Наказом від 15.05.2013 р. № 888/5 Мінюст затвердив зміни до Порядку здійснення нотаріальних дій нотаріусами України.
Зокрема, Порядок доповнений нормами, регулюючими завірення аграрних розписок. Встановлено, що передача прав кредитора по аграрній розписці здійснюється відповідно до ст. 11 Закону "Про аграрні розписки" шляхом проставляння передавального напису "Поступилося" на ній або на її невід'ємному застосуванні, оформленому відповідно до Правилами ведення нотаріального діловодстваз вказівкою нового кредитора по аграрній розписці. Такий напис скріплюється підписом і друком (за наявності) попереднього кредитора по аграрній розписці.
Передача прав по аграрній розписці підлягає нотаріальному посвідченню, про що полягає Акт прийому-передачі в двох екземплярах, один з яких залишається в справах нотаріуса, а інший видається новому кредиторові.
Також встановлено, що нотаріус у разі видачі свідчення про право на спадок на житловий будинокквартиру і інше нерухоме майно вносить зведення про перехід права власності на ім'я спадкодавця в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно в порядку, встановленому Порядком держреєстрації прав на нерухоме майно і їх обтяжень.
Глава 11 доповнена новим пунктом, визначальним, що нотаріус у випадку видачі посвідчення про право власності на частку в загальному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя на житловий будинок, квартиру і інше нерухоме майно вносить відповідні відомості про речові права в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно згідно зі встановленим Порядку держреєстрації прав на нерухоме майно і їх обтяжень.
Крім того, доповнена глава 12 Порядку. Новий пункт визначає правила видачі нотаріусом свідоцтва про придбання нерухомого майна на аукціоні при продажі майна в провадженні у справі про банкрутство:
1. Посвідчення про придбання майна на аукціоні видається нотаріусом на підставі акту про передачу права власності на придбане майно, що підписується сторонами, і протоколу про проведення аукціону, складеного організатором аукціону.
2. У акті про передачу права власності на куплене нерухоме майно повинно бути вказано:
- ім'я (назва) і місце проживання (місцезнаходження) продавця і покупця, а також організатора аукціону;
- відомості про продане нерухоме майно;
- адреса веб-сторінки, на якій розміщені відомості про проведення аукціону.
3. У протоколі про проведення аукціону повинно бути вказано:
- майно, запропоноване для продажу, його склад;
- кількість учасників аукціону;
- первинна вартість;
- ціна, запропонована переможцем аукціону, або відомості про те, що аукціон закінчився без визначення переможця;
- ціна або частина ціни, сплачена переможцем;
- найменування і місцезнаходження (для юрособи), прізвище, ім'я, по батькові і місце проживання (для фізособи) переможця торгів;
- адреса сторінки сайту, на якій розміщені відомості про проведення аукціону;
- номер банківського рахунку, на який мають бути перераховані засоби за придбане майно;
- інші відомості, передбачені законодавством України.
4. До протоколу обов'язково має бути доданий завірений організатором текст договору, вказаний в оголошенні про проведення аукціону.
Глава 15, що встановлює порядок накладення і зняття заборони на відчуження нерухомого майна (майнових прав на нерухоме майно) і транспортних засобів, що підлягають держреєстрації, також доповнена новою нормою.
Встановлено, що при знятті заборони на екземплярі угоди, який залишається в справах нотаріуса, проставляється відмітка про зняття заборони, проставляються дата, підпис нотаріуса і його друк. Наприклад: "Мною, Івановим И. И., приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу, на підставі ст. 74 Закону "Про нотаріат" і у зв'язку з розірванням договору іпотеки, засвідченого 20 грудня 2012 р. за реєстровим № 253, знята заборона відчуження (назва майна, його місцезнаходження / місце реєстрації) у зв'язку з (вказуються основа, ким, коли засвідчено документ, і його реєстраційний номер) " або "Мною Івановим И. И., приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу, на підставі ст. 74 Закони "Про нотаріат" і у зв'язку із смертю (дата, прізвище, ім'я і по батькові відчужувача), який (яка) був (а) відчужувачем вказаного в цьому договорі майна, знята заборона відчуження (назва майна, його місцезнаходження / місце реєстрації) ".
Нагадаємо, що наказом Мінюсту № 431/5 затверджені Правила професійної етики нотаріусів.