Постанови пленуму ВХСУ
Як вже повідомляла ЮРЛИГА, 29.05.2013 р. на засіданні пленуму Вищого господарського суду України (далі - ВХСУ) було прийнято 5 важливих постанов.
ВХСУ роз'яснив деякі питання, пов'язані з практикою застосування позовної давності при рішенні господарських суперечок, законодавства про оренду (наймі) майна, визнанням угод (господарських договорів) недійсними, а також вніс доповнення в декілька попередніх своїх постанов, у тому числі, про практику розгляду справ в спорах, що виникають із земельних правовідносин.
Зокрема, в постанові № 8 "Про внесення змін і доповнень в постанову пленуму ВХСУ від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ в спорах, що виникають із земельних правовідносин" ВХСУ вказав, що право, засвідчене державними актами, являється похідним від відповідного рішення органу державної влади або органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність або в користування, а тому зважаючи на припис частини 1 ст. 16 Цивільного кодексу і ст. 152 Земельного кодексу захист прав на земельні ділянки не може здійснюватися тільки шляхом визнання відповідного державного акту недійснимякщо рішення, на підставі якого виданий цей державний акт, не визнане недійсним в установленому порядку. Детальніше про постанову пленуму ВХСУ від 29.05.2013 р. № 8 читайте в матеріалі "Доповнена постанова пленуму ВХСУ про розгляд суперечок по земельних стосунках".
У матеріалі "Пленум ВХСУ змінив ряд своїх постанов" ЮРЛИГА вже писала про постанову від 29.05.2013 р. № 9 "Про внесення змін і доповнень в деякі постанови пленуму ВХСУ". Відмітимо, що, серед іншого, ВХСУ доповнив постанову пленуму від 17.10.2012 р. № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, визначень, постанов господарських судів". Встановлено, що якщо обов'язок органу Державної старанної служби зробити певну дію прямо передбачений законом, але термін її здійснення не вказаний, то бездіяльність цього органу може бути оскаржена у будь-який час, коли скаржник приходить до висновку про порушення у зв'язку з такою бездіяльністю його прав і інтересів, що охороняються законом, оскільки правопорушення є таким, що триває в часі.
Про деякі питання практики застосування позовної давності в рішенні господарських суперечок пленум ВХСУ розповів в постанові від 29.05.2013 р. № 10. Зокрема, роз'яснено, що посилання сторони на витікання позовної давності в процесі касаційного перегляду судового рішення не рахується заявою. У суді апеляційної інстанції заявити про витікання позовної давності може сторона в спорі, яка доведе неможливість подачі відповідної заяви в суді першої інстанції, зокрема, у разі, якщо відповідна сторона не була належним чином повідомлена про час і місце розгляду справи місцевим господарським судом. Заява може бути зроблена і в ході нового розгляду справияке здійснюється після відміни судового рішення (судових рішень) за результатами його касаційного перегляду. Детальніше про постанову пленуму ВХСУ від 29.05.13 р. № 10 - в матеріалі "Умова про збільшення терміну позовної давності може міститися в листах сторін".
У постанові пленуму ВХСУ від 29.05.2013 р. № 11 "Про деякі питання визнання угод (господарських договорів) недійсними", серед іншого, вказано, що в розгляді позовів про визнання недійсними угод, при здійсненні яких були застосовані нормативно-правові акти державних і інших органів, які були скасовані (визнані недійсними) згідно з судовими рішеннями, що набрали законної сили, господарським судам необхідно виходити з того, що сам тільки факт такої відміни не може вважатися достатньою основою для задоволення відповідних позовів без належного дослідження обставин, пов'язаних з моментом здійснення угоди і з її можливою зміною сторонами з метою приведення у відповідність із законодавством. Детальніше - в матеріалі "ВХСУ роз'яснив порядок визнання угод недійсними".
У свою чергу, постанова ВХСУ "Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (наймі) майна" від 29.05.2013 р. № 12 передбачає, що з урахуванням змісту ст. 236 ГК і частини 3 ст. 207 ХК зобов'язання за визнаним недійсним договором оренди припиняються на майбутнє. Таким чином, визнаючи договір оренди недійсним, суд повинен, серед іншого, встановити обставини, пов'язані з виконанням договору, і визначити момент, з якого вважаються припиненими зобов'язання за цим договором. Про постанову пленуму ВХСУ № 12 читайте в матеріалі "ВХСУ розповів про практику застосування законодавства про оренду майна".
Хода науково-технічного прогресу
Державна судова адміністрація України (далі - ГСА) нарешті усвідомила, що сучасне суспільство живе в інформаційну епоху, і вирішила допомогти громадянам економити час при взаємодії з представниками Феміди. Як вже повідомляла ЮРЛИГА, 31 травня ГСА був прийнятий наказ № 72 "Про реалізацію проекту по обміну електронними документами між судом і учасниками судового процесу", яким з 17 червня 2013 р. в усіх місцевих і апеляційних судах загальної юрисдикції вводиться порядок по обміну електронними документами між судом і учасниками процесу (карного виробництва) в частині передачі судом таким учасникам процесуальних документів в електронному вигляді.
Встановлено, що для отримання процесуальних документів в електронному вигляді треба:
1. Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом і учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщеній на офіційному веб-порталі судовій владі України за адресою: mail.gov.ua.
2. Подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді у конкретній справі, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищезгаданому розділі. Процесуальні документи в електронному вигляді у відповідній справі поступатимуть на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, вказаний в заявці.
Також нагадаємо, що відповідно до наказу ГСА від 01.06.2013 р. № 73з 3 червня 2013 року в Печерському районному суді м. Києва, Святошинском районному суді Києва, Автозаводському районному суді Кременчука, апеляційному суді Закарпатської області, апеляційному суді Дніпропетровської області почалася реалізація пілотного проекту по відправці судами SMS учасникам судового процесу (карного виробництва). Відмітимо, що текст судової повістки може бути спрямований судом учасникові у вигляді SMS тільки після представлення їм до суду заявки про намір отримання судової повістки в електронному вигляді за допомогою SMS. Така заявка оформляється безпосередньо в суді або шляхом роздруку і заповнення форми, розміщеної на офіційному веб-порталі судової влади. Детальніше - в матеріалі "Печерський суд відправлятиме повістки у вигляді SMS".