Державна архітектурно-будівельна інспекція в листі від 13.05.2013 р. № 40-14-2091 розповіла відносно порядку прийняття в експлуатацію завершених будівництвом об'єктів.
У документі повідомляється, що загальні принципи прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів визначені ст. 39 Закону "Про регулювання містобудівної діяльності". Так, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, які належать до I, - III категорій складностіздійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безкоштовній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкту до експлуатації. Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, які належать до IV і V категорій складностіздійснюється на підставі акту готовності об'єкту до експлуатації шляхом видачі Госархстройинспекцией сертифікату.
Процедура представлення декларації про готовність об'єкту до експлуатації і її форма, отримання сертифікату і його форма визначені Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів. При цьому дані, відмічені в декларації і акті готовності об'єкту до експлуатації, повинні узгоджуватися з документами, які подаються разом з ними.
Згідно ч. 10 ст. 39 Закону "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту і достовірність даних, відмічених в поданій їм декларації, і за експлуатацію об'єкту без зареєстрованої декларації.
Відповідно до п. 6 ч. 2 Закону "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" суб'єкти містобудування, яке є замовниками будівництва об'єктів (у разі здійснення містобудівної діяльності), або ті, які виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за експлуатацію або використання об'єктів будівництва, не прийнятих в експлуатацію, а також наведення недостовірних даних в декларації про готовність об'єкту до експлуатації або акті готовності об'єкту до експлуатації.
Акт готовності об'єкту до експлуатації підписується замовником, генеральним проектувальником, генеральним підрядником або підрядником (у разі, якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників), субпідрядниками, страховиком (якщо об'єкт застрахований).
У такому разі підпис належних осіб за наявності усіх інших обов'язкових реквізитів надає документам і правовим актам юридичної сили і свідчить про відповідальність особи за його зміст.
Таким чином, декларація, акт готовності об'єкту до експлуатації і інші документи мають бути заповнена відповідно до вимог законодавчих і нормативно-правових актів.