12 серпня 2013 року на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України був розміщений проект Закону "Про особливості ведення риелторской діяльності".
Предмет регулювання законопроекту
Документом визначається правова база для здійснення риелторской діяльності в Україні, її державного і громадського регулювання, забезпечення створення системи захисту прав споживачів риелторских послуг, належного рівня професійної діяльності учасників ринку риелторских послуг.
Як позначено в проекті Закону, метою державного регулювання у сфері риелторской діяльності є у тому числі:
- створення умов для якнайповнішого задоволення потреб споживачів риелторских послуг з прийнятних цін;
- забезпечення цінової стабільності на ринку нерухомості;
- встановлення єдиних норм і правил надання риелторских послуг в Україні, заснованих на міжнародних нормах і правилах;
- створення системи захисту прав споживачів риелторских послуг.
Дія Закону не поширюється на правовідносини, пов'язані з : відчуженням нерухомого майна, що є державною, комунальною власністю; загальною власністю держави і територіальних громад; відчуженням нерухомого майна відповідно до законодавства про приватизацію; операціями з нерухомістю, здійснюваними власниками або користувачами такого майна самостійно.
Вимоги до суб'єктів риелторской діяльності
Новаторством законопроекту є визначення чітких вимог до осіб, що надають риелторские послуги. Зокрема, передбачено, що:
- риелторская діяльність може здійснюватися тільки суб'єктами риелторской діяльності;
- передбачається, що суб'єктами риелторской діяльності є зареєстровані в установленому порядку фізичні особи - підприємці, які придбали статус риелтора, і юридичних осіб, незалежно від їх організаційно-правової форми і форми власності (риелторские організації), у складі яких працює хоч би один риелтор;
- риелтором може бути громадянин України, а також особа без громадянства або іноземний громадянин, який перебуває в Україні на законних підставах і має вигляд на тимчасове або постійне проживання в Україні, має вищу освіту, володіє державною мовою, пройшов відповідне навчання або стажування, склав кваліфікаційний іспит і отримав кваліфікаційне свідоцтво риелтора і зареєстрований в Державному реєстрі суб'єктів риелторской діяльності.
Важливим також являється вимога до риелтору до початку заняття риелторской діяльністю укласти договір страхування цивільно-правової відповідальності.
Діяльність здійснюється суб'єктами риелторской діяльності на підставі договору про надання риелторских послуг, ув'язненого із споживачем риелторских послуг в порядку, встановленому законодавством.
Закон містить вимоги відносно істотних умов, які мають бути визначені в такому договорі.
Встановлюється обов'язкове складання акту про виконання договору, в якому, серед іншого, вказується сума грошової винагороди, яка має бути сплачена споживачем риелторских послуг за надані послуги.
Встановлений максимальний розмір оплати риелторских послуг, який не може перевищувати трьох відсотків вартості нерухомого майнавказаного в угоді відносно такого майна.
Види риелторских послуг
До видів риелторских послуг, згідно із законопроектом, відносяться:
- посередницька діяльність по купівлі, продажу, оренді нерухомості, пов'язана із запорукою, міною, даруванням, рентою, безвідплатним користуванням нерухомістю, відчуженням житлового будинку (його частини) або квартири з умовою довічного утримання;
- діяльність за поданням інформаційних і консультаційних послуг на ринку нерухомості.
Інші положення законопроекту
Проект Закону також передбачає:
- створення консультативно-дорадчого органу з питань риелторской діяльності при Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України, який включатиме рівне представництво посадовців органів державної влади і саморегулируемых організацій риелторов;
- необмежений доступ до інформації в Державному реєстрі суб'єктів риелторской діяльності через інтернет. Інформація в реєстрі міститиме відомості про суб'єктів риелторской діяльності, зокрема, про місцезнаходження, кваліфікацію, дату видачі або анулювання свідоцтва, інші дані.
Проектом передбачено, що Закон набуває чинності через дванадцять місяців з дня його публікації.
У Міністерстві економічного розвитку і торгівлі упевнені, що ухвалення Закону дозволить підвищити рівень захисту прав і законних інтересів споживачів риелторских послуг, якими є як власники нерухомості, так і її покупці, і зменшить кількість зловживань у сфері здійснення риелторской діяльності.
Дмитро Колодяжныйстарший юрист ЮФ "АНК"