УКБС відмічає необхідність доопрацювання проекту нової редакції Закону про фінансовий моніторинг, для забезпечення чіткого законодавчого регулювання у сфері протидії відмиванню засобів, отриманих злочинним шляхом, а також зменшення корупційних ризиків і страхування суб'єктів первинного финмониторинга від необгрунтованих штрафів.
Відповідні пропозиції були представлені в Госфинмониторинг, який раніше уявив громадськості проект нової редакції Закону "Про запобігання і протидію легалізації (відмиванню) прибутків, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму і фінансуванню поширення зброї масового знищення".
Передусім пропонується удосконалити термінологію законопроекту для забезпечення чіткого розуміння і однозначного тлумачення його норм суб'єктами первинного і державного финмониторинга. Наприклад, проектом вводиться обов'язок суб'єкта первинного финмониторинга здійснювати поглиблену перевірку ідентифікаційних даних клієнта у разі виникнення сумнівів в достовірності або облиште наданій інформації про клієнта. При цьому, відсутнє визначення поняття "поглибленої" перевірки і об'єм заходів, які суб'єкт повинен здійснити при цьому. Крім того, вимагають уточнення такі поняття, як "натяк в здійсненні заходів по фінансовому моніторингу", "електронний переказ коштів" і так далі, а визначення термінів "пов'язані особи", "суспільно небезпечне діяння", вживані в проекті, вимагають узгодження з нормами чинного законодавства, зокрема УК, законів про банки і про финуслугах.
Для забезпечення ефективності застосування суб'єктами первинного финмониторинга вимог законодавства з питань протидії відмиванню "брудних" засобів, УКБС пропонує удосконалити процедуру ідентифікації клієнтівперевірки їх ідентифікаційних даних і вивчення діяльності у випадках, встановлених законом. Зокрема, проектом передбачено, що суб'єкт первинного финмониторинга, тобто банк, зобов'язаний, окрім ідентифікації своїх клієнтів, які проводять фінансові операції, здійснювати ще і перевірку їх ідентифікаційних даних. Необхідні для цього додаткові дані можуть бути отримані від клієнта, також з інших надійних джерел. Відзначається, що нові вимоги проекту по перевірці ідентифікаційних цих клієнтів, не лише покладають на банки невластиві функції, але і не мають чіткого механізму їх реалізації. Адже загальнодоступна для усіх суб'єктів первинного финмониторинга база даних, яка дозволяла б оперативно проводити таку перевірку, в державі відсутній. Будь-яке уточнення інформації відносно того або іншого клієнта на даний момент може здійснюватися тільки шляхом напряму письмового запиту у відповідні держоргани. В той же час, враховуючи визначені законодавством України терміни надання відповіді на подібні запити, обмежують можливості оперативного обслуговування клієнтів.
Також це стосується і перевірки суб'єктом первинного финмониторинга приналежності клієнта до публічних діячів. Законопроект розширює зміст поняття "Публічні діячі", до яких, окрім осіб, що виконують або виконували певні публічні функції в іноземних державах, віднесені посадовці міжнародних організацій, політичних партій і українських чиновників. При цьому, вказівка на джерела даних, які вважаються надійними і можуть бути використані суб'єктами первинного финмониторинга, відсутня.
У проекті збільшена кількість ознак, за наявності яких фінансові операції підлягають обов'язковому финмониторингу. До таких ознак, зокрема, віднесені операції клієнтів по внесенню, отриманню коштів готівкою, фінансові операції з векселями, зарахування на рахунок або списання з рахунку засобів у вигляді надання / повернення позики, фінансовій допомозі, поступка прав вимог; перерахування або отримання коштів неприбутковою організацією; зарахування або списання засобів з карткового рахунку юр- чи фізособи / ФОП та ін.
Такі норми є дискусійними, оскільки ці операції (без проведення відповідальним працівником їх аналізу і вивчення учасників) з обліком тільки суми операції і вказаних ознак, не можуть свідчити про відмивання засобів. Крім того, застосування норми приведе до збільшення кількості операцій, інформацію про яких необхідно буде надавати в Госфинмониторинг. Велика частина робочого часу співробітників служб фінансового моніторингу банків йтиме на аналіз і кодування таких операцій. Це зменшить час на управління рисками відносно легалізації (відмивання) прибутків, отриманих злочинним шляхом, або фінансування тероризму, яке необхідно здійснювати з урахуванням результатів ідентифікації і вивчення фінансової діяльності клієнта, послуг клієнтові, аналізу операцій, проведених їм і їх відповідності фінансовому стани і зміст діяльності клієнта.
За інформацією УКБС.