справі (на сьогодні процедури арешту Комітетом не розроблені і практика накладення арешту відсутня).
Справа про порушення законодавства про захист економічної конкуренції - це складна шахова партія і від того, на скільки кроків ви розрахуєте свої дії в ході розслідування, залежить результат |
Вилучення або накладення арешту на майно, предмети, документи, інші носії інформації проводиться тільки в робочий час незалежно від місцезнаходження.
Результати проведення перевірки. Пропозиції, доповнення, зауваження по акту перевірки. У акті перевірки мають бути обов'язково вказані: результати перевірки з усіх питань, передбаченим планом проведення перевірки; має бути дана об'єктивна оцінка діяльності об'єкту перевірки відносно дотримання законодавства про захист економічної конкуренції; пропозиції відносно порушення справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції і т. п. В той же час в акті обов'язково повинно бути вказано, які операції і документи перевірені, за який період і яким способом.
За наявності заперечень або зауважень до акту перевірки керівник або інші особи, що підписують акт, вказують про це перед своїми підписами і не пізніше ніж через п'ять календарних днів з дня підписання акту подають із цього приводу письмові пояснення і (чи) зауваження.
Слід пам'ятати, що не допускається включення в акт перевірки виводів, пропозицій і даних, не підтверджених документально.
"Є порушення!.". - почало або кінець. Що далі?
Якщо в ході перевірки були встановлені ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, голова Комітету (відділення), його заступник розглядають надані матеріали і вирішують питання відносно: надання рекомендацій і внесення пропозицій стосовно припинення дій, що містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції; усунення причин виникнення цих порушень і сприяючих ним умов, а у випадку якщо порушення припинене - відносно вжиття заходів для усунення наслідків цих порушень, а також про початок розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Необхідно пам'ятати, що справу порушують за ознаками порушення законодавства. Чи стануть ознаки порушенням, залежить від грамотного юридичного супроводу. Справа про порушення законодавства про захист економічної конкуренції - це складна шахова партія і від того, на скільки кроків ви розрахуєте свої дії в ході розслідування, залежить результат.
ВИСНОВОК:
Уникнути штрафних санкцій можна, якщо з моменту проведення перевірки (отримання запиту) розробити тактику і стратегію спілкування з Комітетом. Віднесіться серйозно до самого факту перевірки, а не доручайте підготовку документів (відповідей на запит) різним особам, не систематизуючи результат. Слід розуміти, що кожна відповідь на питання може бути перевірена (контрагенти, партнери, постачальники, дистриб'ютори, торгові мережі і т. п.), тому важливо не переоцінювати свої можливості і не недооцінювати потенціал Комітету.
Оксана Кондратьева
начальник відділу конкурентного права
і реклами Патентно-правової фірми
"Пахаренко і партнери"
________________________________________________________________
"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональних дилерів.