Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

У Києві пройшов кваліфікаційний курс по міжнародному арбітражу

4 червня 2013, 12:46
894
1
Реклама

25 травня 2013 р. Європейське відділення Королівського інституту арбітрів (Великобританія) за підтримки юридичної компанії ARBITRADE уперше провело в Україні одноденний кваліфікаційний курс по міжнародному арбітражу "Міжнародний комерційний арбітраж. Шлях до повноправного членства"/"Introduction to International Commercial Arbitration. Pathways to Fellowship". Відмітимо, що Королівський інститут арбітрів є провідним міжнародним центром, сприяючим розвитку арбітражу, медиации і інших форм вирішення суперечок.

Курс провели викладачі Королівського інституту арбітрів (далі - CIArb) : Стюарт НессMCIArb (директор курсів Європейського відділення Королівського інституту арбітрів), Біл МакЛафлинFCIArb, Chartered Arbitrator (арбітр і медіатор), і Юлія ЧорнихFCIArb, Chartered Arbitrator (партнер ARBITRADE).

Як відмітив С. Несс, членство в CIArb може бути на наступних рівнях: асоційований член CIArb (Associate member), повний член CIArb (Full member), дійсний член CIArb (Fellow member). По словах С. Несса, Європейське відділення CIArb налічує 500 членів, більше 30 з яких - представники Росії, України і Грузії. Всього в Королівському інституті арбітрів більше 13 тис. членів.

Про філософію і методи вирішення комерційних суперечок говорив Б. МакЛафлин. Він запропонував шляхи управління конфліктами. "Ми можемо вибирати переговори, медиацию, арбітраж"- відмітив арбітр.

Якщо говорити про медиации, то вона відрізняється від арбітражу в першу чергу тим, що рішення за результатами цієї процедури не має обов'язкового характеру, але і завдання медиации полягає якраз в тому, щоб воно було компромісним і добровільно виконувалося сторонами. Арбітражне ж рішення носить остаточний і обов'язковий характер.

Б. МакЛафлин нагадав, що медіатор не пропонує ніяких рішень. До них повинні прийти самі сторони. У основі медиации лежать інтереси сторін, а не позиції. В процесі медиации сторони також можуть припинити цю процедуру у будь-який момент. Арбітражний же розгляд так просто припинити не можна. Також на відміну від медиации арбітражне рішення є остаточним і підлягає примусовому виконанню, що дуже важливо. Один з основних принципів арбітражу - ця рівність сторін. У табличці вказані відмітні характеристики арбітражу і медиации.

Медиация

Арбітраж

Контроль сторін

Контроль трибуналу

Рішення сторін

Рішення трибуналу

Не обов'язкове

Обов'язкове

Немає чітких правил

Відповідно до встановленого процесу

Приватна дискусія

Формальні докази

Б. МакЛафлин рекомендує медиацию тільки у тому випадку, якщо:

- сторони дійсно хочуть вирішити суперечку;

- учасники медиации реально мають повноваження для вирішення конфлікту.

У свою чергу, Ю. Чорних детальніше розповіла про міжнародні стандарти арбітражу, різноманітні рекомендації і керівництво (Міжнародній асоціації юристів, Міжнародної асоціації права, Королівського інституту арбітрів та ін.). За її словами, український арбітражний закон грунтується на принципах ЮНСИТРАЛ. Багато країн імплементували у свої закони типовий закон ЮНСИТРАЛ. Юлія уточнила різноманітність арбітражів у вигляді інституційних і арбітражів ad hoc, зупинилася на особливостях процедур в провідних арбітражних інститутах (Арбітражний інститут Торгової палати Стокгольма, Лондонський міжнародний арбітражний суд LCIA, Міжнародний арбітражний суд Міжнародної торгової палати ICC, Віденський міжнародний арбітражний центр VIAC, МКАС при ТВП України, МКАС при ТВП РФ та ін.)

Порушуючи питання забезпечувальних заходів, Ю. Чорних відмітила, що в деяких арбітражних інститутах існує можливість застосування міри по забезпеченню позову за допомогою надзвичайного арбітра, який може винести ухвалу про застосування забезпечувальних заходів. У Україні аналогом подібних заходів є заходи по забезпеченню позову, прийняті головою МКАС при ТВП України і МАК при ТВП України до формування складу арбітражного суду. Проте Ю. Чорних відмічає, що на сьогодні великої кількості запитів на призначення надзвичайного арбітра немає. Річ у тому, що це витратна процедура. Але в певних випадках інститут надзвичайного арбітра досить ефективний, оскільки забезпечувальні заходи з його допомогою можна застосувати дуже швидко.

Також Ю. Чорних звернула увагу на існування специфічних видів арбітражу, таких як арбітражі у сфері сировинних аграрних суперечок (ГАФТА, ФОСФА), спортивний арбітраж. Наприклад, специфіка спортивного арбітражу полягає в тому, що він розглядає спори дуже швидко, в деяких випадках лічений годинник і дні. Також дуже ефективним механізмом є елемент добровільного виконання під загрозою дисциплінарних санкцій федерацій.

Обговорюючи питання складання арбітражних обмовок, Ю. Чорних нагадала, що нещодавно українською мовою були перекладені рекомендації Міжнародної асоціації юристів по складанню міжнародних арбітражних обмовок (IBA Guidelines for Drafting International Arbitration Clauses). Вона висловила своє побажання про можливість видання UNCITRAL найближчим часом оновленої редакції рекомендацій для арбітражу аd hoc.

Відмітимо, що курс надав можливість отримати визнану на міжнародному рівні кваліфікацію у вирішенні суперечок і відкрив шлях до дійсного членства в Королівському інституті арбітрів.

Відносно результатів кваліфікаційного курсу по міжнародному арбітражу його учасник - декан юридичного факультету Хмельницького університету управління і права Володимир Нагнибеда відмітив, що для нього було дуже почесно взяти участь в заході, що показав надзвичайно високі стандарти Королівського інституту у сфері популяризації арбітражу як способу вирішення суперечок. "Легкий і неформальний стиль спілкування, дружня атмосфера разом з надзвичайно високим рівнем компетентності шанованих викладачів Королівського інституту арбітрів Біла МакЛафлина і Юлії Чорних сприяли формуванню у учасників курсу сучасних, глибоких і міцних основ розуміння природи і механізму вирішення суперечок в арбітражі"- вважає В. Нагнибеда.

Окремо він подякував С. Несса за створення невимушеної і дружньої атмосфери впродовж усього курсу, а також висловив побажання про продовження проведення наступних етапів програми в Україні не лише у сфері арбітражу, але і відносно інших способів альтернативного вирішення суперечок.

Старший юрист АФ ENGARDE Ольга Гургула також відмітила, що і організація заходу, і якість лекторів були на високому рівні.

Аналогічної думки дотримується і партнер "А.С. А. Груп" Євгеній Артюхов. "Завдяки високому рівню організації кваліфікаційного курсу участь в цьому заході дозволила структурувати і удосконалити знання в області міжнародного комерційного арбітражу. Практичний досвід арбітрів CIArb, а також рішення практичних завдань, підготовлених організаторами, дозволило поглянути на міжнародний комерційний арбітраж з європейської точки зору"- вважає він.

В той же час старший юрист OTP Leasing Ірина Кебал відмітила, що тема заходу була дуже цікавою. "Те, що ми в контрактах зазвичай пишемо 1-2 пропозиціями, було детально освітлено з різних сторін, також були запропоновані різні варіанти оформлення контрактів. Чекатиму запрошень на нові заходи!" - повідомила юрист.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини