У листі № 5788/7/15-3317-23 податкова роз'яснила, що відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів / послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр) і / або порушення порядку заповнення податковою накладною не надає права покупцеві на включення сум ПДВ в податковий кредит і не звільняє продавця від обов'язку включення суми ПДВ, вказаної в податковій накладній, в суму податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
У разі відмови продавця товарів / послуг надати податкову накладну при порушенні ним порядку її заповнення і / або порядку реєстрації в Реєстрі, покупець таких товарів / послуг має право прикласти до податкової декларації за звітний податковий період заява із скаргою на такого постачальника, що є основою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів / послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Законом "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні", отримання таких товарів / послуг, що підтверджують факт.
Податкова відмітила, що сума ПДВ, вказана в податковій накладній, яка зареєстрована в Реєстрі в місяці, що йде за місяцем її виписки (але не пізніше чим впродовж 15 календарних днів з моменту її виписки), відбивається у складі податкового кредиту платника податків - покупця товарів / послуг в звітному періоді виписки такої податкової накладної.
Тому у разі порушення платником податків - продавцем товарів / послуг порядку реєстрації податкової накладної в Реєстрі податкових накладних платник податків - покупець таких товарів / послуг має право прикласти заяву із скаргою на постачальника до податкової декларації за звітний податковий період, в якому складена така податкова накладна.
Крім того, роз'яснено, що згідно п. 13 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладнихз метою отримання інформації, що міститься в Реєстрі, покупець складає запит за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення в електронному вигляді в затвердженому форматі і направляє його засобами телекомунікаційного зв'язку ДПС.
Після вступу запиту ДПС здійснює пошук вказаної в запиті податкової накладної і / або розрахунку коригування і складає виписку з Реєстру, в якій приводяться відомості про податкову накладну і розрахунок коригування. Вказана виписка спрямовується покупцеві не пізніше за операційний деньзапиту, що йде за днем вступу. На виписку накладається електронний підпис ДПС, який після шифрування спрямовується на електронну адресу, вказану в запиті покупця.