Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

У судах Києва стануть використовувати "досудові звіти" відносно неповнолітніх?

18 травня 2013, 12:19
153
0
Автор:
Реклама

17 травня 2013 р. у Вищому спеціалізованому суді України по розгляду цивільних і карних справ за ініціативою українсько-канадського проекту "Реформування системи карної юстиції відносно неповнолітніх в Україні" відбулося засідання робочої групи по розробці методичних рекомендацій для суддів по здійсненню карного виробництва у справах неповнолітніх. Про співпрацю в цьому напрямі сторони домовилися у грудні минулого року.

Результати діяльності Проекту в пілотних судах Івано-Франківської області і Мелітопольському районному суді Запорізької області свідчать про можливість значно поліпшити ситуацію із захистом прав неповнолітніх, впровадити методи відновного правосуддя у вітчизняну практику. Тому, на думку С. Мищенко, доцільно було б розширити географію пілотних проектів, зокрема, в судах міста Києва.

Оскільки не можна сказати, що в Україні існує комплексна і послідовна система відносно неповнолітніх, то основними завданнями проекту є розробка законодавства, стратегій, спрямованих на реалізацію принципів судочинства відносно неповнолітніх, і апробація в українських судових установах підходів і методик, які ефективно застосовуються в інших країнах. Ще одна важлива складова системи карної юстиції - це профілактика правопорушень і реінтеграція підлітків в суспільство.

У пілотних регіонах підготовкою "досудових звітів", що містять усі відомості, що характеризують неповнолітнього, його поведінці в повсякденному житті як до, так і після скоєння карного злочину займається служба у справах дітей, представник якої потім в судочинстві допитується в якості свідка. Проте, як відмітив начальник Управління карної міліції у справах дітей Олексій Лазаренко, на жаль, не в усіх регіонах України є відповідні служби у справах дітей. Проводячи паралель з практикою Канади, де "досудові звіти" складають працівники служби пробации, відзначається, що в Україні до повноважень цієї служби надання інформації про неповнолітній не належить. Так, проект Закону "Про пробации", розробкою якого зараз займається Мінюст, виключає участь служби пробации в підготовці "досудового звіту". Тому зараз важливо розробити уніфікований підхід до складання такого і визначити держорган або орган місцевого самоврядування, який співпрацюватиме з судами з цього питання.

Нагадаємо, раніше про бажання ввести в Україні систему пробации заявляли у Кабміні, а також відповідний проект подав В. Кравець.

За результатами застосування "досудового звіту" було відмічено, що такий інформаційний документ слід адаптувати до норм національного законодавства і відповідно змінити назву на "Комплексний звіт для суду по карних виробництвах для неповнолітніх".

Голова Апеляційного суду Івано-Франківської області Надія Стефанив виразила пропозиції по поширенню практики використання таких звітів в усіх судових установах України. Спершу слід провести координаційну нараду за участю суддів, омбудсмана, представників правоохоронних органів, відповідних міністерств і служб в справах дітей, під час якого розробити і затвердити методичні рекомендаціїа також внести зауваження до проекту Закону "Про пробации".

За інформацією ВССУ.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини