Минулий рік члени Комісії називають багато в чому переломним і в деяких сегментах ринку навіть революційним. Так, частина нововведень, які почали функціонувати з січня 2013 р., були б неможливі без тієї підготовчої роботи, яка пророблялася упродовж 2012 року. До таких новацій відносять перехід на електронну звітність, зміни в контрольно-правовій роботі, пруденциальный нагляд і багато що інше.
"У минулому року Комісія виконала величезну роботу, в частковості, це торкається реорганізації діяльності самої Комісії - відмічає голова НКЦБФР Дмитро Тевелев. - У структурі регулятора було скорочено приблизно 150 чоловік, ліквідовано 16 територіальних органів і створено 6 комітетів, через які проходять усі законопроекти, що розробляються для ринку, перш ніж побачити світ".
Що стосується нормотворчості, то за минулий рік ухвалено 5 важливих законів для фондового ринку, серед яких Закон про депозитарну систему і Закон про ИСИ. З 34 документів, які повинна була розробити Комісія для роботи ринку згідно із законом про депозитарну систему, за словами члена Комісії Олексія Тарасенковже готові 30 (частина з них вже пройшла реєстрацію в Мінюсті, а деякі документи цього доки тільки чекають). В цілому члени НКЦБФР налаштовані оптимістично відносно початку роботи Центрального депозитарію з 12 жовтня цього року. Триває робота по видачі нових ліцензій депозитарним установам і вже сьогодні відбудеться засідання Комісії, на якому можливо буде видана перша ліцензія депозитарній установі за новим Законом.
За минулий рік змінився підхід до призначення планових перевірок професійних учасників фондового ринку - тепер замість досить абстрактного підходу, який існував у минулому, регулятор, приймаючи рішення про проведення перевірки того або іншого учасника, керується виключно оцінкою ризиків такого учасника. Отже, чим вище риски, тим вище вірогідність перевірки. Крім того, працює система невиїзних перевірок, які здійснюються шляхом подачі відповідного запиту до компанії. Як відмічає пан Тарасенко, Комісія все більше застосовує видалений контроль до учасників ринку.
У черговій раз, порушуючи питання акцизного збору на операції з цінними паперами, Д. Тевелев нагадує, що ніякі кроки регулятором не робитимуться, у тому числі відносно законодавчих ініціатив, поки не стане ясно, як все ж працюють ці норми. Невірно, на думку пана Тевелева, відразу ж вносити зміни, не розібравшись толком, що і як працює.
Відносно корпоративного управління Анатолій Амелинчлен НКЦБФР, відмічає, що якщо цього року будуть прийняті усі розроблені проекти, то 2013 р. має усі шанси стати переломним. Так, пан Амелин має зважаючи на проекти про процедуру сквиз ауту і інститут похідного позову. Крім того, Комісія і далі збирається відстоювати баланс інтересів миноритариев, мажоритариев і акціонерного товариства, настоювати на необхідності присутність корпоративного секретаря в АТ, кількість акціонерів яких перевищує сотню.
Також було відмічено, що активно розробляється проект по міні- IPO. Це буде окремий майданчик зі своїми власними правилами. Так, за інформацією пана Амелина, одна з бірж вже готує відповідну презентацію і цілком можливо незабаром цей проект запрацює, оскільки інтерес з боку бізнес-інкубаторів є присутнім вже зараз.
Наталія Шныр, ЮРЛИГА.