Наказом від 27.03.2013 р. № 198 Мининфраструктуры затвердило Порядок організації охорони морських і річкових портів.
Порядок встановлює:
- процедуру по організації захисту і охорони морських і річкових портів;
- методи виявлення потенційних недоліків в забезпеченні охорони портів, портових засобів портів;
- заходи по виявленню перешкод охороні;
- відповідні дії із запобігання і протидії інцидентам, пов'язаним з охороною, зокрема актам тероризму, актам незаконного втручання (далі - АНВ) і піратства на території (акваторії) портів, в яких обслуговуються судна, що виконують міжнародні рейси.
Згідно з документом, для забезпечення адекватного і оперативного реагування на виникнення погроз, пов'язаних з АНВ, актами піратства і терористичними актами, в портах застосовується система рівнів охорони. Існує три рівні охорони:
1) рівень, при якому постійно підтримується визначений мінімально необхідний рівень заходів по охороні;
2) рівень, при якому на певний період часу застосовуються посилені заходи по охороні, пов'язані з підвищенням загрози виникнення інциденту, пов'язаного з охороною;
3) рівень, при якому в обмежений період часу застосовуються посиленіші заходи по охороні, якщо інцидент, пов'язаний з охороною, вірогідний або неминучий, причому цілі, проти яких спрямований цей інцидент, можуть бути не з'ясовані.
Особи, відповідальні за охорону порту (офіцери охорони порту), повинні пройти відповідне навчання по програмах, які базуються на типовому курсі ІМО MODEL COURSE 3.21 "Port Facility Security Officer" і за програмою, схваленою Мининфраструктуры. Проходження такого навчання повинне підтверджуватися відповідним сертифікатом.
Увесь персонал порту ділиться на дві основні категорії: персонал порту, який має обов'язки по охороні, і персонал порту, який не має обов'язків по охороні. Для кожної з категорій в додатках до Порядку визначені знання, розуміння і уміння, що відносяться до обізнаності з питань охорони персоналу порту (портових засобів), відмінного від офіцерів охорони портових засобів.