Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Фонд гарантування вкладів фізосіб просять змінити підхід до визначення штрафів

16 квітня 2013, 15:17
130
0
Автор:
Реклама

Асоціація "Український Кредитно-банківський Союз" виступає за узгодження законодавчих норм для забезпечення однакового підходу при застосуванні до банків штрафних санкцій за порушення вимог нормативно-правових актів Фонду гарантування вкладів фізосіб. Зокрема, експерти УКБС пропонують розмежувати порушення по мірах негативних наслідків їх здійснення, рискам для вкладників, і встановлювати адекватні санкції до банків залежно від показників істотності порушень

УКБС пояснює, що рішенням Старанної дирекції Фонду від 23.07.2012 № 11 введені нові види адміністративно-господарських санкційякі можуть застосовуватися до банків. Приміром, за неуявлення, несвоєчасне представлення, представлення недостовірних відомостей банком Фонду або порушення порядку ведення бази даних про вкладників, накладається штраф в розмірі від 0,05 до 0,1 % від розміру зареєстрованого статутного капіталу банку.

Вказане рішення прийняте з посиланням на норми Закону "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб". Але в теж час воно приводить до порушення конституційного принципу рівності усіх перед законом, оскільки передбачає різну відповідальність за одно і теж порушення для різних банків. Наприклад, враховуючи, що мінімальний і максимальний розмір статутного капіталу банків (за даними НБУ на 01.03.2013 р.), коливається в межах 35 967 тис. грн. і 16446818 тис. грн., мінімальний розмір штрафів за одно і теж порушення для різних банків складе відповідно до 14,4 тис. грн. і 6,6 млн. грн. (різниця в сотні разів!).

Також встановлені в рішенні Фонду санкції не враховують істотності допущених порушень і не розмежовують їх по мірі негативних наслідків і ризиків для вкладників. Зокрема, передбачено притягнення до відповідальності навіть тоді, коли банк своєчасно виконав свої зобов'язання перед Фондом, але допустив в звітності технічну помилку, яка не вплинула на повноту і своєчасність розрахунків зборів до Фонду. Адже сьогодні, навіть за незначні технічні порушення при веденні банком бази даних про вкладників (як відсутність даних про назву району, в якій проживає вкладник або помилка в його написанні), які не вплинули на повноту і своєчасність розрахунків зборів до Фонду, вже передбачено застосування до банків значних санкцій - штрафів в розмірі від 0,04 до 0,1% розміру статутного капіталу банку.

Розміри санкцій, на думку УКБС, доцільно змінити, з урахуванням таких принципів юридичної відповідальності як розумність і справедливість, а також з урахуванням підходів по застосуванню штрафних санкцій, які використовуються іншими регуляторами ринку, зокрема, Нацбанком. Так, в ст. 73 Закони "Про банки і банківську діяльність", визначений перелік штрафних санкцій, які можуть бути застосовані до банків у разі порушення банківського законодавства, серед яких є і штраф в розмірі до 1% від розміру статутного капіталу банку. При цьому, порядок і умови їх застосування, в т.ч. пороги істотності порушень, визначені в підзаконних нормативно-правових актах НБУ.

Наприклад, відповідно до нормативних актів НБУ (постанови від 17.08.2012 № 346, від 19.03.2003 № 124, від 08.02.2000 № 49), застосування до банків санкцій у вигляді штрафу передбачено тільки у разі допущення істотних порушень : за непредставлення, несвоєчасне представлення або представлення недостовірної статистичної звітності; спотворення звітних даних, які вплинули на величину економічних нормативів; допущення помилок в показниках звітності, і привели до зміни розміру показника на 5 і більше відсотків, але не були виправлені у встановлені терміни і тому подібне. За інші порушення, знаходяться поза певним НБУ порогу істотності, застосовуються санкції у вигляді розпорядження на усунення порушення або певні регуляторні обмеження.

За інформацією УКБС.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини