Проблемну заборгованість можна порівняти із станом дорожньої ситуації в столиці. Починаючи рух, вмикаємо інтерактивну карту рівня заторів: зелений – заторів немає, жовтий – майже вільно, червоний – тягучка, темно-червоний – критично обмежений рух. Фіксуємо орієнтовний час прибуття і призначаємо зустріч, виходячи з стану поточної ситуації на дорогах. Партнери попереджені, все вчасно, запланована зустріч відбулася без зайвих клопотів, нервів та згаяного часу.
Схожа ситуація перед укладанням угоди. Вивчаємо не лише прямого контрагента, а весь ланцюг в системі надання послуг, виготовлення продукції чи поставки товару. Визначаємо де є проблемні ділянки (червоний та жовтий кольори), аналізуємо можливі причини затримок та прогнозуємо період простою (фіксуємо орієнтовні дати розрахунків). Паралельно ведемо перемовини з потенційними партнерами, слухаємо аргументацію, можливості та точку зору майбутнього компаньйона. Об’єктивно визначені очікування по оплаті усувають проблемну заборгованість.
Випробування на надійність
Найбільш чіткі інструментарії щодо попередження проблемної заборгованості використовують банки. Досвід роботи в службі безпеки банку дозволив частково розгледіти деякі причини виникнення заборгованості. Позичальники умовно поділялись на тих, кому кредитні кошти були дійсно необхідні (підтверджувалось реальним економічним обґрунтуванням залучення та погашення) і тих, хто брав кредит, скориставшись виключно можливістю доступного кредитування.
Цікавим фактом виявилось те, що багато потенційних позичальників із другої категорії відмовлялись від кредитування, коли чули умову – забезпечення кредиту власним майном. Виходить, що коли позичальник сам не вірить в успішність проекту і не готовий ризикувати власними активами, то як йому може повірити банк. Вже на цьому первинному етапі проблемні позичальники відсіювались.
Види стягнення проблемної заборгованості
Досудове врегулювання. Менш затратний спосіб та короткостроковий по часу. Може бути взаємовигідним для обох сторін. На ранній стадії дозволяє спільно локалізувати причини виникнення боргу, реструктуризувати чи розстрочити виконання зобов’язань. Залежить від особливостей боргу та компетентності фахівців, які представляють стягувача.
Включає в себе:
- повідомлення про несвоєчасне виконання зобов’язань та терміни погашення
- контакти з боржниками в телефонному режимі та проведення зустрічей за місцем їх знаходження
- переговори
- врегулювання спірних питань
- закріплення порядку повернення боргів
- можливість виплати компенсацій чи застосування взаєморозрахунків
- здійснення контролю за надходженням погашень
Примусове стягнення заборгованості (судове та виконавче). Розпочинається лише після виставлення претензій кредитором боржнику чи інших демонстрацій спроб врегулювання спору досудовим порядком. Характеризується збільшеним часовим періодом та додатковими фінансовими витратами.
Включає в себе:
- підготовку пакету документів, підтверджуючих наявність заборгованості
- направлення офіційної претензії боржнику
- подання позовної заяви про стягнення боргу
- реалізація забезпечення позову
- участь у судових засіданнях
- можливі оскарження рішень судів першої та наступних інстанцій
- мирова угода
- робота з державною виконавчою службою
- процедура накладення арештів на майно
- банкрутство
- витрати на супровід (обов’язкові платежі та компенсація затраченого часу фахівцями)
Договірна робота без ризиків та рутини - реальність з Contractum від LIGA360. Система перевірить сторони, структуру та умови договору перед підписанням. А протягом дії договору Contractum моніторитиме важливі аспекти для угоди. Деталі за посиланням.
Категорія безнадійної заборгованості
Якщо стан заборгованості виявився у вкрай занедбаному стані, велика вірогідність, що такі борги можна віднести до категорії безнадійних. Тобто, коли наявна поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує впевненість в її неповерненні боржником або за якою минув строк позовної давності.
Проте, безнадійна не означає, що неможливо повернути. Для початку – проведення внутрішнього аудиту портфелю боргів. Аудитом встановити перелік боржників, їх фактичний майновий стан, результати проведеної претензійно-позовної роботи та історію їх діяльності за період тривання заборгованості.
Умовно, їх можна розділити на кластери:
- ті, хто мають реальну можливість повернути борг негайно, але умисно не повертають
- ті, хто можуть повернути борг, але для цього їм потрібно активізуватись та згенерувати необхідну суму
- ті, джерела надходження коштів яких уже не актуальні зараз, а нові відсутні
Найбільш складний в реалізації погашення останній кластер - може виявитися недоступними з технічних, юридичних чи інших міркувань. Два попередні абсолютно придатні для роботи: застосування важелів впливу доцільне, реалізація стягнення можлива, обов'язкове до впровадження.
«…у боржника відсутнє майно, на яке може бути звернено стягнення» - без варіантів ?
Суди та інша юридична тяганина ще не гарантують повернення коштів. А як бути з тими, хто вперто демонструє бажання не платити?
Вплив оточення на особистість важко переоцінити. Саме тому новий етап боротьби з простроченою заборгованістю буде тісно пов'язаний з соціумом, я кому перебуває боржник. В тому числі з людьми, які впливають на прийняття рішень боржником.
Іноді доцільним буде повідомити не тільки найближче оточення, а всіх, хто коли-небудь контактував зі злісним неплатником, про його непорядність в частині виконання зобов’язань. Такі повідомлення обов’язково мають відповідати вимогам Закону України від 19 березня 2021 року № 1349-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту споживачів при врегулюванні простроченої заборгованості». Зокрема, в частині етичної поведінки.
На завершення додам, що врегулювання проблемної заборгованості передбачає не лише претензійно-позовну роботу чи колекторський тиск. В моєму розумінні це набагато глибше поняття, яке включає широкий спектр дозволених можливостей. В першу черга це системна, методична та копітка робота, спрямована на спільний пошук рішень з боржником щодо виходу з прострочення, відновлення контакту з ним, ведення конструктивних переговорів, а також створення додаткових важливих важелів впливу на боржника.
Віктор Шульга
Compliance Officer, фахівець з безпеки та корпоративних розслідувань "Hard skills"
Дізнавайтеся повну інформацію про контрагентів і фізосіб, з якими плануєте працювати. ІТ-платформа LIGA360 відобразить дані з ЄДР, фінансовий та податковий стан на 6,8 млн компаній та ФОП. А ще тут є дані з державних реєстрів про всіх громадян України. Замовте LIGA360 та дізнатеся, як бути впевненими у бізнес-зв’язках.