Законопроектом № 3231 авторства нардепа Тетяни Слюз (Батькивщина) пропонується внести зміни Цивільний кодекс відносно забезпечення прав і інтересів осіб, над якими встановлена опіка (опікування).
Мета змін ст.66 ГК - закріплення за керівником учбового закладу, установи охорони здоров'я або установи соціального захисту населення виконання функцій опікуна або опікуна над фізичною особою, яка знаходиться в цьому закладі, якщо над ним не встановлені опіка або опікування або не призначений опікун або опікун. Як пояснює депутат, таке уточнення відповідатиме принципу пріоритетності закону, а також упорядкує процедуру надання органом опіки і опікування дозволу на здійснення угод опікуном.
Відмітимо, що згідно діючої редакції ст.66 ГК, якщо над фізособою, яка знаходиться у вищезгаданому закладі, не встановлені опіка або опікування, то такі функції здійснює це заклад. В той же час, згідно ст.63 ГК, опікуном або опікуном може бути тільки фізична особа з повною цивільною дієздатністю. При цьому п.3.6 Правил опіки і опікування (від 26.05.99 № 34/166/131/88) йде мова саме про керівників установ.
Також пропонується передбачити в ст.71 ГК ("Угоди, які здійснюються з дозволу органу опіки і опікування") встановлення Кабміном порядку і підстав надання органом опіки і опікування дозволу на здійснення угод опікуномзокрема, відносно належного підопічним майна, у тому числі житла, право власності або право користування яким вони мають.
На сьогодні нормативно-правовими актами не визначений такий порядок, у тому числі, перелік документів, після пред'явлення яких органами опіки і опікування надається такий дозвіл. Як розповіла в пояснювальній записці Т. Слюз, внаслідок цього органи опіки і опікування, трактуючи на своє розсуду цю норму ГК, мають можливість зловживати нею, що негативно впливає на забезпечення збереження права на житло осіб, відносно яких встановлена опіка.