Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Секция судей Ассоциации юристов провела очередное заседание дискуссионного клуба

18 сентября 2015, 16:25
959
0
Реклама

Секція суддів Асоціації правників України провела чергове засідання дискусійного клубу «Ефективне правосуддя» з метою обговорення нюансів суддівського самоврядування.

Засідання було скликано з нагоди підготовки до ХІІІ з'їзду суддів України, який пройде у м. Києві 24-25 вересня 2015 року. Основною темою зустрічі стало обговорення результатів діяльності Ради суддів України та пропозицій щодо поліпшення її роботи та суддівського самоврядування в цілому.

Модератором заходу виступив Володимир Кравчук, член Правління АПУ, суддя Львівського окружного адміністративного суду, член Конституційної Комісії.

Результати діяльності ради суддів України протягом року зустріли критику колег. Так, у суддів накопилась низка претензій до органу самоврядування: питання переведення суддів із зони АТО на сьогоднішній день до кінця не вирішено. Більше 200 суддів очікують указу Президента про переведення, а більше 150 - оголошення конкурсу ВККС. Строк прикріплення суддів до інших судів спливає. Обрання суддів безстроково ВРУ взагалі заблоковано і чи не вперше в історії України склалася ситуація, коли питання обрання суддів безстроково не вирішується більше 1,5 року, а таких суддів зараз налічується більше 500. До речі, з цього приводу АПУ направляла звернення до ВРУ та ВККС та привертала увагу до цієї проблеми.

Окрім іншого, норма закону, яка передбачала зростання розміру суддівської винагороди, вилучена. Законодавство щодо суддів, які отримали право на відставку, змінено, і, як наслідок, деякі судді у відставці взагалі не отримують жодного матеріального забезпечення. «Аналіз поставлених з'їздом задач та їх реалізація РСУ свідчить, що робота РСУ в більшості випадків закінчується прийняттям «паперового» рішення, а подальше його виконання та вирішення піднятої у ньому проблеми ніким не контролюється», - переконаний Тарас Котормус, суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області.

«У порівнянні з попередніми складами робота нинішнього ради дійсно революційною, але, на жаль, часто неефективною. Насамперед у питанні захисту суддів. Для підвищення ефективності слід змінювати підходи до функціонування існуючих механізмів та впроваджувати нові», - переконаний Олександр Кравець, суддя Одеського апеляційного адміністративного суду.

Він, зокрема, пропонує створити інститут спеціально уповноважених представників РСУ. «Наприклад, під час проведення слідчих дій - обшуків в приміщеннях судів і приміщеннях суддів - вони будуть контролювати ситуацію, щоб у разі необхідності швидко відреагувати на неправомірні дії правоохоронців», - переконаний він.

Також Олександр Кравець пропонує створити IT-групу, яка забезпечить можливість дистанційної перевірки роботи автоматизованої системи розподілу справ в кожному суді. «Вона повинна виявляти ризики та запобігати втручання в її роботу», - вважає Олександр Кравець.

Механізмом відновлення суспільної довіри до судової системи суддя вважає створення громадської ради при РСУ, до якої вибирати за відкритим конкурсом представників громадських організацій професійного спрямування з бездоганною репутацією і знаннями в галузі права.

Свої пропозиції презентувала Тетяна Суярко, суддя Господарського суду Харківської області. На її думку, підвищення ефективності діяльності РСУ може бути забезпечене шляхом зміни організаційної структури РСУ: створення правління РСУ як органу, здатного у виняткових та термінових випадках реагувати на загрози незалежності суддів; створення секцій РСУ за спеціалізацією судів; покладення на ТУ ДСА у регіонах завдань щодо роботи зі ЗМІ та громадськістю, розвитку правової культури населення, правової пропаганди, а не лише розподілу бюджету. «Наразі ми потребуємо розвитку якісної судової журналістики, доступу судової влади до ЗМІ як механізму інформаційного захисту, формування об'єктивної думки та висвітлення позитивної діяльності судів», - вважає Тетяна Суярко.

Про важливість побудови якісної інформаційної політики та комунікацій з громадськістю говорив і Денис Коваленко, суддя Рубіжанського міського суду Луганської області. Впровадження нових форм комунікації з громадськістю («без краваток», «відкриті двері»), оперативне реагування прес-центру судової влади через ЗМІ та інтернет, проведення незалежних опитувань громадян - все це, на думку судді, має зменшити рівень недовіри суспільства до судової влади.

Нагадуємо, що перше засідання дискусійного клубу Секції суддів АПУ пройшло 10-11 вересня 2015 року у м. Харкові та було присвячено обговоренню проблем здійснення впливу на суд.

За підсумками обговорення учасники круглого столу затвердили пропозиції для Програми розвитку Ради суддів України на 2015-2017 роки та Резолюцію.

З детальною інформацією щодо Секції суддів АПУ можна ознайомитися за посиланням.

Оставьте комментарий
Войдите чтобы оставить комментарий
Войти

Похожие новости