У листі від 27.08.2013 р. № 9618/6/99-99-19-04-02-15 Миндоходов розповіло про особливості застосування касового методу при постачанні житлово-комунальних послуг.
Зокрема, вказано, що виходячи з вимог пункту 188.1 ст. 188 Податкового кодексу база оподаткування житлово-комунальних послуг формується виходячи з тарифу і незалежно від джерела оплати: або чи оплачується виробникові (виконавцеві) житлово-комунальних послуг безпосередньо споживачами (населенням або будь-якою іншою категорією споживачів), або перераховується замість споживачів повністю або частково відповідним місцевим бюджетом.
При цьому податкові зобов'язання по касовому методу (пункт 187.10 статей 187 розділу V НК) визначаються тільки для тієї частини товарів (послуг), які перераховані в цьому пункті, при їх постачанні перерахованим в цьому ж пункті категоріям покупців (фізособам, бюджетним установам, а також житлово-експлуатаційним конторам, квартирно-експлуатаційним частинам, ОСМД, іншим платникам податків, що здійснюють збір засобів від вказаних покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (постачальникам послуг) в рахунок компенсації їх вартості). Для частини послуг, що надаються іншим категоріям покупців, податкові зобов'язання визначаються у загальновстановленому порядку (за правилом першої події).
Частина вартості житлово-комунальних послуг, яка перевищує тариф і виходить виробником (виконавцем) житлово-комунальних послуг з бюджету у вигляді виробничої дотації на покриття збитків від постачання послуг з тарифу, звільняється від обкладення ПДВ (підпункт 197.1.28 пункту 197.1 ст. 197 розділу V НК) і відбивається в податковій звітності в загальновстановленому порядку (за правилом першої події).
Податковий кредит звітного періоду (пункт 198.3 ст. 198 розділу V НК) визначається виходячи з договірної ( контрактною) вартості придбаних товарів / послуг, але не вище за рівень звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 НК, і складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податків по ставці, встановленій пунктом 193.1 ст. 193 НК, впродовж такого звітного періоду.
Враховуючи особливості застосування касового методу визначення податкових зобов'язань і формування податкового кредиту, незалежно від того, була проведена реструктуризація боргу за спожитий товар, або не була, суми ПДВ, вказані в такій податковій накладній, на момент її отримання підлягали розподілу з метою формування податкового кредиту у наступному порядку:
- частина вказаного в податковій накладній ПДВ, пропорційна частині тарифу, сплаченій споживачами, які перераховані в пункті 187.10 ст. 187 НК, включаючи і ту частину тарифу, яка перераховується виробникові (виконавцеві) житлово-комунальних послуг з відповідного місцевого бюджету замість пільгових категорій населення, формує податковий кредит по касовому методу, тобто повинна включатися до складу податкового кредиту у тих звітних періодах, в яких здійснюватиметься оплата отриманого товару, при постачанні якого була видана така податкова накладна;
- частина вказаного в податковій накладній ПДВ, пропорційна частині вартості житлово-комунальних послуг, наданих споживачам, які не перераховані в пункті 187.10 ст. 187 НК, мала бути включена до складу податкового кредиту за правилом першої події;
- частина вказаного в податковій накладній ПДВ, пропорційна операціям, які звільняються від оподаткування згідно з підпунктом 197.1.28 ст. 197 НК (виробнича дотація на покриття збитків від постачання послуг зі встановленого тарифу), не підлягає включенню до складу податкового кредиту, якщо податкова накладна отримана до 1 липня 2012 року.