Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Нацбанк привів нормативні акти у відповідність з КПК

9 липня 2013, 14:10
258
0
Автор:
Реклама

Постановою від 04.06.2013 р. № 194 Нацбанк вніс зміни в Правила збереження, захисту, використання і розкриття банківської таємниці.

Зокрема, затверджена нова редакція глави 4 Правив. Встановлено, що вилучення (виїмка) речей і документів, що містять інформацію, що становить банківську таємницю, робиться на підставі визначення слідчого судді, судна про тимчасовий доступ до речей і документів і з дотриманням вимог глави 15 розділу II Карного процесуального кодексу.

Банк зобов'язаний надати тимчасовий доступ до вказаних у визначенні слідчого судді, судна речам і документам, що містять інформацію, що становить банківську таємницю, особі, вказаній у визначенні.

Представник банку у разі проведення вилучення (виїмки) речей і документів, що містять інформацію, що становить банківську таємницю, на підставі визначення зобов'язаний:

1) ознайомитися з оригіналом визначення, яке пред'являється особою, вказаною у визначенні;

2) отримати від особи, що пред'явила визначення:

- копію визначення;

- опис речей і документів, що містять інформацію, що становить банківську таємницю, які вилучаються у виконання постанови;

- копію протоколу про вилучення (виїмці) речей і документів, що містять інформацію, що становить банківську таємницю (у разі складання протоколу особою, що пред'явила визначення).

Банк зобов'язаний:

- виготовити копії з оригіналів документів, що містять інформацію, що становить банківську таємницю, і які вилучаються. Ці копії документів завіряються підписом представника банку і залишаються у банку замість вилучених оригіналів;

- здійснити опис майна, що вилучається, який упевняється підписом представника банку і залишається у банку;

- зберігати в окремих справах копії визначень, визначень слідчого судді, описів документів, майна, які вилучалися у виконання рішень, копії протоколів про вилучення (виїмці) речей і документів, що містять інформацію, що становить банківську таємницю, обшуку або огляду.

Крім того, з Правил виключена глава 7, що встановлює порядок обробки персональних даних, що відносяться до банківської таємниці.

Постановою також внесені зміни в Положення про порядок і умови торгівлі іноземною валютою. Встановлено, що клієнти-резиденти у разі вилучення (виїмки) у них оригіналів документів, що підтверджують необхідність проведення цими резидентами розрахунків по операціях, вказаних в Положенні, мають право купувати, обмінювати іноземну валюту з метою здійснення розрахунків на підставі таких документів:

- заяви про купівлю іноземної валюти;

- копії визначення слідчого судді, судна про тимчасовий доступ до речей і документів;

- копії протоколу вилучення (виїмки) документів;

- опису вилучених документів, складеному особою, що вилучило документи;

- копій вилучених документів;

- інших документів, які повинні представлятися в пакеті для купівлі, обміну іноземної валюти і які не були вилучені.

Валерій Любарский

В цілому, за словами юристів, в Правила внесені "косметичні" зміни, які не спричинять істотних погіршень для бізнесу, оскільки і раніше банківська таємниця була величиною дуже відносною. Особливої практичної цінності і видимих поліпшень в цих змінах не убачається, - вважає старший юрист компанії IBcontacts Валерій Любарский. "Як це буває з багатьма нормативно-правовими актами, в Правилах не встановлений чіткий перелік обов'язків для державних чиновників і механізм їх реалізації. Наприклад, згідно п.4.6. Правив в новій редакції банк зобов'язаний зробити копії документів, які вилучаються, але, в той же час, не встановлений який-небудь розумний термін для виготовлення цих копій. Таким чином, реалізація цього обов'язку банку може виявитися нездійсненною, внаслідок чого фінансова установа може мимоволі виявитися в ролі порушника. Очевидно, що у випадках виїмки страждають і клієнти банку, інформація про яких може бути частково втрачена на невизначений час. Фактично, невизначеність не усунена", - відмічає В. Любарский.- "Якщо в попередній редакції Правил виїмка документів робилася на підставі мотивованої постанови судді, то в новій редакції вже на підставі рішення слідчого, судді, суду. Як бачимо, захист банківської таємниці частково ослаблений, але це, швидше, пов'язано з прийняттям нового Карно-процесуального кодексу України. Змінені ж Правила являються, швидше, тільки наслідком трансформації карного процесу".

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини