Кабмін проектом № 2955 пропонує внести зміни до Закону "Про захист економічної конкуренції" відносно забезпечення доказів у справах, що розглядається органами Антимонопольного комітету України. У пояснювальній записці вказано, що проект розміщений на сайті АМКУ і ніяких зауважень або пропозицій до нього не поступало.
Документом передбачений ширший перелік прав для осіб, що беруть участь в справі. Зокрема, це право:
- отримувати копію попередніх виводів, складених за результатами розгляду справи, і виражати по них свої міркування до ухвалення рішення у справі;
- після складання попередніх виводів знайомитися з матеріалами справи, робити виписки, знімати копії (фотокопії) з матеріалів справи, окрім документів, що становлять внутрішньовідомчу службову кореспонденцію (доповідні і службові записки, листування між підрозділами і так далі), які не використовуються для доказу наявності або відсутності порушення, іншої інформації з обмеженим доступом, а також інформації, внаслідок розголошування якої може бути причинне шкода заявникові, відповідачеві, іншим особам або створена перешкода для розгляду справи (така інформація може бути представлена для ознайомлення з відома його власника або за рішенням суду);
- бути таким, що заслуховує органами АМКУ до ухвалення рішення у справі, зокрема при розгляді справи, ін.
Проектом також пропонується доповнити Закон рядом нових статей : 41-1 "Пояснення", 41-2 "Письмові і речові докази", 41-3 "Залучення понятих", 41-4 "Залучення фахівців", 41-5 "Застосування технічних засобів", 42-1 "Письмова вимога до подачі інформації".
Обов'язок доведення обставин, що мають значення для справи, покладається на органи АМКУ, якщо інше не встановлене законом.
При здійсненні дій, пов'язаних з розглядом справи, орган АМКУ, голова його територіального відділення, уповноважені ними посадовці Комітету, його територіального відділення, мають право застосовувати фото- і кінозйомку, аудіо- або відеозаписінші технічні або програмно-технічні засоби.
Відзначається, що у ряді випадків АМКУ має право вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління і контролю, інших юрособ, а також фізосіб інформацію, в т. ч. з обмеженим доступом, і інформацію, що становить банківську таємницю. У разі витребування інформації, що становить банківську таємницю, відповідна вимога скріплюється гербовою печаттю з найменуванням АМКУ, його територіального відділення. Вимога про представлення інформації спрямовується замовленим поштовим відправленням або вручається під розписку.
У проекті також передбачається право АМКУ призначати додаткову і повторну експертизи, а треті сторони більше не входять в перелік осіб, які беруть участь в справі.
Крім того, у іншій редакції пропонується викласти ст. 44 Законизокрема пропонується змінити її назву "Вилучення доказів, накладення арешту" на "Проведення перевірки". Так, перевірка підприємства (юрособи), об'єднання, органу влади, органу місцевого самоврядування, органу адміністративно-господарського управління і контролю проводиться у випадках, передбачених законодавством про захист економічної конкуренції, на підставі розпорядження державного уповноваженого АМКУ, голови його територіального відділення.
Не допускається повторне проведення перевірки особи відносно тих же дій (бездіяльності), здійснених за відповідний період, інакше як по мотивованому рішенню суду, окрім випадків створення цим обличчям перешкод в проведенні попередньої перевірки, які зробили неможливим або істотно утруднили збір доказів наявності або відсутності в таких діях (бездіяльності) порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Перевірка при необхідності робиться із залученням працівників органів внутрішніх справ.
Члени комісії на підставі розпорядження про проведення перевірки мають право:
- мати безперешкодний і безпосередній доступ до місць зберігання інформації (комп'ютерам, шафам, сейфам, робочим місцям та ін.), отримувати копії такої інформації;
- у разі потреби вилучати завірені належним чином копії документів;
- притягати фахівців для надання допомоги, необхідної, зокрема, для відкриття закритих приміщень і місць зберігання інформації, виготовлення копій документів (у тому числі електронних) і копій відповідних електронних носіїв, та ін.
Розпорядження, рішення і вимоги органів АМКУ, а також дії або бездіяльність посадовців органів Комітету при проведенні перевірки можуть бути оскаржені в АМКУ або в судовому порядку.