25 - 26 квітня при організаційній підтримці Асоціації цивилистов України, Національній академії правових наук і кафедри цивільного права юридичного факультету Київського університету імені Тараса Шевченка проходить III Міжнародний цивилистический форум.
Захід зібрав безліч досвідчених учених як з країн СНД, так і з держав Європейського Союзу. Темою Форуму сталі питання цивільного законодавства, а саме його система, міжгалузеві зв'язки і шляхи подальшого удосконалення.
Своє сприяння в організації заходу зробила також і компанія ЛІГА :ЗАКОН. Напередодні наукових доповідей PR- директор напряму ЮРЛИГА компанії ЛІГА :ЗАКОН Клавдія Шевелюк спеціально для учасников і гостей Форуму презентувала систему аналізу судових рішень VERDICTUM, надавши в подарунок юридичному факультету КНУ відповідну ліцензію на користування новим аналітичним продуктом від компанії ЛІГА :ЗАКОН. "Сьогодні ми раді представити юристам - фахівцям в області цивільного права - нову систему аналізу судових рішень VERDICTUMза допомогою якої вони зможуть швидко і ефективно підбирати максимально тотожні рішення по одному предмету і обставинам справи при роботі з колосальним масивом документів судової практики"- підкреслила К. Шевелюк.
У своєму вітальному слові представники організаційного комітету Форуму звернули увагу не лише на важливість правильного правозастосування норм чинного цивільного законодавства, але і на "необхідність наукових обговорень, в процесе яких мають можливість народитися ідеї нових наукових досліджень".
На пленарному засіданні Форуму завідувач кафедри цивільного права юридичного факультету КНУ Роман Майданыквизначаючи наукове обгрунтування системи права України, відмітив, що найбільш важливим моментом в юридичній практиці є саме чинник правильної системи правозастосування норм чинного цивільного законодавства.
Відповідаючи на актуальне питання, що ж первинно: галузь права або галузь законодавства Наталія Кузнєцова підкреслила, що чинником диференціації в даному випадку виступає формальна структура кодифікаційного акту, в основу якого поставлена норма права як така. Пані Кузнєцова також звернула увагу на прогресивне зародження нових галузей права, що, у свою чергу, обумовлено постійним розвитком громадських правовідносин. "Ще не так давно учені говорили про комплексний характер цивільного права, що об'єднує в собі норми корпоративного і трудового права. Нині такі розмови не зовсім доречні. Зараз, приміром, ми вже ведемо мову про такі повноцінні галузі права, як інформаційне і екологічне, спостерігаємо формування галузей космічного і спортивного права"- позначила президент Асоціації цивилистов.
Іноземні гості Форуму також були активні у висловлюванні своїх думок відносно розвитку теорії і практики цивільного права. Зокрема, професор Науково-дослідного інституту "Інститут законодавства і порівняльного правознавства при Президентові Російської Федерації" Віктор Мозолин розповів колегам про систему російського права і її практичний вимір, а завкафедрою цивільного права ФГБОУ ВПО "Уральська державна юридична академія" Броніслав Гонгало повідомив учасників про систему сучасної частки права в контексті цивільного права і його "дочірніх" галузях.
У свою чергу, директор Науково-дослідного інституту частки права Каспійського громадського університету, академік АН Республіки Казахстан Сулейманов Майданозначаючи шляхи вдосконалення цивільного законодавства в Казахстані, повідомив про необхідність вірної консолідації норм теорії права і практики його правозастосування не лише в контексті окремої держави, але і у рамках вироблення міжнародної практики.
Не залишилося "за бортом" Форуму і обговорення актуальних питань таких "дочірніх" галузей цивільного права, як трудове право і интелектуальная власність.
Зокрема, завкафедрою трудового права юридичного факультету Московського державного університету імені М. В. Ломоносова Олександр Курінь розповів про сучасний стан російського законодавства про працю і перспективи його розвитку.
У свою чергу, професор кафедри трудового права і права соцзабезпечення КНУ Щербина Віктор вказав учасникам на проблеми прийняття в сучасній Україні нового Трудового кодексу, що реально відображає громадські правовідносини в державі. Пан Щербина розкритикував усі попередні спроби розробки і прийняття нового акту, що кодифікував, і відмітив, що в нещодавно поданому новому проекті кодексу не лише відсутні основні ідеї трудового права, але і усі необхідні аспекти трудових правооотношений.
Володимир Лопатиндиректор Республіканського науково-дослідного інституту интелектуальной власності Російської Федерації, розповів про риски интелектуальнной власності в інноваційній економіці. Пан Лопатин нагадав, що сама по собі інноваційна економіка знаходиться в постійному розвитку, що обумовлено як сучасним розвитком технологій, так і новим стрибком в глобальному масштабі інформаційного простору. Аргументурия свою позицію, учений звернув увагу на те, що, незважаючи на публічно- і приватно-правове регулювання интелектуальной власності, сьогодні фактично відсутня належна взаємодія між правовласниками, державою і відповідними громадськими організаціями.
Оксана Ижакпортал ЮРЛИГА