Сьогодні, 20 вересня 2013 р., пройшла конференція суддів адміністративних судів. На заході обговорили, зокрема, стан адміністративного судочинства в Україні і шляху його удосконалення.
Так, голова Вищого адміністративного суду України (далі - ВАСУ) Ігор Темкижев звернув увагу на те, що за час існування адміністративної юрисдикції в нашій країні в адмінсуди поступило 11,5 млн. справ. Він вважає, що цей факт свідчить про те, що створення системи адміністративних судів позитивно впливає на захист прав і законних інтересів громадян і юрособ.
В той же час глава ВАСУ відмітив, що невирішеними на сьогодні залишаються такі важливі питання, як:
- недостатнє забезпечення єдності судової практики;
- високе навантаження на суддів;
- тривалий розгляд судових справ (порушення термінів розгляду).
Також И. Темкижев звернув увагу на недосконалість законодавства відносно встановлення результатів виборів і їх оскарження. За його словами, за останній час, практично жодна законодавча ініціатива по удосконаленню цих правових норм не була прийнята. Відмітимо, що партнер ЮФ Constructive Lawyers Віктор Мусияка у своєму торішньому інтерв'ю ЮРЛИГЕ признався, що Закон "Про вибори народних депутатів" свого часу фактично був прийнятий по такій гласній/негласній згоді опозиції і влади, що вони до нього не торкатимуться. І вони ці домовленості доки витримують.
Також глава ВАСУ звернув увагу на недосконалість норм адміністративного процесуального законодавства. На його думку, напрацьований досвід і судова практика дають усі підстави для розробки і прийняття нового Кодексу адміністративного судочинства.
"Вважаю, певним поштовхом для цього може стати прийняття Адміністративно-процедурного кодексу України… Сподіваюся, що з прийняттям цього кодексу певна кількість адміністративних суперечок вирішуватиметься в досудовому порядку, що у свою чергу, позитивно позначиться на рішенні питання надмірного навантаження судів"- сказав И. Темкижев. Він вважає, що Адміністративно-процедурний кодекс повинен передбачати чітку процедуру розгляду органами державної влади скарг і звернень осіб.
Цікаво, що за результатами співпраці у рамках проекту Твиннинг "Підвищення ефективності і якості управління адміністративних судів в Україні" в парламентський Комітет з питань верховенства права і правосуддя були внесені пропозиції ВАСУ про внесення змін до законодавства про адміністративне судочинство, спрямовані на:
- вдосконалення понятійного апарату;
- вирішення питань конфлікту юрисдикцій;
- встановлення процесуальних фільтрів;
- зменшення навантаження на суддів;
- виконання судових рішень.
Також були спрямовані пропозиції в законодавство про судоустрій (зокрема, відносно посилення гарантій незалежності суддів, забезпечення належного фінансування судів, врегулювання питань дисциплінарної відповідальності судді і порушення ним присяги).
Крім того, И. Темкижев відмітив, що розроблені проекти Концепції інформаційної системи ВАСУ, Інструкції по діловодству в адміністративних судах, організовано проведення на постійній основі Днів відкритих дверей.
Глава ВАСУ також зупинився на важливості підвищення обізнаності суспільства про діяльність адміністративних судів. "У розрізі цього актуальним є освітлення судових рішень по резонансних і суспільно значущих справ. Ініціатива судів в освітленні і роз'ясненні змісту судових рішень дозволить оперативно донести позицію суду, зменшуючи кількість спотвореної інформації в ЗМІ "- сказав він.
В той же час голова Ради суддів адмінсудів Микола Кобылянский звернув увагу на питання програмного забезпечення діяльності адмінсудів, а також внесення судових рішень в Єдиний державний реєстр судових рішень.
М. Кобылянский відмітив, що у виконання листа Ради суддів України в 2012 р. надані пропозиції по наповненню Єдиного реєстру, зокрема про включення судових рішень, яким розгляд справи завершений по суті, і навпаки, вказано про недоцільність внесення судових рішень суду першої інстанції за результатами розгляду адміністративної справи в порядку скороченого виробництва. Також запропоновано забезпечити можливість внесення в реєстр інших судових рішень, якщо в них розкриваються правові позиції, що мають значення для формування судової практики.
Відмітимо, що на конференції суддів адміністративних судів було обрано новий склад Ради суддів адміністративних судів, до якого увійшли:
До нового складу Ради суддів адміністративних судів України увійшли судді:
- Микола Кобылянский (ВАСУ);
- Любов Гончар (ВАСУ);
- Валентина Емельянова (ВАСУ);
- Антон Лосев (ВАСУ);
- Олександр Донец (ВАСУ);
- Ірина Бухтиярова (ВАСУ);
- Ольга Минаева (Харківський апеляційний адміністративний суд);
- Андрій Волков (Київський окружний адміністративний суд);
- Руслан Арсирий (Окружний адміністративний суд міста Києва);
- Андрій Суховаров (Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд);
- Олександр Сасевич (Львівський окружний адміністративний суд).
Відразу після завершення конференції відбулося перше організаційне засідання новообраної Ради суддів адмінсудів України, на якому його головою був обраний Микола Кобылянскийзаступником голови - Олександр Донеца секретарем - Любов Гончар.